gebe
  1. PeLiNiM

PeLiNiM Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    57
    Ödül Puanları:
    0

Kar mı yağdı kütahya'nın dağına

Konu, 'türkülerimiz ve hikayeleri' kısmında PeLiNiM tarafından paylaşıldı.

karmıda yağdı karmıda yağdı kütahyanın dağına kar mı kütahyanın dağına hikayesi karmı hikayesi KAR MI YAĞDI KÜTAHYA'NIN DAĞINA
    Kar mı yağdı Kütahya'nın dağına
    Ateş düştü ciğerimin bağına
    Gül donatmış şalvarının ağına

Kayırma sevdiğim gün böyle kalmaz
    Kanar yüreğimin ateşi sönmez

Çubuğum yok yol üstüne uzatsam
    Dermanım yok yar yolunu gözetsem
    Menendin yok seni kime benzetsem

A dağlar ey dağlar laleli dağlar
    Elleri koynunda bir gelin ağlar

Melek misin yeşil donlar giyersin
    Cellat mısın tatlı cana kıyarsın
    Çocuk musun el sözüne uyarsın

Açıldı çiçekler gelmedi yazlar
    Elleri koynunda bir gelin ağlar.

Kütahya eski Osmanlı Sancağı olması münasebetiyle fazlasıyla kültür ve folklor zenginliğine sahiptir. Etrafını çevreleyen kaplıcaları ( Ilıca , Yoncalı ) , Çamlıca’sı , Hisar’ı , Hıdırlık Tepesi, 1970’li yıllara kadar Sultanbağı , Gündükveren ve Müderris Bahçeleri ile sıhhat , eğlence ve mesire yerleri pek çoktur. Tüm bu güzellikler arasında yerli halkı da gezintiye , sefaya ve mesireye (piknik) düşkün yaşamıştır. 1970’li yıllara kadar faytonlarla , tek atlı arabalarla yukarıda belirtilen yerlere yazın gidilir , çadırlar kurulur 15 gün , 1 ay bazen 3 ay oralarda kalınırmış.

Bundan yıllar önce o yılki kazancı kötü olan bir aile Ilıcaya gidemeyeceklerini anlayınca bir çare ararlar ve sonunda evlerinin çatı kiremitlerini satıp döndüğümüzde çalışır tekrar alırız diyerek, Ilıcaya gitmeye karar verirler. Biraz da yazın son dönemi olan güze denk gelir herhalde ki Ilıca’ya giderler. O devirde şimdiki gibi vasıta çok olmadığından, bir atlı araba veya fayton birilerini götürdüğünde dönerken de başkalarını getirdiği gibi , bir başkalarından da “ bizi falan zaman götürüver “ diye sipariş alırlarmış. Bilhassa Ilıca şehir merkezine en uzak kaplıca olduğundan oraya giden bir aile şehire 2 – 3 ay gelmezmiş. Bu olayın kahramanı aile de biraz zamanı uzatırlar ve Kütahya’ya döndüklerinde karşıdan bakıyorlar dağlar karla kaplı “ eyvah yandık “ çığlıklarıyla bir an önce evlerine koşarlar. Kapıyı açtıklarında tüm eşyalarının (Yatak , yastık , yorgan , kilim , minder , giyecekler v.b) kar sularından perişan hale geldiğini görüp otururlar ve başlarlar ağlaşmaya ;

Kar mı yağdı
    Kütahya’nın dağına aman
    Ateş düştü
    Ciğerimin aman , bağına hey!

Gül döşetmiş Şalvarının ağına aman
    Gayırma sevdiğimGün böyle kalmaz
    Yanar derunumun ateşi sönmez hey!

Diyerek ağıtlar yakarlar. Bu ağıt zaman içinde dilden dile dolaşarak türkü haline gelmiş ve Kütahya folklorunde birinci zeybek oyunu olarak yerini almıştır.

Kar mı yağdı kütahya'nın dağına konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Kazım Koyuncu - Dağlarda Kar Sesi Var

Kazım Koyuncu - Dağlarda Kar Sesi Var

Dağlarda kar sesi var Tavlada zar sesi var Kurban olam Şavşat'a da İçinde yar sesi var Haydi hanım haydi canım Şinanay şirin yarim Zeytin yaprağı yeşil lo Dibinde gayfe pişir Benden sana yar olmaz lo Aklını başa devşir
  2. Arif Sağ - Erişin Dağların Karı

Arif Sağ - Erişin Dağların Karı

erisin dağların karı nota erisin daglarin kari nota bunca gamı bunca derdi mevlam yalnız bana mı verdi eller muradına erdi yine cananım gelmedi erişin dağların karı geçti ömrümün baharı ecel kapımı çalmadan durma gel ömrümün varı takatim yok yürümeye gidip cananı görmeye can başladı çürümeye yine cananım gelmedi erişin dağların karı geçti ömrümün baharı ecel kapımı çalmadan...
  3. Yavuz Bingöl - Kar Mı Yağmış

Yavuz Bingöl - Kar Mı Yağmış

Karımı yağmış yücedağlar başına Merhamet eylemez gözlerimin yaşına, Daha değmemişti on beş yaşına Vurdu felek kırdı kollarımı dalından, Nerelere gidem arzedeyim halimi Şu dünyanın vefasını görmedim. Geçti cahil ömrüm bir murada ermedim Eller gibi demi devran sürmedim Vurdu felek kırdı kollarımı dalından, Nerelere gidem arzedeyim halimi
  4. Davut Güloğlu - Kar Yağdı Dağlarıma

Davut Güloğlu - Kar Yağdı Dağlarıma

davut güloğlu kar yağdı dağlarıma davut güloğlu hasreti yaktı beni hasretin yaktı beni Daha Mi Yanacagim Bu Sevda Atesinde Allahim Al Canimi Sevdigimin Pesinde Nazli Yarimin Evi Derenin Kenarina ÖmrÜm Beyhude Gecti Geldik Son Baharina Ne Cileler Yasadim Teselli Fayda Etmez Asirlar Gecse Bile Sevdam GÖnlÜmden Gitmez Hasretin Yakti Beni Kar Yagdi Daglarima Sevdaluktan GÜlmedum Da Gideyi...
  5. Güvendiğimiz dağlara kar yağdı

Güvendiğimiz dağlara kar yağdı

imc ajans forum imc ajans hakkında sözleşme Seda Sayan'ın halka yardım ettiği programda tarihe geçecek bir rezalet yaşandı. Duygularımızla oynadılar Müge Anlı'nın atv'de ekrana gelen "Tatlı Sert" programındaki başarısından yola çıkan Seda Sayan, "Yalnız Değilsiniz" adlı bir program sunmaya başladı. "Kayıp sevdiklerinizi bulalım, gizli kalmış cinayetleri çözelim"...

Sayfayı Paylaş