gebe
 1. BEYZA21

  BEYZA21 ♥ سن بنيم جننتيم نفسيمسين ♥ Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  9.599
  Beğenilen Mesajlar:
  1.516
  Ödül Puanları:
  113

  İzah edilmeyen kısırlık nedir ?

  Konu, 'Gebelik' kısmında BEYZA21 tarafından paylaşıldı.

  Sebebe göre değerlendirme sonucun da kısırlığı izah edicek bir problem saptanmaya bilir. Açıklanmayan infertilite dediğimiz bu durum da yumurta geliştirme tedavileri uygulanarak gebelik elde edilir. İzah edilemeyen kısırlık ile ilgili detayları yazımızın devamın da bulabilirsiniz. Öncesi ; Niye hamile kalamıyorum ? , Açıklanamayan kısırlıkta nasıl bir yol izlenmeli ? Adlı konularımızı da incelemenizi öneriyoruz.

  Çocuk sahibi olmak arzusu ile hekime başvuran çiflerin %15 de nedensiz kısırlık görülmektedir. Nedensiz kısırlık ; kadına ve erkeğe yönelik herhangi bir sorun yokken çocuk sahibi olamamaktır. Çiftler değerlendirilirken tüm tetkitleri normaldir ve hiç bir sorun görünmemektedir. 1 Yıl düzenli ilişkiye rağmen çocuk sahibi olunmamış ise hekim aşılama , tüp bebek gibi tedaviler uygulayabilir. Yada sadece yumurtaları uyaran ilaçlar verilir ardından yumurta çatlatıcı iğne yapılır ve ilişki önerilir. Uygulanan tedavi yöntemleri yüksek oranda olumlu sonuç verir. İzah edilemeyen kısırlık nedir, izah edilemeyen kısırlığın tedavisi nelerdir ? Tüm ayrıntıları uzmanların dan vermeye devam ediyoruz.  izah edilmeyen kısırllık.jpg  İnfertilite nedenini ortaya çıkarabilmek amacı ile bilinen tüm ileri tetkikler yapıldığı halde çiftlerin yaklaşık %10 -15’inde kısırlığı oluşturan neden belirlenememiş olabilir. Bu duruma izah edilemeyen infertilite denilir.  Serviks Problemleri

  İnfertilite oluşumunda serviksin (rahim ağzı) durumu nadiren tek başına önemli bir neden oluşturur. Spermleri öldüren ya da hareketsiz hale getiren salgılar (antikorlar) servikal mukusta, sperm yüzeyinde, seminal sıvıda veya her üçünde birden bulunabilir. Kadından elde edilen servikal mukus, erkekten elde edilen sperm ve çiftin her ikisinden alınan kan örnekleri bu antikorları saptamak amacı ile incelenir. Ancak bu testler günümüzde eski önemini kaybetmiş görünmektedir. Doktorunuzun size önereceği en basit tedavi yöntemi özel hazırlama teknikleri ile elde edilen, hızlı hareketli spermlerin rahim içine enjekte edildiği inseminasyon (aşılama) işlemidir. Üç veya daha fazla inseminasyon ile gebelik oluşmaz ise IVF veya mikroenjeksiyon gibi daha ileri tedavi yöntemlerine geçilebilir.


  Karın Zarını İlgilendiren Sorunlar

  Peritoneal (karın zarı) faktör, üreme organlarının veya karın boşluğunun iç yüzeyini kaplayan zarın anomalileri ile ilgilidir. Bu anomalilerde teşhis koymak için laparoskopi kullanılır. Laparoskopi, iç organların görülebilmesine ve mümkünse tedavisine olanak sağlayan cerrahi bir işlemdir. Laparoskopi ile tanımlanan endometriozis, kadınların %35'inde tek başına infertilite nedenidir.


