Kan düşüklüğünün nedenleri

Konu, 'Herşeyin başı sağlık !' kısmında Misafir tarafından paylaşıldı.

 1. Misafir

  Misafir Forum Okuru

  kan düşüklüğünün belirtileri kan düşüklüğü neden olur düşüklüğü nelere yol açar mch düşüklüğünün nedenleri mch kan düşüklüğü, nedenleri, neden olur, nedir, nelere yol açar, anemi


  Kan düşüklüğü, halk arasında anemi ve kansızlık olarak bildiğimiz bir sağlık sorunudur. Peki kan düşüklüğü neden olur ve ne yapmak gerekir; buyrun öğrenelim Melek'lerim.  [​IMG]

  Kansızlık anemi nedenleri tedavisi
  Kanda bulunan kırmızı kan hücreleri (eritrositler) dokulara ve hücrelere oksijen taşırlar. Bunu içlerinde bulunan hemoglobin maddesi sayesinde yaparlar. Hemoglobin aynı zamanda kana kırmızı rengini de veren maddedir. 1 gram hemoglobin 1.4 mL oksijen taşır. Normalde kanda 13-15 gram / 100 mL hemoglobin bulunur. Kırmızı kan hücrelerinin ömürleri 4 ay kadardır. Böbreklerimizden salgılanan eritropoetin adlı hormon, kemik iliğine etki ederek, kırmızı kan hücrelerinin yapımını başlatır.

  Kansızlık (anemi), kan hemoglobin düzeyinde veya kırmızı kan hücreleri sayısında azalma ve sonucunda ortaya çıkan bulgulardır. Genelde başka bir hastalığın neden olduğu bir durumdur. Bu nedenle sadece anemi ifadesinden ziyade demir eksikliği anemisi, akdeniz anemisi gibi altta yatan hastalığı da belirtecek terimler kullanılır.

  Ortaya çıkan şikayetler ve saptanan bulgular doku ve hücrelere yetersiz oksijen taşınmasına bağlı olarak gelişmektedir. Anemili hastalarda yorgunluk, hafif çarpıntı ve nefes darlığı gelişebilir. İleri düzeyde bir anemide ise, bütün bu bulgular, istirahat halinde görülmesinin yanı sıra; kulak çınlaması, baş dönmesi, baş ağrısı, uyuma güçlüğü, iştahsızlık, kilo kaybı, adet kanamalarının düzensizliği veya fazlalığı, adet görmeme ve iktidarsızlık gibi bulgular ortaya çıkabilir.

  Aneminin sık görülen bulgularından çarpıntı, anemi yüzünden dokularda oluşan oksijen açlığını gidermek amacıyla, kalbin atım hızını ve her atımda pompaladığı kan miktarını artırması nedeniyle ortaya çıkar. Buna rağmen dokularda yeterli oksijen sağlanamıyorsa, solunum sayısının artması ve nefes darlığı ortaya çıkar.

  Uzayan anemilerde ve yaşlı kişilerde veya kalp hastalığı olanlarda kalp yetmezliğine ait bulgular gelişebilir. Anemideki en belirgin bulgulardan birisi de solukluktur. Aneminin şiddetine bağlı olarak, ağız ve göz kapağı içindeki deride ilk olarak fark edilebilen solukluk, aneminin ilerlemesi ile avuç içinde, tırnak yataklarında ve deride de belirginleşir. Anemiye yol açan nedene bağlı olarak çok çeşitli bulgular gelişebilir.

  Laboratuvar Testleri
  • Kırmızı küre sayısı (erkek: 4.5-6.0 milyon)-(bayan: 4.0-5.5 milyon)adet/ml
  • Hemoglobin (erkek: 14-18)-(bayan: 12-16)gr/dL
  • Hematokrit (erkek: 41-51)-(bayan: 37-47)%
  • MCV (Mean Corpuscular Volume); (87 ± 7 fl). Kırmızı kan hücrelerinin ortalama hacmi. Buna göre anemi, mikrositer, normositer ve makrositer olarak tanımlanabilir.
  • MCH (Mean Corpuscular Hemoglobin); (29 ± 2 pg). Kırmızı kan hücrelerinde bulunan ortalama hemoglobin miktarıdır. Yani, kırmızı kan hücresindeki hemoglobinin ağırlığıdır.
  • MCHC (Mean Corpuscular Hemoglobin Concentration); (34 ± 2 gr/dL). Bir kırmızı kan hücresinde bulunan ortalama hemoglobin konsantrasyonudur. Yani birim hacimdeki ağırlıktır (g/dl). MCH ve MCHC sonuçlarına göre anemi, hipokrom ve normokrom olarak sınıflanabilir.
  • Periferik yayma, kanın şekilli elamanlarının mikroskopla incelenmesidir.
  • Serum demiri, toplam demir bağlama kapasitesi, folik asit, ferritin, vitamin B12 düzeyleri ve serbest eritrosit protoporfirin de gerekirse tanı için incelenebilir.

