Kanser Hastalari Icin Beslenme Onerileri

Konu, 'Kanser ve Tedavi' kısmında SadmiN tarafından paylaşıldı.

 1. SadmiN

  SadmiN ♥ Ölürüm Sana Mavimm ♥ Yetkili Kişi  kanser hastaları için yemek tarifleri kanser hastasının yemesi gerekenler hastalarının yememesi gerekenler hastalarının yemesi KANSER HASTALARI ICIN BESLENME ONERILERI
  İyi beslenme kanser tedavisi gören insanlar için özellikle önemlidir; ve uygun beslenmek bu sırada özellikle güçtür. Kemoterapi ve radyasyon gibi tedaviler genellikle yeme alışkanlıklarını bozar. Mide bulantısı hissedebilirsiniz. İştahınız olmayabilir ya da ilaçların a zınızın tadını de iştirdi ini fark edebilirsiniz. Yiyecekler tatlarını kaybedebilirler.
  Kendinizi o kadar yorgun ya da hasta hissedersiniz ki, en son yapmak istedi iniz şeyin yemek yemek oldu unu düşünebilirsiniz. Bazı kanser hastaları, tedavi altında de ilken bile iştahlarını kaybederler.
  Uygun yemek kanser tedavisinin başarısı için çok önemlidir. Tedavi sırasında iyi beslenen insanlar, vücut dayanıklılıklarını daha iyi korurlar ve böylelikle kemoterapinin ve radyasyon tedavisinin potansiyel yan etkilerine daha kolay dayanabilirler. Ayrıca bu insanlarda daha az enfeksiyon olur ve tedavi sırasında daha aktif olmaya devam ederler.
  Kanser tedavisi sırasında sa lıklı bir diyet hemen hemen başka zamanlardakiyle aynıdır. Her gün çeşitli gıdalar yemeniz gerekir. Dört temel gıda grubunun (meyva ve sebzeler, et ve di er proteinler, tahıl ürünleri ve süt ürünleri) her birine ihtiyacınız vardır. İdeal olarak, her gün dört ya da daha fazla porsiyon sebze ve meyva, dört ya da daha fazla porsiyon tahıl (ekmek, hububat, makarna ve pirinç), iki ile üç porsiyon protein (kümes hayvanı, balık, et ve tahılla karıştırılmış olarak fasulye, bezelye ya da kabuklu yemiş gibi bitkisel protein) ve iki ya da daha fazla porsiyon protein, kalsiyum ve vitamin açısından zengin süt ürünleri (bunların arasına süt, peynir, yo urt ve dondurma girer) yiyin.
  Protein açısından zengin yiyecekler yemeye özel dikkat gösterin. Bunlar, vücut dokularının onarımına ve oluşumuna yardım etmede özellikle yararlıdırlar. Genel olarak, vücudunuzun enerji için protein stoklarına başvurmasına, böylelikle kendini onarmaya daha az yeterli hale gelmesine neden olmayacak şekilde, yeterince yemek yemeniz gerekir.
  Kendinizi hasta hissederken iyi yemek nasıl mümkün olabilir? En lezzetli gıdaları seçin, yemek zamanlarınızı, yiyebilecek gibi hissetti iniz zamanlara göre ayarlayın.
  Birçok kişi en sevdi i yeme in tedavi süresince pek çekici gelmedi ini fark eder. Dolayısıyla, çok sınırlı bir diyet uygulamaya başlar. Giderek daha az yemek iştah uyandırdı ı için, diyet seçenekleri azalır. Buna izin vermeyin.
  Yiyebilecekleriniz konusunda esnek olun. Bugün lezzetsiz gelen bir şey, yarın ya da bir sonraki hafta daha lezzetli gelebilir.
  Çeşitli gıdalardan yiyebilece iniz kadar yiyin. Yemeklerinizi kendiniz pişiriyorsanız, dondurabilece iniz ve kendinizi hasta hissetti inizde kolayca yeniden ısıtabilece iniz yemekler yapın. (Bu, zaman kazanmanızı sa lar.) Yemek pişirmek özel çaba gerektiriyorsa, dondurulmuş akşam yemekleri ve hazır gıdalar yardımcı olabilir. Yemek pişirme işini kolaylaştırmak için, hazır çorbaları ve sosları taze gıdalarla karıştırın. İçinizden gelmese bile, yemeklerin göze hoş görünmesini sa layın. Çevrenizdeki eşyalar kendinizi ne kadar kötü hissetti inizi unutmanıza yardımcı olabilir. Kuca ınızda yedi iniz bir yemek, özellikle iştahınız yoksa, masada üzerinde çiçeklerle ve hoş bir porselen tabaktan yemek kadar iştah açıcı olmayabilir.
