gebe
  1. Misafir

Misafir Forum Okuru

kafein tüketimi gebeliğime zarar verirmi

Konu, 'Gebelik' kısmında Misafir tarafından paylaşıldı.

Kafein gebelik döneminde uzak durulması gereken bir maddedir. Kahve, çay ve kola gibi kafein içeren ürünlerin tüketimi mümkün olduğu kadar azaltılmalıdır. Birçok araştırma gebelik döneminde kafein kullananlarda kullanmayanlara göre daha yüksek oranda doğum defektlerinin görüldüğünü göstermiştir. Gebelik döneminde kafeinin metabolizması değişir, yarılanma ömrü yani vücuttan atılma süresi uzar. Eğer kahve ya da diğer kafeinli içecekler fazla tüketiliyorsa, gebelik öncesinde bunların kademeli şekilde azaltılması gerekir. Gebelik öncesi dönemden itibaren kola ve bitki çaylarından da uzak durulması faydalıdır. Bazı hayvan deneylerinde kafeinsiz kahvenin bebeğin gelişimine olumsuz etkisinin olabileceği gösterilmiştir. Araştırmalara göre dekafeinizasyon işleminde kullanılan bazı kimyasalların gelişim geriliğine neden olabileceği düşünülmektedir.

Kaynak: Ferti-Jin Özel Sağlık Hizmetleri

kafein tüketimi gebeliğime zarar verirmi konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Gebelikte aşırı kilo bebeğe zarar verirmi?

Gebelikte aşırı kilo bebeğe zarar verirmi?

hamilelikte aşırı kilonun zararları,gebelikte aşırı kilonun zararları,gebelikte kilo bebeği etkilermi,hamilelikte aşırı kilonun sakıncaları,hamilelikte aşırı şişmanlık hakkında bilgiler Aşırı kilolu (obez) kadınlarda gebelik sırasında bazı komplikasyonların görülme sıklığı artar. Gebelikte aşırı kilo almanın sebepleri arasında fazla kalorili beslenme, hareketsizlik ve egzerziz yapmama,...
  2. Hamileyim aşırı kafein tüketiyorum zararı varmı?

Hamileyim aşırı kafein tüketiyorum zararı varmı?

Hamilelikte aşırı kafein tüketimi zararlıdır. En önemli etkilerinden birisi aşırı kafeinin hamilelikte düşük riskini artırmasıdır. Ayrıca fazla miktarda kafein tüketimi bebeğin anne karnındaki gelişimini de olumsuz etkileyebilir. Hamilelikte aşırı kafein düşük riskini artırır. Yapılan araştırmalara göre hamilelikte döneminde aşırı kafein tüketen kadınlarda düşük riskinin arttığı...
  3. Gebelikte ilişki düşüğe neden olurmu?

Gebelikte ilişki düşüğe neden olurmu?

Gebelik kadın hayatını kökten etkileyen son derece değişik bir süreçtir. Bu süreç içerisinde fiziksel değişikliklerin yanısıra pek çok psikolojik değişiklik de ortaya çıkar. Hayatın her evresinde büyük önem taşıyan cinsellik ve cinsel yaşam çoğu zaman gebelikten olumsuz etkilenir. Özellikle ilk gebeliğini yaşayan anne adaylarında bu sürece uyum sağlama aşamalarında cinselliğe karşı soğukluk...
  4. Gebelikte ilişkiye girilirmi?

Gebelikte ilişkiye girilirmi?

Gebelik, kadının vücudundaki hormonsal değişiklerden dolayı geçirdiği hassas bir dönemdir. Bu dönemde cinsellik, daha çok kadına bağlı olan bir faktördür. Gebelikte, hem bebeğinize bir şey olsun istemiyorsunuz, hem de cinsellikten vazgeçemeyip eşinizle mutlu olmak istiyorsunuz. Yazımızda bu ve bu gibi sorulara cevap bulacaksınız. Gebeliğin ilk 3 ayında genelde halsizlik, uykuya meyil,...
  5. Gebelikte ne kadar kafein alınmalı?

Gebelikte ne kadar kafein alınmalı?

Toplum olarak kahveyi oldukça seven bir milletiz. Hele bir de bu kahve türk kahvesi olunca ben ve benim gibi birçok hemcinsimin de tutkunu olduğu kahve hayatımızın vazgeçilmez bir parçası olarak yer alıyor. Sabahları birçoğumuzun uyanır uyanmaz kahve içtiğini az çok tahmin edebiliyorum. İster sabahları isterseniz gün için de yada yemeklerden sonra içilen kahve, doz aşımı halin de farklı...

Sayfayı Paylaş