gebe
  1. Mirmiga

Mirmiga Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    9
    Ödül Puanları:
    0

Kabul eden anne babalar

Konu, 'Aile, Evlilik ve Çocuklar' kısmında Mirmiga tarafından paylaşıldı.

[FONT=Verdana,Arial,Helvetica,sans-serif]Kabul eden anne babalar[/FONT] [FONT=Verdana,Arial,Helvetica,sans-serif]Kabul eden ana-baba, genellikle seven ana-baba olarak nitelenir. Ana-baba, yalnız çocuklarını değil, kendilerini de kabul ederlerse, o zaman sevgi daha da etkili demektir. Kendini kabul eden ana-babanın, çocuklarının istekleri, ile bir büyüğün hak ve ödevlerini birbirinden ayıramayan aciz kişiler oldukları söylenemez. Çocuğa kendisi olmak hakkını tanıyan, fakat haklarından da vazgeçmeyen, "Evet" ya da "Hayır" diyebilen, kendi inandıklarını savunabilen ve çocuğuna bağlı olan, çocuğun kölesi olmayan kişilerdir. Ana-baba-çocuk ilişkisinin bu yönü, bazı ana-babaya zor gelmektedir. Çoğu zaman çocuğu hediyeler ile, onun bir dediğini iki etmemek, ona sınır koymaktan ve uzun dönemde onun lehine olacak bir davranışla bazı şeyler yapmak ya da vermek, reddetmekten daha kolay gelir. Kabul etmeyi akıllıca ve kararınca yürüten bir ana-babanın, gerçekçi olması gerekir. Anne-baba isterse herşeyi yapabilir, sevgiyle, sabırla ve akılla bütün sorunlar çözülebilir inancı yaygındır. Kabul edilmenin sonuçları olarak da şunları söyleyebiliriz. Bir kabul ve anlayış ortamında büyümüş olan çocukların bir çok üstünlükleri vardır. Henüz zavallı ve zayıf olduğu çağlarda korunmaya muhtaç bulunmaktadır. Kazanacak kadar güçlü olmadığı savaşlara katılmak zorunda değildir. Çocuk sevgi atmosferinde kendine güven ve kendini büyütenlere karşı bir inanç besleme gibi olumlu bir davranış kazanır. Böyle bir sevgi ve anlayış içinde büyüyen çocuk, bir çeşit özgürlük elde edecektir. Büyüme, girişkenlik, kendi değerlerini her zaman ispatlamak ve her zaman kendini korumak ihtiyacını hissetmeden devamlı sınama, yanılma, yeniden sınama. Duygularını açıklamakta kendini özgür hissedecektir. Kabul edilen bir çocuk olmanın en büyük üstünlüğü, belki de büyüyen kişinin kendini kabul etmeyi öğrenme şansının yüksek oluşudur. Çocuk sahibi olmak, ana-babaya çeşitli zorluklar ve sorumluluklar yüklemektedir. Çocuklara sadece temel gereksinimlerini vermek, bunun gelişiminde yeterli olmamaktadır. Sevgisiz kalmak ve sürekli horlanmak ya da çocuğun özgürlüğünü kısıtlayacak kadar onun üzerine düşmek. Çocuklar yetişkin bir birey haline geldikleri zaman bile üzerlerinden atamadıkları birtakım kişilik bozukluklarının olmasına neden olmaktadır. Çocukluk çağında kendini davranış bozukluğu ve uyumsuzluklarla gösteren bu kişilik bozuklukları, ana-babanın ilk çağlardaki olumlu tutum ve davranışlarıyla önlenebilir. [/FONT]

Kabul eden anne babalar konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Babasının Oğlu, Annesinin Kızı

Babasının Oğlu, Annesinin Kızı

anne ve kızı bağlar zaman En uyumlu ailelerde bile zaman zaman sorunlar yasanir. Özellikle çocuklar ilk gençlik çagina girdiklerinde, aile içinde isler karisir. Dondur yumurtani, kucakla yavrunu Annelik, kadinlarin beyinlerini degistiriyor Ebeveyn olmak zevk vermeli Anne-Baba Okulu basladi Asiri endiseli ebeveynlere Uzun yasam geni babadan Baba-çocuk iliskisi Lohusa...
  2. yeni anne babalara öneriler

yeni anne babalara öneriler

Uzun süredir beklediğiniz an geldi ve bebeğinizi kucağınıza aldınız. Peki ya şimdi ne olacak? Uzmanlar yeni çocuk sahibi olan anne ve babalara önce sakin olmalarını öneriyor. Bebeğinizle yaşama başlarken işine yarayacak öneriler: • Anne-babalara ilk tavsiyem sakin olmaları... Bebeğinizi tanımak için zamana ihtiyacınız olacak. Sabır, sakin bir ortam, güç, kuvvet, direnç, saygı,...
  3. Allah'ım Sen Dualarımızı Kabul Eyle...

Allah'ım Sen Dualarımızı Kabul Eyle...

allahım dualarımı kabul et Hep birlikte aşağıdaki duanın bitiminde Amin diyelim arkadaşlar.Rabbim herkesin dualarını kabul eylesin(Amin) Allahım dara düştüğünde seni hatırlayanlardan değil geniş vakitlerde sana iltica eden kullarından eyle bizi Allahım dua ettiğinde duaya icabetin istenenin istendiği zaman olması gibi anlayıp, dua ettim neden olmadı diyenlerden değil, duasına anında cevap...
  4. Vefat eden anne-babaya karşı vazifemiz

Vefat eden anne-babaya karşı vazifemiz

ölen anneye dua vefat eden anne babaya dua babası vefat edenler Çoğumuzun annesi yada babası vefat etmiştir... İslâm’da hayırlı evlat, anne-babası hayattayken olduğu gibi vefatlarından sonra da onlara karşı sorumluluklarını ve vazifelerini yerine getiren kişidir. Hayırlı evlat, anne ve baba için, onların amel defterini açık tutacak önemli bir manevî kazanç kapısıdır. Evladın okuduğu her...
  5. babam ölsün bende rahat edeyim

babam ölsün bende rahat edeyim

ya arkadaşlar insan babasının ölmesini ister mi ama ben istiyorum ya bir insan çocuğunu 15 yaşında dövermi ya babam dövüyor beni hiç dinlemiyor eve gelince içimi sıkıntı basıyor hiç sevmiyorum babamı o na baba demek bilene istemiyorum bana bir kere misafirlikte tokat attı düşünün artık benim bir hastalığım var bunu her yerde söyleyip benimle alay ediyor tabiki misafirlerde benimle alay ediyor...

Sayfayı Paylaş