gebe
  1. MaWiM

MaWiM ♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥ Yetkili Kişi

Beğenilen Mesajlar:
    2.213
    Ödül Puanları:
    113

kadında para olmayınca itibarda olmuyor

Konu, 'Kadınca' kısmında MaWiM tarafından paylaşıldı.

Ekonomik özgürlüğü olmayan ev kadınlarının, eşlerine karşı haklarını arayamadıkları, hatta yasalar izin vermese de kocalarının ikinci eş almasına bile göz yummak zorunda kaldıkları iddia ediliyor.
    Çukurova Üniversitesi Eğitim Fakültesi Eğitim Bilimleri Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Turan Akbaş, kadınların haklarını korumalarında yasalardan çok ekonomik güçlerinin, kişiliklerinin, eğitimlerinin ve yeteneklerinin önemli etken olduğunu söyledi.

Akbaş, ruhsal durumu iyi hiçbir kadının kocasının ikinci evliliğine razı olamayacağını savunarak, “Oysa, kocasına muhtaç ev kadınların, kocalarının ikinci eş almasına bile razı olduklarını görüyoruz. Kadın mecbur kaldığı için (evdeki kadın) olmaya razı kalıyor” dedi.

Yasaların, kadın haklarının korunmasında önemli etken olduğunu ancak, bunun tek başına yeterli olmadığını ifade eden Akbaş, şunları söyledi:
    “Medeni Kanun, erkeklerin ikinci kadınla evliliğine izin vermiyor ancak, bu evliliklere tanık oluyoruz. Eğer kadın ev kadınıysa, çalışmıyorsa ve hiçbir yerden geliri yoksa erkeğe mahkum kalıyor. Eve ne getirirse onu yiyor, çocuklarına bakıyor, evinin işini yapıyor. Erkek ise kadının bu zayıf konumunun da etkisiyle dışarda istediği hayatı yaşayıp, ikinci evlilik bile yapabiliyor.
    Evdeki kadın ya ikinci eşe razı olacak ya da sokakta kalacak. Bu durumda, tercihini ne pahasına olursa olsun kocasının yanında olmaktan yana kullanmak zorunda kalıyor.”

Yasalar ne kadar kadın haklarını korusa da kadınların kendi haklarına sahip çıkmaları, bunun için de iyi bir eğitim alıp, ekonomik bağımsızlıklarını kazanmaları gerektiğini ifade eden Akbaş, şöyle devam etti:
    “Yeni Medeni Kanun öncesinde evli bir erkek başka bir kadınla birlikte olduğunda (zina) suçu işlemiş sayılıyordu. Bugünkü yasada böyle bir şey yok. Ancak, dün de bugün de ikinci evlilik yapan erkeklerin sayısı oldukça fazla. Bu da gösteriyor ki hakların korunmasında yasalardan çok kişilerin ekonomik özgürlükleri önemli rol oynuyor.”

Akbaş, genç neslin, günümüz kadınlarının yaşadıklarından ders çıkarması gerektiğine dikkati çekerek, “Kadın haklarının ancak ekonomik özgürlükle olabileceği unutulmamalı” ded

kadında para olmayınca itibarda olmuyor konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. itibar

itibar

Garazsız ve çıkar kaygısı olmaksızın bir insana değer vermek kadirşinaslığa, hakbilirliğe ve insanlar nazarında itibar görmeye, tevazu ve hoşgörü ile yücelmeye, Değersiz birine itibar etmek, süfli ve bayağı olanı değerli olana tercih etmeye, kıt akıllılıığa ve insan kıymati bilmemeye, İnsanlara sırf dünyalığı yüzünden değer vermek ve saygı göstermek dinen ve aklen kıtlığa, dünya ve ahiret...
  2. Mükemmel Kadın Olmayın!

Mükemmel Kadın Olmayın!

Mükemmel Kadın Olmayın!bebisimbebisimbebisim İyi bir eş, anne, dişi, seksi, ev hanımı, iş kadını, dost, evlat, sevgili ve daha birçok şey olan mükemmel kadın, neden mutsuz olur? Çünkü bu kadınlar başkaları için yaşarlar! Bir ilişkide kadın, eşinin hayatını gereğinden fazla kolaylaştırdığında, iyi bir iş yapmış olmaz. Her sorunu çözebilen, sorumlulukları üstünde taşıyan, düzeni...
  3. Sevgilinin sesi olmayınca olmuyor

Sevgilinin sesi olmayınca olmuyor

sevgilinin sesi citos kıvır kıvır Oturmuşum masanın başına, bilgisayara bakıyorum boş gözlerle. Klavyeyi tıkırdatıyorum arada bir; çalışıyor sansınlar da bulaşmasınlar... Kafam gıcır gıcır bir milyonluk banknot halinde zaten. Sabah yataktan kalkar kalkmaz cilalamışım... Kimseyle uğraşamam. Elim bir telefona gidiyor, bir sigaraya kaç gündür... İkisinden de uzak durmaya çalışıyorum. Sevgilim...
  4. İş yerinde ki sıkıcı kadın olmayın

İş yerinde ki sıkıcı kadın olmayın

kıyafetler en sikici kadınlar en sikici kadın kadinlar sikiçi kadınlar Çalışan meleklerim;iş yerine her gün aynı tarz kıyafet ve aynı tarz saç şekliylemi gidiyorsunuz yoksa değiş tarzlar deniyormusunuz bilmiyorum ama değişiklik seven arkadaşlarınız sizi hergün aynı şekilde görmekten sıkılmış olabilirler.Peki siz iş kıyafetlerinizde monotonluktan kurtulmak istemezmisiniz.? O zaman yazılanları...
  5. İstenmeyen Kadınlardan Olmayın...İşte İstenmeyen Kadınların Özellikleri...

İstenmeyen Kadınlardan Olmayın...İşte İstenmeyen Kadınların Özellikleri...

İstenmeyen Kadın Özellikleri İstenmeyen Kadın Olmayın Çok konuşan,para düşkünü,çocuk ruhlu,sıkıcı,istekleri bitmeyen çok yakınan kadınlardan olmayın...İşte erkeklerin en nefret ettikleri kadın tipleri bunlar...Aman sizler dikkat edin eşinizi sevgilinizi kendinizden bu özelliklerle uzaklaştırmayın.. Çok konuşan kadınlar: Anlattıkları ile evrenin sırrını veriyor olsa da erkeklerin...

Sayfayı Paylaş