gebe
  1. fırtına

fırtına Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    29
    Ödül Puanları:
    0

Kadınsak köle değiliz

Konu, 'Çöplük' kısmında fırtına tarafından paylaşıldı.

günümüzde geçmişte ve gelecekte kadınları köle gibi gören bi toplumun içerisindeyiz sanatçılardan bu tür konularda konuşanlara ne tür cevaplar geldi haberimizde......

PAPA KADINLARI KIZDIRDI!
    VATİKAN'IN, ÇAMAŞIR MAKİNESİNİN İCADININ KADININ ÖZGÜRLEŞMESİNE YOL AÇTIĞINI AÇIKLAMASINA KADINLAR TEPKİ GÖSTERDİ: KADINLARIN HAYATINI KONTROL ETME KONUSUNDA VERİLEN ÖRNEK ONLARA YAPILAN EN BÜYÜK HAKSIZLIKTIR..

Katoliklerin dini merkezi Vatikan'ın resmi yayın organında, çamaşır makinesinin icadının doğum kontrol hapının bulunmasından ya da kadına çalışma hakkı tanınmasından daha önemli olduğunun vurgulanmasına kadınlar tepki gösterdi. Türkiye'nin önde gelen kadın akademisyenleri ve kadın örgütü temsilcileri Vatikan'ın tavrının kadınlara büyük haksızlık olduğu görüşünde...

Hülya Avşar: Kadınlar birey olarak her zaman, her konuda özgürdürler. Sadece bunun farkında değiller. Bunun farkında olan kadının özgürlüğü ancak bir icadın farkına varabilir ki bence artık kadınlar her şeyin farkındalar.

Hülya Koçyiğit: Kadınları en çok özgünleştirecek tek şey düşünce gücüdür. Her şey beyinde başlar. Bir icat ne kadar özel ve farklı olursa olsun eğer onu kullanacak düşünce özgürlüğü yoksa bir şey ifade etmez. Teknolojiyi de sosyal hayatı da ekonomiyi de sanayiyi de özgürleştirecek tek şey kadının düşüncesindeki özgürlüktür.

Helin Avşar: Türk kadınını özgürleştiren tek şey Atatürk inkılap ve devrimleridir. Bence en büyük buluş bu devrimlerdir kadın için...

Gülben Ergen: Bir kadının özgürlüğü ortaya çıkan buluşlara bağlı değildir. Geçmişten bu güne kadınlar her sektörde söz hakkına sahip olmak için kendi hür iradelerine ve zekâlarına güvenerek bu özgürlüğü elde etmiştir. Bunun icatlarla bir ilgisi olduğunu düşünmüyorum. Özgüveni olan her kadın kendi özgürlüğünü ilan edebilir.

Aysun Kayacı: Bu konuda şöyle bir örnek vermek istiyorum. İngiliz yazar Virginia Woolf'e göre özgürlük kendine ait bir odadır. Yani kadınların özgürlüğü rahat çalışabilmeleridir. Üretebilmeleridir. Özgürlüğün anlamı o zaman devreye girer. Çalışarak özgürlüğümü yaşıyorum. O zaman da tüm icatları özgürlüğüme yansıtabiliyorum.

Sibel Can: İnsanın en büyük özgürlüğü sağlığıdır. İnsan sağlıklı olduğu sürece özgürdür. Her şeye çabası ve çalışkanlığıyla kavuşabilir. Dolayısıyla özgürlük sınırlandırılamaz. Özgürlüğü bir buluş olarak adlandıramayız veya bir metaya bağlayamayız. Şarkılarda olduğu gibi özgürlük içimizdedir. Bu konuda da kadın erkek ayrımı olmaz.

Kadınsak köle değiliz konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Yuva yıkan kadın değilim

Yuva yıkan kadın değilim

Yuva yıkan kadın değilim Adı iki dizide birlikte oynadığı Tamer Karadağlı ile aşk dedikodularına karışan hatta aktörün yuvasının yıkılmasına sebep gösterilen Deniz Uğur sessiz kalmaktan vazgeçti. Karadağlı'nın kendisini hayata bağlayan bir kahraman olduğunu söyleyen Deniz Uğur 'yuva yıkan kadın' suçlamalarını da reddederek " Ben yanlış bir şey yapmadım. Tamer'e gerçekten aşık oldum"...
  2. köle

köle

Köle Hür bir kimsenin birene köle olduğunu görmesi, şahsiyet ve kimliğini rencide edecek bir şekilde borçlanmaya, sırlarına vakıf birinin şerrinden dolayı onun isteklerine boyun eğmeye; üzüntü ve kedere, içinde bulunduğu şartların esiri olmaya, Köle olmak Alllah'a gerçek anlamda kulluk yapmaya ve hayra nail olmaya da delalet eder.Köle görmek sizi korkutan ve size endişe veren şeylerden...
  3. Kadın Cariye Değildir..

Kadın Cariye Değildir..

Asırların Birikimi Kadın, ikinci insan; o da erkek gibi hayata cennette basladı. Dünyadan önce cenneti gördü.Dünyaya cennetten geldi. Dünyayı insanla dolduran iki kisiden biri o oldu. Sorunların odağında durdu. İlk kan onun yüzünden aktı. İki kardes birbiriyle onun için tartıstı.Kadın, ikinci insan; ilk insanın kaburgasından yaratıldı. İlk insan gibi o da kulluk için yaratıldı.Ama kulluğu...
  4. şiddet kadının kaderi değildir

şiddet kadının kaderi değildir

21.Yüzyılda hala şiddet gören bir çok kadın var.Eskiden doğu kesimine mal edilen kadına şiddet uygulaması,malesef yaygınlaşmış durumda.....Bu da demek oluyor ki kadına şiddet kültürle,yöreyle alakalı değil..İnsanlık ile alakalı...İnsanlığı kıt olan,insan adı altında yaşayan azmanlarla alakalı..... Mor Çatı Kadın Sığınağı Vakfı kaynaklarından alınan bilgilere göre, evli, ortalama...
  5. Terk edilecek kadın değilim

Terk edilecek kadın değilim

Benden aferim sana.. Herkes böyle sahip çıksın evliliğine. Düşman sevindirmeyelim:) Geçelim habere. Tanyeli, marjinal bir kulüpte sahne aldı diye arasının açıldığı eşi Alex ile barıştı: Evlilik çocuk oyuncağı değil! Dedikodular kötü niyetli, kocamdan asla ayrılmam Marjinal bir kulüpte sahne aldığı için eşi Alex ile araları açılan hatta bu yüzden, eşinin sinirlenerek Atina'ya gittiği...

Sayfayı Paylaş