gebe
  1. nisan

nisan Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    15
    Ödül Puanları:
    0

Jellinek Formülü

Konu, 'HIİJ Melek Sözlük' kısmında nisan tarafından paylaşıldı.

Jellinek tarafından geliştirilen ve bir nüfusta alkolizm prevalansını tahmin etmek için kullanılan bir formüldür. Siroz nedeniyle olan ölüm sayıları esas alınır. Formül : PD A= _______ R K A = Belli bir yıl içinde yaşayan alkoliklerin toplam sayısı. D = Aynı yıl içinde siroz nedeniyle olan ölüm sayısı. P = Alkolizmle ilgili görülen ölümlerin yüzde oranı. K = Belli bir yıl içinde komplikasyonlar göstermekle birlikte yaşayan bütün alkolikler arasında siroz nedeniyle olan ölüm vakalarının yüzde oranı. R = Alkoliklerin, komplikasyonlu alkoliklere oranı (normal değer = 4. 1) Jellinek, K için 0.694 değerini kabul etmiştir. Kendisi, daha sonraları bu değerin yararsızlığını kabul etmekle birlikte, birçok araştırmacı en azından minimum bir değer vermesi dolayısıyla ulusal alkolizm prevalansı oranlarının tahmininde bu formülü yararlı bulmaktadırlar. Bkz. Alkolizm

Jellinek Formülü konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Mutluluğun formülünü...

Mutluluğun formülünü...

Çelebi, “Vahiyden Kalbe” adlı çalışmasında yıllardır bulunamayan mutluluğun formülünün Kur’an-ı Kerim’deki 40 ayette saklı olduğunu söylüyor. ‘Mutluluğun formülünü bulmanın binbir yolu’na dair bugüne kadar yüzlerce kitap yayınlandı. Birbirinin kopyası olan bu kitaplar yayınlanmaya da devam ediyor. Oysaki yazar İrfan Gürkan Çelebi, bunlara hiç gerek olmadığını düşünüyor. Mutluluğun formülünü...
  2. Beden inceltici bitkisel formüller

Beden inceltici bitkisel formüller

inceltici yağlar basen inceltici yağlar bitkisel bitkisel incelten Vücudumuzda bazı bölgeler gereğinden fazla yağlanarak bölgesel şişmanlamaya neden olur. Diyet yapılsa da bazı bölgelerdeki kalıplaşmış yağ tabakalarını inceltemeyiz. Türk kadınlarının en büyük sorunlarından biri de bölgesel şişmanlık bel, göbek ve basenlerde boy göstermektedir. Hem diyet yaparak hem de dıştan bazı ürünler...
  3. Karaciğeri güçlendirici bitkisel formül

Karaciğeri güçlendirici bitkisel formül

karaciğeri güçlendiren bitkiler karaciğer güçlendirici karaciğer güçlendirici bitkiler karaciğeri güçlendiren besinler yiyecekler Karaciğeri güçlendiren formülün malzemelerini sizler için veriyorum Malzemeler : 4 adet çiğ enginar 6 adet limon 500 gr. ceviz 300 gr. fındık 2 lt. bal Hazırlanışı : 6 adet limon iyice yıkanıp dörde bölünür ve blendıra atılır. Aynı işlem enginara da uygulanır. Bal...
  4. Hamile kalmanın formülünü buldummmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmm

Hamile kalmanın formülünü buldummmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmm

yumurtlayan yastık hamile kalma formülleri mrb kızlar sizlere etkili kürler yazıcam lütfen deneyin çünkü bunlarla hamiile kalmış pek çok arkadaşlar var ben de bu bilgileri sizlerle paylaşmak istedim lütfen sizinde bildiğiniz kürler ve bilginiz varsa bu sayfaya yazın hamile kalamayn bebekten yoksun kalan bizlere yardımınız olsun şimdiden yazan arkadaşlara teşekkür ederim
  5. Müslümanlara Şarap Formülü

Müslümanlara Şarap Formülü

şarap, yeni formül , icatları, müslümanlara özel şarap hakkında bilgi burada Müslümanlara şarap formülü oluşturmuşlar meleklerim. Ben ne sigara nede alkol hiç birini kulalnmıyorum herhalde fark etmez bunuda kullanmam.. Müslüman ülkelerin yanı sıra Batı'da da tüketimi artan 'alkolsüz sektör'ü sadece Avrupa'da 100 milyon dolarlık büyüklüğü geride bıraktı. Üretici firmalar da Türkiye'de yer...

Sayfayı Paylaş