gebe
  1. Kayıtsız Üye

Kayıtsız Üye Forum Okuru

kalıtsal hastalıklar neden oluşur

Konu, 'Soru-Cevap' kısmında Kayıtsız Üye tarafından paylaşıldı.

Son zamanlarda etrafımda çok fazla kalıtsal hastalığa rastlıyorum, duyuyorum. Merak ediyorum bu kalıtsal hastalıklar neden oluşuyor? sebebi ne ?

2. TİTAN

TİTAN *Melekler Mekanı*

Beğenilen Mesajlar:
    2.685
    Ödül Puanları:
    113
    Sayın misafirimiz, Bunun sebebi, yakin akrabaların genetik yapılarının birbirine benzemesidir. Bu da bu tür hastalıkları taşıyan genlerin bir araya gelme olasılığını arttırır. Örneğin Akdeniz anemisi hastalığı taşıyıcısı ve akraba olan bireylerin evlendiklerinde hasta çocuklarının olma riski akraba olmayan bireylere göre daha yüksektir. Bu nedenle özellikle yakin akraba evliliğinden kaçınılması, akraba evliliği yapmış olanların ise mutlaka genetik tarama testleri yaptırması gerekir.

kalıtsal hastalıklar neden oluşur konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Genetik (Kalıtsal) Hastalıklar

Genetik (Kalıtsal) Hastalıklar

Canlılardaki kalıtsal özelliklerin dölden döle nasıl aktarıldığını inceleyen bilim dalına genetik denir.Ayrıca "gen"in yapısını, görevini ve genlerde meydana gelen değişiklikleri de inceler. İlk genetik çalışmalarını Gregor Johann MENDEL yapmıştır. Bu yüzden genetik biliminin kurucusu ve babası sayılır. Yetiştirdiği bezelyelerdeki karakterleri inceleyen Mendel kalıtım ve de tabi ki...
  2. Kalıtsal hastalıklar

Kalıtsal hastalıklar

Canlılardaki kalıtsal özelliklerin dölden döle nasıl aktarıldığını inceleyen bilim dalına genetik denir.Ayrıca "gen"in yapısını, görevini ve genlerde meydana gelen değişiklikleri de inceler. İlk genetik çalışmalarını Gregor Johann MENDEL yapmıştır. Bu yüzden genetik biliminin kurucusu ve babası sayılır. Yetiştirdiği bezelyelerdeki karakterleri inceleyen Mendel kalıtım ve de tabi ki...
  3. Kalıtsal Hastalık Ne Demektir ?

Kalıtsal Hastalık Ne Demektir ?

Bu konu; kalıtsal hastalıklar nedir hakkında bilgiler vermektedir. Sevgili melekler, kalıtsal hastalıkları ve tedavilerini inceleyen, canlılar arasındaki benzerlik ve farklılıkların, ortaya çıkmasını sağlayan, bunların anne babadan çocuğa nasıl geçtiğini araştıran bilim dalına genetik denir. Genetikte insanların kalıtsal hastalık geçmişi hakkında araştırmalar yapılarak yeni bireylerin...
  4. Doğuştan Kalp Hastalıkları Neden Oluşur?

Doğuştan Kalp Hastalıkları Neden Oluşur?

doğuştan kalp hastalığı nedir,doğuştan kalp hastalığının nedenleri,doğuştan kalp hastalığının tedavisi,doğuştan kalp hastalığı hakkında bilgiler Doğuştan kalp hastalıkları, hamileliğin erken dönemlerinde ortaya çıkan, bebek doğduğu andan itibaren kalbinde bulunan yapısal hastalıklardır. Her doğan 1000 bebekten yaklaşık olarak sekizinde doğuştan kalp hastalığı görülür. Anne, baba veya...
  5. Sosyal fobi neden oluşur?

Sosyal fobi neden oluşur?

sosyal fobi nedir, sosyal fobi neden oluşur,sosyal fobi belirtileri,sosyal fobi tedavisi Sosyal fobisi olan kişiler gülünç duruma düşme, rezil olma, başkaları tarafından yargılanma korkusunu o kadar yoğun yaşarlar ki, buna zemin hazırlayabilecek her türlü ortamdan kaçmaya çalışır ve günlük hayatlarını aksatabilirler. Başkalarının bulunduğu ortamlardan kaçarlar. Ancak utanma korkusu ya da...

Sayfayı Paylaş