  Kendiliğinden gebelik şansı:

  Hiçbir sağlık problemi olmayan 100 çiftin her ay ancak 20'sinin gebelik elde ettiğini görüyoruz. Dolayısıyla 80 çift bilemediğimiz bir sebeple bu şansı yakalayamıyor. Bu durumu doğanın sağlıklıyı koruması, sağlıklı olmayan bir süreci kendiliğinden durdurması ile açıklamaya çalışıyoruz. Eğer üreme sisteminde herhangi bir yerde bir hata oluşmuşsa belki gebelik daha baştan engelleniyor. Bu eleme sonucunda 12 ay boyunca yapılan denemeler sonucunda bu 100 çiftin 80-85'i mutlu sona erişiyor, 10-15'i ise kısırlık açısından değerlendiriliyor. Problemi olmayan çiftlerde her ay %20 seviyesinde olan kendiliğinden gebelik şansının açıklanamayan kısırlığa sahip çiftlerde %3-5 seviyesinde olduğuna inanılmaktadır. Yani bu çiftlerde hala kendiliğinden gebelik olasılığı devam etmektedir. Ne var ki hangi çiftin bu başarıyı elde edebileceğini öngörmek mümkün değildir. Bazı çiftlerin hiçbir zaman kendiliğinden gebelik elde edemeyeceği olasılığı göz önüne alınarak gecikmeden değerlendirme ve gerekirse tedavi başlatılmalıdır.

  Problem ne olabilir?

  Açıklanamayan kısırlık varlığında üreme sisteminde bir nokta geçici veya kalıcı, basit veya komplike bir hata olduğunu kabul etmek gerekir. Hata pek çok ayrı noktada, birbirinden çok farklı mekanizmalarda ve birden fazla olabilir. Bu olasılıklar şu şekilde sıralanabilir:
  Sağlıklı bir yumurtanın doğal seçimi
  Yumurtanın büyümesi ve olgunlaşması
  Yumurtalıktaki mikroçevrenin yumurta sağlığı üzerinde gösterdiği etkiler
  Yumurtanın ovulasyon ile atılması
  Ovulasyon sırasında yumurtanın genetik bölünmeyi tamamlayarak döllenmeye hazırlanması
  Spermin rahim ağzından içeriye geçmesi
  Spermin rahim içerisinde ilerlemesi
  Spermin tüplerden geçmesi
  Yumurtanın ovulasyon ile karın boşluğuna veya tüplerin içerisine doğru atılması
  Yumurtanın tüplerden birinin içerisine girmesi ve ampulla adı verilen bölgeye doğru ilerlemesi
  Yumurtanın sperm ile karşılaşması
  Spermin yumurtanın dış zarına tutunması , delmesi ve içeriye girmesi
  Sperm başının kendisini saran zardan kurtulması ve kromozomlarının serbestleşmesi
  Yumurtanın kromozomlarının döllenme için hazırlanması
  Yumurtanın döllenmesi (fertilizasyon)
  Yumurta ve spermin kromozomlarının birleşmesi
  Kromozomların sağlıklı dağılımı
  Sağlıklı bölünme ve büyüme
  Büyüme için gerekli genlerin sağlıklı çalışması
  Büyüme için gerekli metabolik gereksinimlerin karşılanması ve enerji üreten sistemlerin sağlıklı çalışması
  Tüpün içindeki ortamın döllenme ve embriyo gelişimine desteği
  Yumurtalıkta ovulasyondan arta kalan korpus luteum yapısından yeterli progesteron salınımı
  3. günden sonra rahim içerisine doğru yer değiştirme
  Rahim içerisinin embriyo gelişimine desteği
  Rahim zarının embriyoyu kabul için hazırlanması (reseptivite)
  Rahiç içzarı – embriyo arası moleküler iletişimin gerçekleşmesi
  Embriyonun kendisini saran zardan çıkması (hatching)
  Rahim içerisine tutunma ve yerleşme (implantasyon)
  Embriyonu bağışıklık sistemi tarafından kabulü
  Mikrodolaşımda pıhtılaşma kontrol mekanizmalarını sağlıklı çalışması ve embriyonun rahim zarı içerisine entegrasyonu

