gebe
  1. HaYaL

HaYaL Daimi Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    229
    Ödül Puanları:
    83

Kafa Travmalarına Karşı İlk Yardım

Konu, 'Faydalı Bilgiler' kısmında HaYaL tarafından paylaşıldı.

kafa travmasında ilk yardım kafa travması ilk yardım travmalarında acil travmalarında travmalarda [​IMG]
    Bir kaza anında yara almayan sizseniz eğer çevrenizdekilere nasıl yardım edebilirsiniz diye bakmanız lazım.Yardım edeyim derken zarar vermemek içinse bazı hususlarda bilgi sahibi olmak gerekiyor elbette.Aşağıda anlatacağım husus da son derece önemli olduğundan dikkatle okumanızı tavsiye ederim.

Birçok kafa travması genellikle ufak ve önemsizdir ve hastaneye yatırılmayı gerektirmez. Buna rağmen eğer aşağıdaki belirtileri gözlemlenirse mutlaka 122 acil servisi arayıp yardım isteyiniz.

-Yüzde ve kafada kanama

-Burun ve kulaktan kan gelmesi

-Aşırı baş ağrısı

-Bilinç kaybı ve göz altlarında kararma

-El ve ayaklarda güçsüzlük

-Devamlı kusma

-Konuşmada bozukluk ve ataklar

Ciddi kafa travmaları oluşursa aşağıdaki adımları takip edin.

-Yaralıyı hareket ettirmeyin. Tıbbi yardım gelene kadar yaralının kıpırdamasına izin vermeyin.

-Kanamaları durdurun. Eğer yarada aşırı kanama söz konusu ise yaranın üzerine temiz bir bezle baskı uygulayın.

-Eğer kişi bilinçsiz olarak yatıyorsa ve nefes almıyorsa kalp masajı uygulayın.

2. ßeLeN

ßeLeN Daimi Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    1.316
    Ödül Puanları:
    113
    Hayalim bu gerçekten çok önemli hayati önem taşıyan bir konu ilk yardım.. Bizlere bunu hatırlattığın için tşk ediyorum canım.

O an saniyeler bile çok önemli insan hayatı adına.. bunun bilincinde olmak gerekiyor.

3. ßeLeN

ßeLeN Daimi Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    1.316
    Ödül Puanları:
    113
    Anam ilk kez ciddi bişi yazmışım hayret ettiim kendimle bide gurur duydum wallahh :D

4. sudembeyaz

sudembeyaz Daimi Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    118
    Ödül Puanları:
    63
    paylaşımınn için teş ederimm hayalimm çok doğru

5. laetitia

laetitia Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    20
    Ödül Puanları:
    0
    teşekkürler önemli bir konu

Kafa Travmalarına Karşı İlk Yardım konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. ilk yardım(kırıklar)

ilk yardım(kırıklar)

kırıklarda yardım el kesilmesinde ilk yardım ilk yardım kırıklar Yüksekten düşen, üzerine bir cisim düşen, trafik kazası geçiren kazazedelerde kırık, çıkık ve burkulmalara sıklıkla rastlanır. Kırıklar, büyük kemik kırıklarında görülebilen iç kanamalar dışında, hayatı doğrudan tehdit etmeyen olaylardır. Bununla birlikte, hatalı yaklaşımlar sonucu bir boyun ya da omurga kırığı olan kazazede...
  2. ilk yardım çıkıklar

ilk yardım çıkıklar

Bir eklemi meydana getiren kemiklerden birinin, bir dış etki sonucu normalde bulunduğu yerden ayrılmasına çıkık denir. Eklem bağlarının normalde izin vermeyeceği bir harekete zorlanan kemik bağları, aralayarak ya da yırtarak yerinden uzaklaşır. - Eklemin ve vücut uzantısının görünümünde bozukluk - Ağrı nedeniyle kısıtlanmış ya da tamamen ortadan kalkmış hareket - Hassasiyet ve şişlik...
  3. ilk yardım kırıklar

ilk yardım kırıklar

kırık kola tel takılması ilk yardım eşyaları kırık kola ne iyi gelir Yüksekten düşen, üzerine bir cisim düşen, trafik kazası geçiren kazazedelerde kırık, çıkık ve burkulmalara sıklıkla rastlanır. Kırıklar, büyük kemik kırıklarında görülebilen iç kanamalar dışında, hayatı doğrudan tehdit etmeyen olaylardır. Bununla birlikte, hatalı yaklaşımlar sonucu bir boyun ya da omurga kırığı olan...
  4. Kafa Travmaları ve Darbeleri

Kafa Travmaları ve Darbeleri

kafa, alınan darbe, travma, neler yapılmalıdır, tedavi yöntemleri, nedenleri, önlemleri, kafaya alınan darbeler hakkında genel bilgiler Kafa travmaları önemsiz gözükse de, travmaya bağlı oluşabilecek intrakranial hematom ciddi ve hayatı tehdit edici bir durum olduğundan acil tedavi gerektirir. Beyniniz, kafatası içinde onu günlük hareketler sırasında hafif darbelerden koruyan...
  5. İlk yardım animasyonu

İlk yardım animasyonu

ilk yardım nedir, nasıl yaplır, resimleri, animasyonları, neler yapılmalı hakkında genel bilgiler sevgili melekler ilk yardım anında neler yapacağımız bir çoğumuz bilmiyoruz ve ilk yardım bazen hayat kurtarabiliyor işte size ilk yardımla ilgili çok güzel bir animasyon film animasyon için BURAYA tıklayın arkadaşlar

Sayfayı Paylaş