Kadının En Büyük Silahı: Özgüven!

aSqimSin

Yeni Üye
Üye
Kadının En Büyük Silahı: Özgüven!
kadında özgüven silah sıkan kadınlar özgüvenli kadın bacağında silah olan kadın kadınlarda özgüven
Kadının bir erkeğe karşı kullandığı en büyük gücü özgüvendir. Özgüveni olan kadın her zaman ne yaptığını ve ne yapacağını bilir ve en önemlisi karşısındaki erkeğe bunu hissettirir. Dik duruşu onu her zaman çekici kılar. Hepimiz kendimizden emin olmalıyız ilk önce biz varız ve istersek herşeyi başarabiliriz bunu unutmayalım :)

Sevildiğinden, yapabildiklerinden, yeteneklerinden kuşku duyan, bedenini beğenmeyen çok fazla kadınımız var.
Özgüven bir kadının sahip olması gereken en önemli değerdir.
Kendimizle barışık olmak, kendimize yönelik iyi duygular beslemek, iyi hissetmek, en büyük zenginliğimizdir.
Özgüven denen duygunun iki bacağı var; birisi değerlilik, diğeri yeterlilik.
Bu iki bacak da biz henüz çok küçükken oluşmaya başlıyor.
Değerlilik duygusu 2 yaşına kadar anne tarafından bebeğe karşı davranışlarla oluşturulurken, yeterlilik duygusu, 6 yaşına kadar ve baba tarafından onaylama ile belirleniyor.
Bir insanın özgüvenli olduğunu söylemesi için beş temel değerin yükselmiş olması gerekir.
Bunlar, kişinin, kendini değerli bulması, kendisine duyduğu saygı ve sevgi, hayatının sorumluluğunu üstlenmiş olması ve ne yapsam farklı olurdu yeteneğidir.
Benlik saygımızı, özgüvenimizi geri kazanmamız mümkün ama insan kendini bir gecede kabul edemiyor.
Bu yüzden emek vermek gerekiyor.
Aşağıdaki alıştırmalar, size bu konuda yardımcı olacaktır.

- Size bir olay anlatıldığında ya da gazeteden bir şey okuduğunuzda, bunu eleştirmeden algılamaya çalışın. Herkesin kendisi için en iyi şeyi yaptığını benimseyin. Böyle düşünmeyi alışkanlık haline getirin.

- İtici davranan ve giyinen, vücut dili kötü olan biriyle karşılaştığınızda şu parolayı tekrarlayın: “ Böyle görünmeyi tercih etmesi sebebiyle suçlu değil”

- İş yerinizden ya da ailenizden birine birkaç dakikanızı ayırın. Sizi sıkan
tavırlarını inceleyin ve onu kesinlikle yargılamamaya özen gösterin.

- Özgüven sarsıntısı geçirdiğinizde, kendinize: “…….. yapsaydım ne olurdu?” diye sorun. Yani, düşseydim, bana gülselerdi, işe alınmasaydım, beni beğenmeseydi, vb.. Soruları kendinizi sinirlendirinceye kadar devam ettirin. Bir an gelecek ve hiçbir şeyin en kötü durum olmadığını kabul edeceksiniz.

- Kendinizi değersiz hissettiğiniz zaman: “…….. benim bir parçam, ben …….. değilim” egzersizini yapın. Örneğin “Kırılganlığım benim bir parçam, ben kırılgan değilim” gibi. Bu olumsuz olduğuna inandığınız bir yönünüzün kafanızda sürekli yankılanmasını engeller.

- Aptalca bile bulsanız, “kendimi seviyorum çünkü…..” kartları hazırlayın. Soluksuz kaldığınızda, kendinizle baş edemediğinizde, kartlarınızı çıkarın ve bakın. Olumsuz düşünceleri ve güvensizliği üzerinizden atmanızda yardımcı olacaktır.

Son düzenleme:
Geri