gebe
  1. Kayıtsız Üye

Kayıtsız Üye Forum Okuru

Kanuni'nin Vasiyeti Neymiş?

Konu, 'Soru-Cevap' kısmında Kayıtsız Üye tarafından paylaşıldı.

Bir yerden duymuştum Kanuninin vasiyeti varmış ama ne vasiyeti bilmiyorum.Acaba sitenizde bununla ilgili bir bilgi varmıdır?

2. TİTAN

TİTAN *Melekler Mekanı*

Beğenilen Mesajlar:
    2.685
    Ödül Puanları:
    113
    Yaşadığı dönemde Büyük türk olarak tüm dünya tarafından tanınan Kanuni Sultan Süleyman 41 yıllık hükümdarlık döneminden sonra sefer sırasında rahatsızlanarak vefat etmiştir.
    Yaklaşık 1,5 ay boyunca ölümü askerlerinden saklanan Muhteşem Süleymanın cenazesi Zigetvar seferi dönüşünde İstanbula getirilmiştir.

Padişahın 400 asker tarafından taşınan tabutu defin için getirildiğinde Kanuninin bir vasiyeti ortaya çıkmış. Sultan süleyman vasiyetinde kendisi ile birlikte bir sandığın gömülmesini vasiyet etmiş.

Bu vasiyet Kanuninin yakın arkadaşı ve yoldaşı Ebusuud efendiye sorulunca şeyhülislam bunu dinimizde kişinin herhangi bir eşyasının mezara konulması yasak olduğu gerekçesiyle kabul etmemiş.Ancak cenazedeki devlet erkanı bunun bir padişah emri olduğunu söyleyince ebusuud efendi, "sandığı açalım eğer içinde değerli bir şey varsa gömmeyiz, yoksa gömeriz" demiş.

Sandığı açtıklarında herkes şok olmuş. Kanuninin vasiyet ettiği sandıkta hayatı boyunca şeyhülislam ebusuud efendinin verdiği fetvalar varmış.Sultan süleyman bu vasiyetiyle ben hayatta hangi kararı aldıysam bu fetvalarla aldım demektedir.

Fetvaları veren Şeyhülislam bunları görünce ağlamaya başlamış ve:

"Padişahım sen kendini kurtardın, bakalım bu fakir ne yapacak!" demiş...

Kanuni'nin Vasiyeti Neymiş? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Vasİyetİmdİr

Vasİyetİmdİr

Canım Anneciğim, Herşeyimi ama herşeyimi sana borçluyum, hep sana hizmet etmeyi, yanımda kalmanı, sana hürmet etmeyi, güzel kokunu koklamayı arzuladım. Çok az kısmet oldu. Bu dünyada sana doyamadım. Anneciğim dünyayı sevemedim, tad da alamadım. Allah'ın emir ve rızasına aykırı herşey beni rahatsız etti. El hasıl dünya bana küstü bende ona. Bilmiyorum ama zannediyorum senin dualarının...
  2. Vasiyet

Vasiyet

Malını bir kimseye vasiyet etmek, o kimse ile aralarında bir münasebetin - iyilik, yardım, iş akdi, uzlaşma, barışma, kavuşma, barışma vs.- meydana gelmesine yahut bir yerde buluşmaya; Vasi tayin etmek, birine görev ve vekalet vermeye; Vasi (tayin) edilddiğini, birinin kendini vasi yaptığını görmek, kendine bir işin havale edilmesine, verilen haberin doğruluğuna, bilgi ve itibar sahibi olmaya,...
  3. Vasiyet etme

Vasiyet etme

Rüyada bir kimsenin, malini bir adama vasiyet etmesi, o kimse île o adam arasinda vaki olacak iyilik, yardim, birlesme ve birbirlerine kavusmaya, eger aralarinda kin ve düsmanlik varsa onlarin bansmalarina veya bir sehirde toplanmalarina isarettir.
  4. kanuni'nin son vasiyeti

kanuni'nin son vasiyeti

kanuninin resmi kanuninin resimleri kanuni nin resmi hürrem sultan ölünce kanuni ne yaptı nin resmini kim yaptı Kanuni Sultan Süleyman vasiyet etmiş: ''Ben ölünce sağ elim,avucum yukarı bakacak şekilde tabutumun dışına bırakıla'' kimseler soramamış nedenini nasıl sorsunlsr emir büyük yerden.Vakit gelince emir yerine getirilmiş ve padişahın zevcesine sorulmuş nedeni.'' Anlamadınız mı ben...
  5. Vasiyet nasıl yazılır dinimizde hükmü nedir?

Vasiyet nasıl yazılır dinimizde hükmü nedir?

Her Müslüman, ölmeden önce vasiyetini yazmalıdır. Vasiyeti, ölüm hastalığında yazmak vacip; sıhhatte iken yazıp, yanında taşımak müstehaptır. Vasiyette evladına, ahbabına son nasihatini yapmalıdır. Kendinde hakkı bulunanlarla helalleşmelerini, alacaklarını, vereceklerini, borçlarının ödenmesini, iskat yapılmasını, hac borcu varsa vekil gönderilmesini istemeli; cenaze hizmetindeki ve definden...

Sayfayı Paylaş