gebe
  1. Misafir

Misafir Forum Okuru

Kadınların eğitimi toplumun geleceği

Konu, 'Eğitim ve Kadın' kısmında Misafir tarafından paylaşıldı.

Toplumlar kadınları kadar gelişirler. Kadını kadar okurdur toplum. Kadını kadar görebilir ileriyi ve kadını kadar güçlüdür. Yeni nesillere kordon bağıyla bağlılığını bırakmaz kadınlar... Bizim gibi ataerkil toplumların, geçmişten günümüze kadınlara yüklediği rollerin en büyüğü, doğurganlığın getirisi olarak çocuk bakmaktır. Günümüzde çalışan kadın nüfusunun artmasıyla bu durum değişmedi. Çalışan kadınların çocuklarına, yine kadınlar bakmakta. Kadınlar ve çocuklar arasında teknolojiye dirençli bu iletişimse, toplumun insani yönlerini oluşturmakta. Zaman gelir, zaman geçer... Ve işte o minicik çocuklar kocaman kadınlar, kocaman erkekler oluverir... Ardından karşılaştığı bir sorunda yardım bekler hep birtanesi. Bir diğeri hep eleştirir ve hiç çözüm yolu üretmez. Öğretmen olmuştur biri de; gücünü çocuklarda dener... Oysa annesi iyiliği için her düştüğünde kaldırmıştır. Çocuğuna kıyamamış, onu döven çocuğa kızmıştır sorgulamadan. "Seni döveni sen de döv!" demiştir hak aramayı öğretmek için. Hep onun yerine işler yapmıştır, yorulmasın diyerek...
    Zaman gelir, zaman geçer... Ve işte o minicik çocuklar kocaman kadınlar, kocaman erkekler olur. Demokratik, insancıl, çalışkan... Annelerinin düştüğünde kalkmasını öğrettiği çocuklardır o vakit yeni neslin öğretmenleri, avukatları, yöneticileri ve sorgulu gözlerle bakan bebekleri dünyaya hazırlayacak kadınları!
    Gelişmekte olan bir toplumun stratejisinde baş sıralarda yer almalıdır kadınların eğitimi. Ufku geniş nesiller, ancak ve ancak ufku geniş kadınların artması ile mümkündür. Özellikle annelerin pedagojik eğitim alması gereği, ilerlemek isteyen bir toplum için mutlaktır. "Öğrenme" çocuklar okula gelene dek çocuğun yaşamında her an gerçekleşen bir durumdur. Ve annesi ise ilk öğretmenidir çocuğun.

2. Bilge Gökçen

Bilge Gökçen Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    108
    Ödül Puanları:
    0
    Ce: Kadınların eğitimi toplumun geleceği
    İşte bu yüzden anneler toplumun en eğitimli insanları olmalıdır. Ellerine sağlık canım, çok önemli bir konuya değinmişsin.

Kadınların eğitimi toplumun geleceği konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Cumhuriyet Döneminde Kadın Eğitimi

Cumhuriyet Döneminde Kadın Eğitimi

cumhuriyet dönemi kadınları cumhuriyet döneminde kadın kadınların eğitimi kadının eğitimi döneminde kadının yeri Küreselleşme sürecine kolay ve etkin bir şekilde uyum sağlamak, toplumların vatandaşlarına vereceği eğitimin niteliği ve etkinliği ile mümkündür. Nüfusun yarısını oluşturan ve gelecek kuşakların yetişmesinde temel roller üstlenen kadın ve genç...
  2. Kırsal Kesimde Kadın Eğitimi

Kırsal Kesimde Kadın Eğitimi

istihdam proje örnekleri kadın istihdamı projeleri kırsal kesimde yaşam kırsal kesimde eğitim kadın eğitimi Doç Dr. Özlen Özgen ile Uz. Araş. Gör. Hatun Ufuk'un bir makalesinden kesitler vermek istiyorum sizlere. (Ankara Üniversitesi) KIRSAL KESİMDE KADIN EĞİTİMİ 21.yüzyılın eşiğinde tüm ülkeler demokratikleşmek, çağdaşlaşmak ve geleceğe katkıda bulunmak istemekte, kalkınmanın odak...
  3. Kadın Eğitimi ve Atatürk

Kadın Eğitimi ve Atatürk

ilk karma eğitim cumhuriyetle birlikte kavuştuğumuz hak ve hürriyetler atatürk sayesinde kavuştuğumuz hak ve hürriyetler atatürk döneminde kadın hakları sayesinde özgürlükler Atatürk kurduğu Türkiye Cumhuriyeti'nin her alanda çağdaş ve dünya ülkelerine örnek bir devlet olmasını istiyordu. Devleti idare şeklinde, kılık kıyafette eğitimde ve hukukta yapılan köklü değişiklikler bu yolda önemli...
  4. Kadin Hak EĞİtİmİ

Kadin Hak EĞİtİmİ

İzmir'de Kadınlar Hak Eğitimi Bitmesin İstiyorKİHEP kapsamında 16 hafta süren kadının insan hakları eğitimine katılan sivil toplum örgütü temsilcileri ve ev kadınları, sertifikalarını aldı. 23 kadın eğitime devam etmek istiyor. BİA Haber Merkezi - İzmir 12 Haziran 2008, Perşembe Latife ŞENCAN İzmir Konak Belediyesi Kent Konseyi Kadın Meclisi ile Sosyal Hizmetler Çocuk Esirgeme Kurumu...
  5. Toplumdaki kadının istismarı

Toplumdaki kadının istismarı

kadın istismarı Materyalist zihniyetle yogrulmus toplum, Kur'ân ahlâkindan uzaklasirken, ortaya çikan dejenerasyonun boyutlari da ayni oranda büyümektedir. "Cahiliye toplumu" diye nitelendirilen bir toplulukta, yani Allah'in dininden habersiz insanlarda kesinlikle sevgi, saygi, vera ve sadakat gibi duygulara yer yoktur. Bugün bu zihniyetin olusturdugu çarpik ahlâk sisteminin,...

Sayfayı Paylaş