  Embriyo gelişimi

  Görüldüğü üzere üreme sisteminin sağlıklı bir gebelik oluşturabilmesi için pek çok basamağın sağlıklı hatasız bir şekilde aşılması gerekmektedir. Gebelik arzu edilmediğinde hatta gebelik olmasın diye korkulduğunda bu sistem inadına hatasız bir şekilde çalışmakta, gebelik arzulandığında hatta hasretle beklendiğinde ise aksine çeşitli noktalarda hatalar oluşmaktadır. Sistem büyük bir otokontrol ile çalışmakta ve hataya izin vermemektedir. Eğer bir hata meydana gelirse gebelik baştan engellenmekte ve sağlıksız nesillerin ortaya çıkması baştan kontrol altına alınmaktadır. Bu bir şekilde doğanın kendini koruma mekanizması olarak adlandırılabilir. Nadiren hatalar sistemin kontrolünden kaçmakta ve Down sendromu gibi gebelikler oluşmaktadır. Yine koruma mekanizması devreye girmekte ve anomalili gebeliklerin çoğu kendiliğinden düşük ile sonlanmaktadır. Bu kontrolden kaçan nadir olguları da hekimler gebelik takibi sırasında yakalamaya çalışırlar.

  Stresin etkisi:

  Çocuk sahibi olmada gecikme süresi uzadıkça durum çift için gitgide artan bir stres kaynağı olmaktadır. Erkekler stresle baş etmede genellikle inkar veya yansıtma mekanizmalarını kullanarak problemi daha önemsiz gibi kabul etme eğilimine girerler. Kadınlar ise her ay siklus günü hesabı, ilişki zamanlaması, ovulasyon takibi ve adet kanaması – gecikmesi beklentileri içinde çok daha ağır bir stresle karşılaşırlar ve ister istemez konuyu daha çok gündemde tutan ve önemseyen partner rolüne düşerler. Bu durum üstlenmeleri gereken stresi daha da arttırır. Her ay korku ile adet kanamasını beklemek gerçekten çok zor bir durumdur. Erkeğin eşine desteği zayıf veya gebelik çabasındaki rolü daha pasif ise stres katlanarak artar. Bazı toplumlarda çocuk sahibi olamamak mutlak kadına ait bir problem gibi görülür ve bu durum stresi kabul edilemez bir hale sokabilir. Bütün bu faktörler gebelik elde etme şansını gitgide azaltır.

  İlginç bir şekilde gebelik ne kadar istenmeyen ve korkulan bir durum ise o kadar kolay gerçekleşir. Aksine ne kadar özlemle beklenirse o kadar zorlaşmaktadır. Bu gerçek bize stresin üreme sistemi üzerindeki mutlak etkisini gösteren en önemli kanıttır. Keza yıllar boyunca açıklanamayan kısırlık nedeni ile çocuk sahibi olamayan bir çift tedavi sonrasında gebelik ve doğum elde ettikten sonra bir anda sihirli bir değnek değmiş gibi kendiliğinden gebelikler başlar. "Biz çocuk sahibi olabiliyormuşuz" psikolojisi bir anda daha önce gerçekleşen hata ne ise ortadan kaldırmakta ve gebelik kolaylaşmaktadır. Yine bu durum da stresin etkin rolünü çok güzel ortaya koymaktadır.

  Toplumun, çevrenin çift üzerindeki baskısı da hiçbir zaman ihmal edilemeyecek bir etki göstermektedir. Çifti içinde bulundukları sosyal çevreden izole etmek mümkün değildir ve ne yazık ki hemen her zaman çevrenin etkisi olumlu değil olumsuz yönde olmaktadır. Çifti başarısızlık, yetersizlik ve eksiklik psikolojisine iter, çift bu konunun gündeme geleceği korkusu ile sosyal çevresine karşı bir reaksiyon oluşturur.