  Tedavi sırasında üstesinden gelinmesi en zor sorun belki de hem iştah açıcı hem de besleyici gıdaların bulunmasıdır. Birçok kişi etin iştah açıcı gelmedi ini belirtiyor. Bu sizin için bir sorunsa, kümes hayvanlarını, hafif tatlandırılmış balık ya da peynirleri deneyin. Süzme peynir ve keskin yo urt gibi hafif tatlı süt ürünleri de iyi protein kaynaklarıdırlar. Dondurma bile bir miktar protein içerir. Çekilmiş fıstıktan yapılmış tuzlu ezme sandviçi ya da elma gibi meyvalar üzerine bu ezmeyi koyarak yemeyi deneyin. Fasulye, nohut ve börülce gibi baklagiller, özellikle pirinç, mısır gibi tahıllarla ya da ekmekle birleştiklerinde, iyi protein kaynaklarıdırlar.
  Yedi iniz gıdalarda mümkün oldu u kadar çok kalori olmasına dikkat edin. Ekme inizi ısıtın ve üzerine tereya , margarin, reçel ya da bal sürün. Gıdalarınızın üzerine çekilmiş kabuklu yemişler serpin. Gıdaları ya sız kurutulmuş sütle zenginleştirin.
  Birçok kişi özellikle çok da sa lıklı olmayan gıdalara karşı ilgi kaybından söz etmektedir. Kahve, çay ya da kırmızı etin yanı sıra, kızartılmış gıdalar, şekerlemeler, patates cipsi ve alkollü içkiler çekicili ini kaybetmektedir. Gaz ya da şişkinli e yol açma e iliminde olanlar gibi (brokoli, karnabahar, mısır ve fasulyeler) bazı sebzeler de genellikle hoşa gitmemektedir.
  Daha az sorun yaratır gibi görünen gıdalar taze meyvalar ve genellikle yenmesi ve sindirilmesi kolay olan birçok sebze ve di er gıdalardır. Süt ürünleri, yumurta, kümes hayvanları, balık ve makarnayla yapılan hafifçe tatlandırılmış yemeklere genellikle tahammül edilmektedir.
  Tek bir oturuşta yeterli miktarda yiyemiyorsanız, daha sık olarak küçük miktarlarda yiyin. Yeme inizi yavaş yavaş çi neyin. Sıvıları yemek dışında için. İçti iniz sıvıların, meyva suları ya da süt gibi besleyici de eri olmasına dikkat edin. Karbonatlı içecekler, midenizi rahatlatıyorsa, tek başına soda içmek yerine meyva suyunu sodayla karıştırın. Kendinizi aç hissetti inizde kolayca yiyebilmek için atıştıracak bir şeyler bulundurun. Ya lı yiyeceklerden ve bol tereya lı soslardan kaçının. Bunlar, di er gıdalardan çok daha hızlı bir şekilde kendinizi doymuş hissetmenize yol açabilirler.
  Hazırlanmakta olan yeme in kokusu sizi rahatsız ediyorsa, bu kokulardan uzak durun. Yiyecekleri mikrodalga fırında ısıtın ya da az pişirilmesi gereken ya da düşük ısıda ısıtılabilen yiyecekleri seçin.
  Birçok kişi tedavi sırasındaki boşaltım sorunlarından kabızlık ya da ishal söz etmektedir. Bunlar, barsa ı tahriş ederek ishale yol açan ya da barsa ın faaliyetini yavaşlatarak kabızlı a yol açan ilaçlar dahil olmak üzere, çeşitli faktörlere ba lı olabilir. Alınan radyasyon da ishale yol açabilir.Yenilen gıdaların çeşitlili indeki azalma da kabızlı a ve gaz nedeniyle şişkinli e yol açabilir. Bazı insanlarda tedavi sırasında süt ürünlerindeki laktozu parçalayamama sorunu ortaya çıkar, bu kişilerin tedavi tamamlanana kadar bu ürünleri yemekten kaçınmaları gerekir.
  Kabızlık durumunda, lif açısından zengin gıdaların yenmesi sorunu önlemeye ya da sorunla mücadele etmeye yardımcı olabilir. Bu tür gıdalar arasında taze sebze ve meyvalar, kurutulmuş meyvalar, tüm tahıllar ve ekmek ve kabuklu yemişler sayılabilir. Bol bol sıvı içmek de yardımcı olabilir.
  İshal önemli miktarda mineral ve sıvı kaybına yol açabilir. Bazen lif oranı yüksek bir diyet ishalin tedavisinde etkili olabilir, çünkü lif dışkıdaki sıvıyı özümseme ve katılaştırma e ilimindedir. Doktorunuz ishale karşı bir ilaç yazabilir, ishal geçene kadar süt ürünlerinden kaçınmanız iyi olabilir. Kramplarınız varsa, her türden karbonatlı içecekler, lahana, karnabahar, çok baharatlı gıdalar ve hatta bazı çiklet çeşitleri (sorbitol içerenler) gibi gaza yol açan gıdalardan kaçının. Ayrıca sıvıları yemek aralarında için.

