gebe
  1. Misafir

Misafir Forum Okuru

Japon Velİahti'nin Zİyaretİ

Konu, 'Mustafa Kemal Atatürk' kısmında Misafir tarafından paylaşıldı.

JAPON VELİAHTI'NIN ZİYARETİ Japon Veliahtı gelmişti. Büyük ve mükellef bir ziyafet sofrasındaydılar. Atatürk, bir aralık Japon tarihinden söz açtı ve bir meydan muharebesini anlattı. Japon Veliahtı hayret etmişti. Atatürk, tarihten mitolojiye geçti ve yine Japon mitolojisinden konuştu. Veliaht'ın ağzı açık kalmıştı. Söz edebiyata intikal etti. Atatürk: "Japon Şiiri'nin dünya edebiyatında çok büyük etkileri vardır..." diyerek meşhur Japon şairlerinden mısralar okudu. Veliaht, bunları nereden biliyorsunuz? diye soramadı. Fakat, Atatürk'ün bilgi ve hafızasına hayran kalmıştı. Atatürk hep böyleydi. Her şeyi planlıydı. O, bütün bunları, Veliaht gelmeden on gün önce tercümeler yaptırarak öğrenmişti.

Japon Velİahti'nin Zİyaretİ konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Mürşidimi ziyaret

Mürşidimi ziyaret

Üzüntü içinde evime gittim, Mürşidi görmeyi çok arzu ettim. Elime alıp bir parça nebatı, Ölmüş cismime vereyim hayatı. Gidip görsem var mı bir ihtiyacı, Çünkü tâ canıma değdi bu acı. Onu ziyaret için çıktım yola, Şu mahzun gönlüme bir çare ola. Evinin önüne varınca durdum, Kapının eşiğine yüzümü sürdüm. Artık bundan sonra kapıyı çaldım, Evden “kim o” diye bir cevap aldım. Dedim “Hani...
  2. Bayram ziyaretleri

Bayram ziyaretleri

Bayram ziyaretleri Sual: Bayram ziyaretlerinde neye dikkat edelim, önce kimleri ziyaret edelim? CEVAP:Fasık olan, günah işlememize sebep olacak akrabayı ziyaret lazım değildir. Fakat salih olan akrabayı ziyaret gerekir. Salih arkadaşları ziyaret de çok sevaptır. Ziyaret, yalnız Allah rızası için olmalıdır. Hadis-i şeriflerde buyuruldu ki: (Bir kimse, köydeki arkadaşını ziyarete gider. Hak...
  3. ziyaret

ziyaret

Varlık sebebimiz, Peygamberimiz Hazret-i Muhammed'i (s.a.v.) ziyaret ettiğini görmek salih amel işlemeye, Allah -c.c.- sevgisine, şan ve şerefe, Efendimizin şefaatine, din büyüklerine, mürşid olan zatlara uymaya, ehl-i beyti ve onları sevenleri sevmeye; Mübarek yerleri ziyaret hayır ve bereket meydana gelmesine; Dostları ziyaret etmek sevgi ve sadakate, vefa ve hayırlı fıtrat üzere olmaya,...
  4. Hasta ziyareti kuralları

Hasta ziyareti kuralları

hasta ziyaretinin kuralları hasta ziyareti nasıl olur ziyaretinde dikkat edilmesi gereken kurallar ziyaretinde dikkat edilmesi gereken kurallar nelerdir Türk halkı olarak nerde yasak varsa onlar nedense çiğnenir.Genelinde ne yazıkki bu kurallara uymamak vardır özellikle değinmek istediğim nokta hasta ziyareti sizlerde bilirsiniz ki hasta ziyaretlerine bazen sülale konu komşu kim varsa gelinir...
  5. Hastayı ziyaret farz mıdır?

Hastayı ziyaret farz mıdır?

Hasta ziyareti sünnettir. Hastanın bakacak kimsesi yoksa vacib-i kifaye olur. Hadis-i şeriflerde buyuruluyor ki: (Müslümanın, Müslüman üzerinde beş hakkı vardır: Selamını almak, hastalanınca ziyaret etmek, cenazesine gitmek, davetine icabet etmek, aksırıp da elhamdülillah dediği zaman, yerhamükallah demektir.) [Müslim] (Biriyle arkadaş olunca, kimliğini öğren! Hasta olursa ziyaretine, ölürse...

Sayfayı Paylaş