  Ne var ki ne doktorların telkinleri ne de çevredeki olumlu destek veren dostların telkinleri çiftin psikolojisini desteklemeye tam olarak yetmez. Burada en önemli güç çiftin bu problemi beraber göğüslemesi, birbirini suçlamadan, destekleyerek, güç vererek bu yolda sabırla çaba göstermelidir. Hiçbir dış etken çiftin kenetlenmesinden daha güçlü bir fayda vermeyecektir.

  Açıklanamayan Kısırlıkta ilk yaklaşım nasıl olmalıdır?

  Bu durumdaki çiftlerin öncelikle kendiliğinden gebelik şanslarının azalmış olmakla birlikte devam ettiği önemle vurgulanarak çiftin derin karamsarlığa kapılması engellenmelidir. Keza tanı veya tedavi sürecinde bazı çiftler kendiliğinden gebelik elde etmektedirler. Bu nedenle kendiliğinden gebelik için dikkat etmeleri gereken siklus günleri, şanslarının yüksek olduğu dönemler tekrar anlatılmalıdır.
  Stres faktörünün bu tabloda çok net bir etkiye sahip olduğu vurgulanmalıdır. Stresle baş edebilmenin en önemli yolu olan çiftin birbirine desteği vurgulanmalı, bu konuda cesaretlendirilmelidirler.

  Siklus düzeni yeniden gözden geçirilerek gebelik açısından en şanslı dönemin hangi aralıkta olduğu belirlenir. Her ay gebelik açısından şanslı günlerin takip edilmesi bu dönemde ilişki gerekliliği bir zaman sonra çiftler arasında cinsel ilişkinin zamanlı programlı bir görev, bir zorunluluk haline dönüşmesine yol açmaktadır. Bu durum da çift arasındaki ilişkiyi kötü yönde etkilemekte, çiftler arasında cinsel işlev bozukluklarından evlilik problemlerine kadar varabilen sıkıntılar yaratmaktadır. Çift bu konuda da rahatlatılmalı, gebelik için bu döneme denk gelen tek bir ilişkide bile elde edilebileceği bilgisi verilmesi, ilişkinin bir görevden çıkartılarak çiftin mutluluğu, cinsel yönden sağlığı ve tatmini ile ilişkili bir hale kavuşması için gerekli değişiklikleri yapmaları teşvik edilmelidir.
  12 ay süre ile gebelik elde edilmeyen bir çift için gerekli tetkikler yapıldıktan ve açıklanamayan kısırlık tanısı konulduktan sonra acele etmeden, panik yaratmadan ama çok da gecikmeden olası tedaviler birlikte tartışılmalıdır.

  Tedavi seçenekleri nelerdir?

  1. Aşılama tedavisi
  Aşılamada amaç yumurta ile spermin doğru zamanda bir araya gelmesini sağlamaktır. Yumurta gelişimini uyaran haplar veya iğneler yardımı ile yumurtalıklardan bir veya iki tane yumurtanın büyümesi sağlanır. Yumurta belirli bir boyuta ulaştığında yine bir enjektabl ilaç yardımı ile çatlaması (ovulasyon) sağlanır. Bu dönem gebelik şansın en yüksek olacağı zamandır. Ovulasyon dönemi yakın bir saatte spermler alınarak yıkama işlemine tabii tutulur, aralarından en hızlı ve sağlıklı olanlar konsantre edilerek rahim içerisine verilir.
  Açıklanamayan kısırlık olgularında aşılama ile gebelik şansının %15 civarında olduğunu görmekteyiz. Diğer bir deyişle aşılamaya giren her 10 çiftten bir veya ikisi gebelik elde edebilmektedir. Üç aşılama uygulaması sonrasında çiftlerin %35-40 kadarı gebelik şansına kavuşmaktadır.