   
Kanser Hastalari Icin Beslenme Onerileri konusuna benzer içeriklerimiz
 1. Multiple Skleroz Hastalari Icin Beslenme Onerileri

  multiple skleroz multi skleroz multiskleroz MULTIPLE SKLEROZ HASTALARI ICIN BESLENME ONERILERI 1. Günlük olarak tükettiğiniz protein miktarını azaltın; günlük kalori gereksiniminizin %10 unu proteinlerden temin edin. Hayvansal proteinler yerine mümkün olduğunca bitkisel proteinler tüketin (mercimek, soya gibi). 2. Süt ve süt ürünlerini azaltın, bunların yerine diğer kalsiyum kaynaklarını...
 2. Multiple Skleroz Hastalari Icin Beslenme Onerileri ve D vitamini..

  ms hastalığında beslenme ms hastalarının beslenmesi hastası nasıl beslenmeli hastaları nasıl beslenmeli hastası ne yemeli 1. Günlük olarak tükettiğiniz protein miktarını azaltın; günlük kalori gereksiniminizin %10 unu proteinlerden temin edin. Hayvansal proteinler yerine mümkün olduğunca bitkisel proteinler tüketin (mercimek, soya gibi). 2. Süt ve süt ürünlerini azaltın, bunların yerine diğer...
 3. Emziren anne için beslenme önerileri...