  kansızlık anemi nedenleri
  o Kan kayıpları,
  o Kırmızı kan hücrelerinin aşırı yıkımı,
  o Kurşun ve diğer toksik maddelerle olan zehirlenmesi,
  o Glutatyon veya globulin sentezlerinin bozulması,
  o Glikoliz veya hücre zarı bozuklukları,
  o Bazı enfeksiyonlar,
  o Dalağın fazla çalışması,
  o Bazı ilaçlar,
  o Yetersiz kırmızı kan hücresi üretimi
  o Temel yapım maddelerin eksikliği (demir, folik asit, B12, protein, niasin, bakır vs)
  o Kronik hastalıklar (Kronik böbrek hastalığı, kollajen doku hastalıkları, siroz)
  o Eritroblast eksikliği(aplastik anemi, kimyasal ajanlar, antikorlar)
  o Kemik iliğinin diğer hücreler tarafından işgali (lösemi, lenfoma, multipl myeloma)
  o Endokrin hastalıklar (Miksödem, hipofiz yetmezliği, adrenal yetmezlik)

  Anemi Türleri
  o Mikrositer anemiler
  • Demir eksikliği anemisi
  • Talassemiler
  • Kronik hastalık anemisi
  • Sideroblastik anemi

  o Normositer anemi
  • Kronik hastalık anemisi
  • Hemolitik anemiler
  • Kemik iliğinin infiltratif hastalıkları
  • Kronik böbrek hastalıkları
  • Kronik karaciğer hastalıkları
  • Malign hastalıklar

  o Makrositer anemi
  • Kronik karaciğer hastalıkları
  • Hipotroidi
  • Postsplenektomi
  • Vitamin B12 eksikliği
  • Folik asit eksikliği
  • İlaçlar (kemoterapi)

  anemi tedavisi
  • Altta yatan nedene göre tedavi edilir, örneğin demir eksikliği anemisinde demir preparatları verilir, kanamaya bağlı olanlarda kanama odağı tedavi edilir.

   
Kan düşüklüğünün nedenleri konusuna benzer içeriklerimiz
 1. Öksürükle kan türükmek kan tükürmenin nedenleri akciğer kanseri miyim ?

  öksürükle kan gelmesi balgamdan kan gelmesi akciğerden tükürmenin nedenleri balgamdan gelmesinin nedenleri kan tükürmek Tıp dilinde hemoptizi denilen kan tükürmek, önemli bir hastalığın habercisidir. akciğer kanseri, verem, bronşit, mitral darlığı veya zatürreeden şüphelenilir. Ancak dişeti kanaması gibi pek önemli olmayan bir durumda olabilir. Bu nedenle, hastanın sırtına bir yastık konup,...
 2. Kan Fİzyolojİsİ

  KAN FİZYOLOJİSİ Kan, hücrelerden ve “plazma “ adı verilen bir sıvıdan oluşmuştur. Hücreler eritrositler (kırmızı kan hücreleri), lökositler (beyaz kan hücreleri) ve trombositlerdir. Hücrelerin % 99’undan fazlasını eritrositler oluşturur. Eritrositler kanın oksijen taşıyan hücreleridir.Lökositler vücudu enfeksiyonlara ve kansere karşı koruyan hücrelerdir. Trombositler ise kanın...
 3. Kan düşüklüğü

  kan düşüklüğü kan düşüklüğü nelere yol açar düşüklüğünün zararları trombosit nelere sebep olur kan düşüklüğü, neden olur, nedenleri, nedir, nelere yol açar, zararları Kan düşüklüğü hakkında detaylı bilgileri bulabileceğiniz bir konuya giriş yaptınız. Buyrun Melek'leri, kan düşüklüğü ve nedenleri hakkında detaylı bilgiler. Kan Düşüklüğü Nedir Prof. Dr. Coşkun Tecimer, kan sayımı sonucu...
 4. kan hücresi

  Damar içinde kanın pıhtılaşma sonucunda sağlık açısından sakıncaları var mıdır?
 5. Kan Tükürmenin Nedenleri

  kan tükürmenin sebepleri,kanlı tükürük,kan tükürmek,kan tükürmenin tedavisi hakkında bilgiler Kan Tükürmek tek başına bir hastalık değildir, fakat pek çok hastalığın belirtisi olabilir. Kan tükürmeye tıp dilinde hemoptizi denir. Kan Tükürmenin Nedenleri: Dişeti kanamaları gibi çok ciddi olmayan durumlardan kaynaklanabileceği gibi Akciğer kanseri, verem, bronşit, mitral darlığı veya...

Sayfayı Paylaş

Meleklermekani.Com misafirleri bu sayfayı şunları arayarak geldiler :

 1. kan düşüklüğü neden olur

  ,
 2. kan düşüklüğü

  ,
 3. mch düşüklüğü nedir

  ,
 4. mchc düşüklüğü,
 5. mch düşüklüğü,
 6. kan düşüklüğü nelere yol açar,
 7. mcv düşüklüğü nedenleri,
 8. kanın düşmesi,
 9. kan düşüklüğünün belirtileri,
 10. mcv düşüklüğü nedir