  Aşılama tedavisinin avantajı kolay, ucuz ve bu nedenle daha kolay tekrarlanabilir bir tedavi olmasıdır. Daha az ilaç kullanılmakta ve daha az takip gerektirmektedir. Dezavantajı ise uygulama başına gebelik şansının çok yüksek olmaması ancak tekrarlar sayesinde belirli bir seviyeye ulaşabilmesidir.

  Üç aşılama tedavisi sonrasında gebelik elde edilemeyen çiftlerde tüp bebek tedavisine geçmek daha mantıklı olacaktır. Ancak bu mutlak bir kural değildir. Aşılama tedavisine başlayan bir çift istediği bir zaman tüp bebek tedavisine geçmeyi tercih edebilir. Hiçbir çift 3 aşılama için zorlanmamalıdır. Aşılama tedavisine inancını kaybetmiş bir çiftte sırf sayıyı doldurmak amacı ile tedavi tekrarı çok yanlış olacaktır.

  2. Tüp bebek tedavisi:

  Tüp bebek tedavisinde, aşılamaya benzer şekilde yumurtalıklar ilaçlar ile uyarılarak çok sayıda yumurta büyümesi sağlanır. Daha çok ilaç kullanımı gerektirir ve takipler daha sıktır. Yumurtalar belirli bir büyüklüğe ulaştığında ince bir iğne yardımı ile vajinal ultrasonografi eşliğinde yumurtalar alınır. Laboratuvar ortamında mikroskop altında her bir yumurtanın içerisine bir sperm yerleştirilir (mikroenjeksiyon). Elde edilen embriyolar bir süre takip edilerek içlerinden en sağlıklı 2 tanesi seçilerek anne rahmine transfer edilir.
  Tüp bebek ile açıklanamayan kısırlık olgularında %55-60 oranında gebelik elde etmek mümkündür. Anne yaşı genç ise gebelik şansı artarken ilerleyen yaş ile birlikte gebelik şansı azalır.
  Çok sayıda embriyo elde edildiği taktirde transfer edilmeyen embriyolar dondurularak yedek bir gebelik şansı için saklanabilir.
  Tüp bebeğin dezavantajı daha masraflı olması, daha çok ilaç ve takip gerektirmesidir. Avantajı ise uygulama başına gebelik şansının daha yüksek olmasıdır.

  Tedavide hangi sıra izlenmelidir?

  Kısırlık süresi 4 yıldan kısa ise anne adayının yaşı da 35'in altında tedavide ilk tercih aşılama olmalıdır. Anne yaşı 35'in üzerinde ise yine ilk olarak aşılama yapılabilir ancak aşılamaların sayısı artmadan tüp bebek tedavisine geçiş düşünülmelidir. Daha çok kısa bir süre için kendiliğinden gebeliği deneyen ama başarılı olamamış bir çiftte hemen tüp bebek tedavisine sarılmak çok doğru bir yaklaşım değildir. Günümüzde tüp bebek kararının çok kolay verildiğini görüyoruz. Tüp bebek imkanı çift için her zaman korunabilir ancak öncelikle kolay tedavileri denemek, başarılı olmazsa çifti bu zahmetli yola sokmak daha iyi niyetli bir davranış olacaktır.
  Kısırlık süresi 4 yıldan uzun veya anne adayının yaşı 40 ve üzerinde ise direkt tüp bebek daha akıllıca bir yaklaşım olacaktır.
  Tedavi tercihlerine çift ile birlikte karar verilmelidir. Burada yanlış veya doğru yoktur. Hekim, çift ile olasılıkları tartışarak birlikte bir tedavi programı yapmalı, başarısız her tedavi sonrası bir araya gelerek yeniden bir değerlendirme yapılmalıdır.

