gebe
  1. Misafir

Misafir Forum Okuru

Kalp naklini kim buldu, ilk kalp nakli ne zaman yapıldı

Konu, 'icatlar ve buluşlar' kısmında Misafir tarafından paylaşıldı.

ilk kalp naklini kim gercekleştirdi ilk kalp naklini kim yaptı nakli buldu icat etti Kalp naklini kim buldu, ilk kalp nakli ne zaman yapıldı, Kalp nakli ilk ne zaman yapıldı, Kalp naklini ilk kim buldu, Kalp nakli ilk ne zaman yapıldı, İlk kalp nakli, tüm soruların cevabı bu yazımızda!!!

Hayat kurtaran kalp nakli hakkında emimiz ki bir takım sorularınız vardır. O zaman buyrun, bu konu hakkında bilgi sahibi olalım Melek'ler:)

Kalp nakli ilk ne zaman yapıldı,
    Kalp naklini ilk kim buldu,
    Kalp nakli ilk ne zaman yapıldı

İlk kalp nakli, 2 Aralık 1967 günü, Güney Afrika’nın Cape Town kentinde Groote Schuur Hastanesi’nde Doktor Chnstian Barnard tarafından gerçekleştirildi. Louis Waskansky adlı bir toptan bakkaliyeci, yıllardır kronik kalp hastalığından şikâyetçiydi ve artık ölümün eşiğine gelmişti. Bir trafik kazasında beyni parçalanan 25 yaşındaki Denise Darvali adlı gencin kalbi alınarak Waskansky’ye takıldı. Altı saat süren ameliyat sırasında, Dr. Barnard’a 30 kişilik bir ekip yardım etti. Louis Waskansky,yeni kalbiyle 18 gün yaşadıktan sonra, akciğer iltihabından öldü.

Doğrudan kalbi ilgilendiren ilk ameliyat, 9 Eylül 1896 günü, Frankfurt kent hastanesinde Doktor Louis Rehn tarafından gerçekleştirildi. Hasta, 22 yaşındaki bahçıvan yamağı William Justus’tu. Meyhanede çıkan kavgada, kimliği bilinmeyen bir saldırgan tarafından göğsünden yaralanmıştı. Sağ karıncıkta, 1.5 santimetre uzunluğunda bir yara görüldü. Yaradan kan büyük bir hızla akıyordu. Yara, ipek tamponlarla kapatıldı ve plevra ile kalp zarı çevresindeki kan birikintisi temizlendi. Hasta, kısa süre içinde tamamen iyileşti. 10 yıllık meslek yaşamı süresinde Dr. Rehn tarafından gerçekleştirilen 124 kalp ameliyatında, hastalardan yüzde 40′ı iyileşti. Daha önce, kalbinden yaralanan kişilerde ölüm oranı yüzde yüzdü.

2. Kayıtsız Üye

Kayıtsız Üye Forum Okuru

yha ben senin dediğinen bişi anlamadım

3. SadmiN

SadmiN ♥ Ölürüm Sana Mavimm ♥ Yetkili Kişi

Beğenilen Mesajlar:
    970
    Ödül Puanları:
    113
    Merhabalar değerli misafirimiz

Konuyla illgili anlaşılmayan yerleri bizlere sorabilirsiniz. Sorun tam olarak nedir ? Nereyi anlamadınız ?

4. Kayıtsız Üye

Kayıtsız Üye Forum Okuru

çok güzel bir sayfa bütün sayfaları aradım bu kadar güzel bulamadım

5. Kayıtsız Üye

Kayıtsız Üye Forum Okuru

bizim okul kitabımızda tarih 1982 yazıyor burada başka yazıyor

6. Kayıtsız Üye

Kayıtsız Üye Forum Okuru

evet yaaaaaaa bendede beya

7. Cem

Cem Forum Okuru

Çok Güzel bir site
    ben Anladim :)

Kalp naklini kim buldu, ilk kalp nakli ne zaman yapıldı konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Gazi Üniversitesi'nde tıp literatürüne geçecek bir kalp nakli ameliyatı yapıldı

Gazi Üniversitesi'nde tıp literatürüne geçecek bir kalp nakli ameliyatı yapıldı

3 ay önce kalp nakli yapılan genç kızın hasta kalbindeki aort kapağı bir çocuğa, akciğerine giden kapağı ise bir başka çocuğa nakledildi.. Geçirdiği trafik kazası nedeniyle beyin ölümü gerçekleşen kadının kalbiyle yeniden hayata tutunan 20 yaşındaki Canan Özdemir, kendisinden çıkartılan hasta kalple iki çocuğa daha can verdi. Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs-Kalp-Damar Cerrahisi...
  2. Şırıngayı kim buldu, Şiringa ne zaman bulundu

Şırıngayı kim buldu, Şiringa ne zaman bulundu

şırıngayı kim icat etti şırınganın icadı şırınga kim icat etti şırıngayı buldu şırınga buldu Şırıngayı kim buldu, Şiringa ne zaman bulundu, Şırınga nasıl bulundu, Şırıngayı ilk kim buldu, Şiringa ne zaman bulundu merak ettiğiniz herşey bu yazımızda! Sevgili Melek'ler, şırınga hangi tarihte kim tarafından icad edildi diye hiç düşündünüz mü? O halde, şimdi düşündünüz ve buyrunuz :) Şırınga...
  3. Organ Naklini kim buldu, organ naklinin icadı

Organ Naklini kim buldu, organ naklinin icadı

ilk böbrek naklini kim yaptı ilk organ naklini kim yaptı organ nakli hangi yılda yapıldı Organ Naklini kim buldu, organ naklinin icadı, organ nakli nasıl bulundu, organ naklinin icadı, organ nakli ne zaman bulundu, ilk organ nakli nezaman yapıldı merak ettiğiniz herşey burada! Bir çok kişiye hayat veren ve bir çok kişiyide sağlığına kavuşturan organ naklini, ilk kim hangi tarihte keşfetti,...
  4. Hamilelikte bebeğin ilk kalp atışı ne zaman duyulur ?

Hamilelikte bebeğin ilk kalp atışı ne zaman duyulur ?

Kızlar 2 haftalık hamileyim acaba bebeğimin ilk kalp atışları ne azman duyulacak tşk.
  5. Bebeğin Kalp Atışları İlk Ne Zaman Duyulabilir ?

Bebeğin Kalp Atışları İlk Ne Zaman Duyulabilir ?

Bu konu bebeğin kalp atışları ilk duyulma zamanı hakkında bilgiler vermektedir. Sevgili melekler, hamile kaldığınızda bebeğinizin ilk kalp atışlarını duymak ne büyük bir heyecan kaynağıdır. Onun varlığını daha bir hissedeceğiniz kalp atışlarını duymak için çok fazla beklemeniz gerekmez. İşte merak edenlere bebeklerin ilk kalp atışlarının ne zaman duyulacağının cevabı... Karından...

Sayfayı Paylaş