  Emziren anneler hem yeterli süt üretebilmek, hem de gebelik döneminde alınan fazla kilolarından kurtulmak isterler. Genelde kilo vermenin sütü azaltacağına ya da çok süt olması için de çok yemek yemenin gerektiğine inanılır. Oysa bu doğru değildir. Tam tersi, doğum sonrasında ideal kilo verme zamanı emzirme dönemidir. Çünkü emzirme sırasında bazal metabolizma hızı dediğimiz vücudun harcadığı...
 4. Güzel bir cilt için beslenme önerileri

  Ağızınıza koyduğunuz her şeyin kalçanızın büyüklüğünü belirlediğini biliyorsunuz; peki ya yediklerinizin cildinize olan etkisi? Uzmanlar, yediğiniz şeylerin cildinizin görünümünde son derece belirleyici rol oynağını söylüyorlar. Bir sürü sebze ve meyve tüketiyorsanız, cildiniz daha iyi görünecektir, fakat çok fazla kahve içiyorsanız cildiniz kurur. Peki kırışıklıkların görünümünü...
 5. Sağlıklı kalp için beslenme önerileri

  Kalp sağlığımız için çay içilmesi gerektiğini biliyordum ama bezelye ve elmanın kalp sağlığına iyi geldiğini ilk defa duydum...Kızlar kalp sağlığımız için neler yemeliyiz ve neler neler yapmalıyız işte cevabı :tik: Özellikle mor renkli besinlerin sağlıklı dokuları ve hücreleri koruyucu maddeler içerdiğini belirten uzmanlar, kalp sağlığı için patlıcan, üzüm, böğürtlen ve kırmızı lahananın bol...
 6. Yılbaşı İçin Sağlıklı Beslenme Önerileri

  Yılbaşında ne yemek yapıcağınıza neler yiyiceğinize çoktan karar vermişsinizdir ama yılbaşı gecesi sağlıklı beslenmek için bu önerilere kulak verin meleklek :tik: Yılbaşı kutlamalarının en vazgeçilmez yanı, harika sofralardır. Masalar, etli ya da zeytinyağlı birçok yiyecekle donatılır. Yanında mezeler, meyveler, tatlılar… Belki biraz da içki. Eğlence sabaha kadar uzarken, gereğinden...
 7. Çocuklar İçin Sağlıklı Beslenme Önerileri

  Merhaba sevgili anneler. Çocuklar İçin Sağlıklı Beslenme Önerileri istiyorum sizden
 8. Hamileler İçin Beslenme Önerileri

  Hamile kadınların düzenli ve sağlıklı beslenmeleri hem kendi sağlıkları açısından hem de çocuğun gelişmesi açısından çok önemlidir. Fazla ve düzensiz beslenme annede gereksiz kilo alımına sebep olabildiği gibi kötü beslenme de hem anneyi zayıf bırakmakta hem de çocuğun sağlıklı büyümesini engellemektedir. Bu gün gebe kadınlar için bir günlük sağlıklı beslenme programı hazırladık Sabah...
 9. 8-10 Yaş Arası Çocuklar İçin Beslenme Önerileri

  8-10 yaş gelişim, 8-10 yaş beslenme, okul çocuklarının beslenmesi Sevgili melekler, okul çağındaki çocukların besşenmeleri ileriki yaşamlarında sağlıklarını doğrudan doğruya etkileyeceği için son derece önemlidir. Yeterli ve dengeli beslenme hakkında doğru alışkanlıklar kazanan çocukların sağlık sorunları o nispette düşecektir. Bu sebeple, özellikle yemek seçme ve yemeği reddetme gibi...
 10. Reflüsü olanlar için beslenme önerileri

  Bazı reflü hastaları, başlangıç seviyesinde olan hastalar bu süreci hafif ağrılarla atlatabildiği gibi hastalığın ileri seviyesinde olanların yemek borusu çeperlerinde mide asitleri yüzünden aşınma ve yaralar oluşmaya başlar. Reflü hastalığı eğer kontrol altına alınmazsa yemek borusu zaman içinde fazla miktarda aşınarak kanser gibi ölümcül hastalıklara yol açabilir. Mide asitlerinin...

Sayfayı Paylaş

Meleklermekani.Com misafirleri bu sayfayı şunları arayarak geldiler :

 1. kanser hastaları için yemek tarifleri

  ,
 2. kanser hastalarinin yemesi gereken yiyecekler