   
  Son düzenleme: 8 Ağustos 2016
 2. Anne olmak bana zor

  Anne olmak bana zor Forum Okuru

  Dra gittik herşeyim temiz çıktı eşiminde öyle çocuğum olmuyor umudum kalmadı . :(
   
 3. BEYZA21

  BEYZA21 ♥ سن بنيم جننتيم نفسيمسين ♥ Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  9.599
  Beğenilen Mesajlar:
  1.516
  Ödül Puanları:
  113
  Merhaba,

  Siz böyle olumsuz düşünürseniz , hayalinize kavuşamazsınız. Çok şükür herhangi olumsuz bir durum saptanmamış.Demekki bir yerlerde eksik olan şeyler var. Ovülasyon günlerinizi takip edin. Bugünler de birlikteliğe özen göstererek gebe kalma şansınızı yükseltebilirsiniz. Birliktelik esnasın da tükürük , jel kayganlaştırıcı kullanmayın. Bunlar sperm öldürür. Yaşınızı bilmiyorum ama tüp bebek yapabilirsiniz...En kısa zaman da anne olmanızı diliyorum..
   
İzah edilmeyen kısırlık nedir ? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Kısırlık nedenleri nelerdir

  Kısırlık nedenleri nelerdir

  Kısırlık nedenleri nelerdir ? Kısırlık niçin oluşur ? Beyinden üretilen hormonların eksikliği/fazlalığı, yumurtanın yapısal özelliklerindeki bozukluklara bağlı olarak oluşan sperm üretme kapasitesinde azalma (inmemiş yumurta, travmalar, ilaçlar vs.), oluşan meninin boşaltılması sırasında meni kanallarında varolan hastalıklar ve yeterli cinsel ilişkiye engel penis hastalıkları ile kısırlık...
 2. kısırlık nedir

  kısırlık nedir

  kısırlık Erkek veya kadının döl vermemesi haline, halk arasında kısırlık, tıp dilinde ise sterilite denir. Nedenlerini, erkek ve kadında ayrı ayrı incelemek gerekir. - Erkeklerde kısırlıkNormal cinsel ilişkide bulunmayan veya menisi olmayan erkeklere kısır denir. Psikolojik etkenler, iktidarsızlık, erkek uzvunda görülen şekil bozukluğu, gereği gibi tedavi edilmemiş belsoğukluğu, yumurtaların...
 3. izah etmek

  izah etmek

  Bir şeyi izah etmek mecburiyetinde kaldığını görmek, kişiyi sıkıntıya sokacak bir durumla yüz yüze gelmeye, Bir meseleyi, dini bir konuyu açık ve seçik olarak, zorlanmadan ve tatlı dille açıkladığını görmek, insanlar için hayırlı ve yararlı biri olmaya; ilim ve irfanını insanların kurtuluşu için yaymaya delalet eder.
 4. Kısırlık nedenleri nelerdir?

  Kısırlık nedenleri nelerdir?

  çocuk sahibi olamama nedenleri,çocuğum neden olmuyor,kısırlık sebepleri,kadına bağlı kısırlık,erkeğe bağlı kısırlık,çocuk sahibi olamama hakkında bilgiler Kadına bağlı sorunlar Kadında en sık görülen kısırlık sebebi yumurtlamada meydana gelen bozukluklardır. Yumurtlama problemi; yumurtanın hiç olmaması ya da düzensiz ve az olması olarak açıklanır. Tüplerin hasarlı ve tıkanık olması...
 5. Kısırlığı önleyen bitkiler nelerdir?

  Kısırlığı önleyen bitkiler nelerdir?

  Kısırlık problemi yaşayan çiftlerde sorun kadın veya erkekte eşit oranda saptanabilmektedir, bazen her iki kişide de sorun saptanabilmektedir. Kısırlık problemi yaşayan çiftlerin yaklaşık %10-15'inde ise ne kadında ne erkekte hiçbir sebep satnamamamaktadır. Kısırlığın kadına ve erkeğe ait çok çeşitli nedenleri olabilmektedir, bu nedenlerden bazıları önlenebilir en azından riski azaltmak için...

Sayfayı Paylaş