gebe
  1. ms_enemy

ms_enemy Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    11
    Ödül Puanları:
    0

Kalın bağırsak kanserini asprinle önleyin

Konu, 'Herşeyin başı sağlık !' kısmında ms_enemy tarafından paylaşıldı.

İzmir Kent Hastanesi Gastroenteroloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Ethem Tankurt, düzenli asprin kullanımının, kolon (kalın bağırsak) kanserini önlediğini bildirdi. Prof. Dr. Tankurt, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ABD'de 40-75 yaşları arasında 47 bin 360 erkeği kapsayan ve geçen ay sonuçları açıklanan araştırmada, düzenli aspirin kullanımının kalın bağırsak kanserini önleyici rolü bulunduğu sonucuna varıldığını belirtti. Aspirinin, kalın bağırsak kanserinden korunmak amacıyla kullanılabileceğini ifade eden Prof. Dr. Tankurt, şöyle konuştu:
    ''Korunma amacıyla kullanım, öncelikle yüksek riskli hastalarda yani 1. derece yakınlarında kolon kanseri görülen kişilerde ve bağırsaktan polip çıkartılmış kişilerde öneriliyor. Aspirin, kanserin öncül lezyonu olan bağırsak poliplerinin oluşmasını da azaltıyor. Ancak düzenli aspirin alacak kişilerin bir mide sorunu olmaması gerekiyor. Aksi halde ciddi mide kanamalarına yol açabilir. Bu nedenle önce midedeki sorunların tedavisi gerekli.''
    Prof. Dr. Tankurt, kolon kanserine erken yakalanmamak için 50 yaşın üzerindeki her bireyin 10 yılda bir kolonoskopi kontrolü olmasının önerildiğini söyledi.
    AA

Kalın bağırsak kanserini asprinle önleyin konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Kolorektal (Kalın Bağırsak ve Rektum) Kanser

Kolorektal (Kalın Bağırsak ve Rektum) Kanser

rektum kanseri kolorektal kalın bağırsak ve rektum kanser Uyarıcı Belirtilen Herhangi bir rektal (makattan gelen) kanama veya dışkılama alışkanlıklarında uzun dönemli değişiklik. Kanser Riski Faktörleri: Aile üyelerinden birinde geçmişte kolorektal polip (iyi huylu tü-moral oluşum) veya kolorektal kanser veya kronik ülserleşmiş kolit olması. Check-up Kuralları: Kırk yaşın üzerinde olan kadın...
  2. KOLON (kalın bağırsak) KANSERİ

KOLON (kalın bağırsak) KANSERİ

KOLON KANSERİ Sindirim sisteminde ince bağırsaklardan sonra gelen yaklaşık 1,5 - 2 metre uzunluğundaki kısım kolon yani kalın bağırsaktır; bunun son 15 cm.’lik bölümüne rektum adı verilir. Kalın bağırsak ya da kolon ve rektum kanserleri, özellikle gelişmiş batı ülkelerinin önemli bir sağlık sorunudur; A.B.D., Kanada, İngiltere, Fransa, Almanya v.b. ülkelerde toplumda görülme sıklığı yüz binde...
  3. Aspirin Erkeklerde Kalın Bağırsak Kanseri Riskini Azaltıyor

Aspirin Erkeklerde Kalın Bağırsak Kanseri Riskini Azaltıyor

Harvard Üniversitesi Tıp Fakültesi ve Massachusetts Hastanesi tarafından yapılan büyük çaplı bir araştırma sonucu uzun süreli ve düzenli olarak kullanılan Aspirin’in erkeklerde kalın bağırsak (kolorektal) kanser riskini azalttığı sonucuna ulaşıldı. 2008 yılında keşfinin 111. yılını kutlayan Aspirin, tıp dünyasına yeni kullanım alanları ile hizmet etmeye devam ediyor. Harvard Üniversitesi Tıp...
  4. Kalın bağırsak kanseri belirtileri nelerdir

Kalın bağırsak kanseri belirtileri nelerdir

kalın bağırsak kanseri, belirtileri, tedavisi, kaç yıl yaşar, belirtileri nelerdir, ameliyatı, kolon kanseri, Kolon kanseri oalrakda bilinen, kalın bağırsak kanserine neden olan sebepleri ve belirtileriyle birlikte tedavi yöntemlerini ele alıyoruz bu yazımızda Melek'ler. Kolon kanserinin başlangıç evresinde karında dolgunluk hissi, hafif ağrı, iştah kaybı, kilo kaybı, çabuk yorulma ve...
  5. Bağırsak kanseri

Bağırsak kanseri

bağırsak kanseri, belirtileri, belirtileri nelerdir, tedavisi, evreleri, nedenleri, ameliyatı, nedir, belirtiler Bağırsak kanseri ve bu hastalığın evrelerini ele alıyoruz bu yazımızda Melek'ler. Bağırsak kanseri hakkında ki detaylı bilgileri aşağıda bulabilirsiniz. KALIN BAĞIRSAK KANSERİ HAKKINDA NELER BİLİYORUZ Kolon ve Rektum Kolon ve rektum, sindirim sisteminin “kalın bağırsak”...

Sayfayı Paylaş