gebe
  1. Kayıtsız Üye

Kayıtsız Üye Forum Okuru

kadeh tokuşturmanın anlamı nedir nereden çıkmıştır?

Konu, 'Soru-Cevap' kısmında Kayıtsız Üye tarafından paylaşıldı.

kadeh tokuşturmanın anlamı nedir nereden çıkmıştır? bu sorumun cevabını bilenleri bu sayfaya cevap vermeleri için davet ediyorum.

2. Misafir

Misafir Forum Okuru

Merhaba, kadeh tokuşturmanın başlangıç hikayesi şu şekilde olmuştur; Antik çağlarda bir insanın düşmanını yemeğe davet edip, onu ortadan kaldırmak için zehirli bir içki sunması görülmemiş bir şey değildi. Ev sahibi içkisinin zehirsiz olduğunu ispat etmek için kendi içkisini havaya kaldırır ve misafirin içkisinden bir miktarını kendi bardağına dökmesine müsaade ederdi. Her iki kişi de içkilerini aynı anda içerek birbirlerine olan güvenlerini gösterirlerdi.

Misafir ev sahibine olan güveninin çok fazla olduğunu göstermek için bardaklar havada yan yana geldiğinde, kendi içkisinden onun bardağına bir şey dökmez, bardağını yavaşça onun bardağına vururdu. Duyulan 'çın' sesi gerçek bir güvenin ifadesi idi.

kadeh tokuşturmanın anlamı nedir nereden çıkmıştır? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. kadehler neden tokuşturulur?

kadehler neden tokuşturulur?

Bu konuda iki ayrı açıklama vardır. 1) İnsanların beş duyusunu tatmin amacıyla şarap kadehini sofrada çın sesiye tokuşturmak. Şarabın rengi, görme; diliyle tat alma; burunla koklama;eliyle dokurma,ve çın sesiyle işitme. Şarap bütün duyguları tatmin eder anlamını taşır. 2)Antik çağlarda bir insanın düşmanını yemeğe davet edip,ona zehirli içki sunması doğal sayılıyordu. Ev sahibi içkinin...
  2. Nerede Hareket, Orada Bereket ne anlama geliyor

Nerede Hareket, Orada Bereket ne anlama geliyor

Nerede Hareket, Orada Bereket Atasözünün Anlamı Nerede Hareket, Orada Bereket Atasözünün Açıklaması Bizim evde genelde temizlik varken ya da her hangi bir iş varken annem Nerede Hareket, Orada Bereket bu sözü çok kullanır ve Nerede Hareket, Orada Bereket bu sözle hepimiz ayaklanırız. Peki ne anlama geliyor Nerede Hareket, Orada Bereket sözü; buyrun öğrenelim Melek'lerim:) Hareketin çok...
  3. Ceviz (Koz) Kabuğundan Çıkmış Kabuğunu Beğenmemiş Deyiminin Anlamı nedir acaba

Ceviz (Koz) Kabuğundan Çıkmış Kabuğunu Beğenmemiş Deyiminin Anlamı nedir acaba

merhaba arkadaşlar ben Ceviz (Koz) Kabuğundan Çıkmış Kabuğunu Beğenmemiş Deyiminin Anlamı nedir merak ediyorum bilen varsa yazsın.
  4. falımda uçurtma çıktı ne anlama geliyor ?

falımda uçurtma çıktı ne anlama geliyor ?

Geçen gün fal baktırdım, Arkadaşım uçurtma gördüğünü söyledi ve yorumlayamadı. O günden beri aklıma takıldı uçurtma nasıl yorumlanır acaba biliyormusunuz ?
  5. Kahve falımda uçurum şekli çıktı ne anlama geliyor

Kahve falımda uçurum şekli çıktı ne anlama geliyor

Kahvemi yapar içerim, sonra fincanımı kendim çevirir, kendi falıma kendim bakarım. Bugün yine içtim kahvemi falımda uçurum şekli gibi birşey gördüm. Başka birşeye de benzetemedim. Acaba uçurum kahve falında nasıl yorumlanmalı ?

Sayfayı Paylaş