Kara çörek otunun faydaları

Konu, 'Alternatif Tıp' kısmında Misafir tarafından paylaşıldı.

 1. Misafir

  Misafir Forum Okuru

  kara çörek otu qara corek otu qara corek yagi kara çörek otu yağı,kara çörek otu zayıflatırmı,çörek otunun faydaları,çörek otu yağı faydaları,


  [​IMG]

  Son dönemlerde kilo vermek isteyenlerin ağzında hep çörek otu adını duyuyoruz. Kaldı ki çörek otuyla zayıflayan bir çok insan var. Bunlardan bazılarını şahsen tanıyorum :)

  Sevgili Melek'ler, kara çörek otunu biliyoruz peki ya faydalarını; buyrun öğrenelim:)

  ÇÖREK OTU MUCİZESİ

  Sevgili Peygamberimiz (s.a.v.) 14 asır önce şöyle buyurmuştu: “Şu kara tanede (çörek otu) ölümden başka her derde deva vardır.” O zamanlardan günümüze kadar geçen asırlar boyunca, bu ufak taneli gıdada her hastalığa şifanın olabileceğine birçok kimse dudak bükmüştü. Ama Maren Franz adlı bir Alman çörek otunun sağlığımız üzerindeki faydalarını araştırıp, bu konudaki yayınları bir araya getirdi. Sonuçta, “Tabiattan Gelen Şifâ Kaynağı: ÇÖREKOTU” adıyla bir kitap ortaya çıkardı. Üstelik, Peygamberimizin çörek otuyla ilgili hadisinin kendisini uyardığını ve bu sözü rehber alarak bu kitabı hazırlamaya giriştiğini önsözde belirterek...

  Çörek otunun tohumunda takriben %38 oranında karbonhidrat, %35 oranında çeşitli yağlar, %21 oranında da albumin bulunur. Geri kalan %6 ise, yüzden fazla maddeden oluşur. Bu orana çok değerli olan doymamış yağ asitleri de dahildir. Linolen asidi, alfa linolenasidi ve iç yağı bunlar arasındadır. Eterli yağlar olarak kofur, nigellon, alfa-pinen vb. mevcuttur. Az miktarda bazı vitaminler (B1, B2, B6 folasidi niacin), mineraller (demir, kalsiyum, magnezyum, çinko ve selen) ve amino asitleri vardır.

  Doymamış yağ asitleri ve eterli yağ, savunma sisteminde çok yararlıdır. Vitamin ve mineraller, savunma sisteminin işlemesinde önemli rol oynar. Çörek otunun değeri, çok sayıdaki bu maddelerin karışımından gelmektedir.

  Doymamış yağ asitleri, metabolizmaya yardım eder. Hücrelerin büyümesi, gelişmesi ve yenilenmesinde yine buna ihtiyaç vardır. Ayrıca vücudun ihtiyacı olan hormonların gelişmesinde yardımcı olur. Alerjik sinyaller gönderen histamin gibi maddelerin artmasını engeller.

  İnsan vücudu, doymamış yağ asitlerini üretemediği için, dışarıdan almaya mecburdur. Bir gram çörek otu yağı, bu açıdan günlük ihtiyacımızı karşılamaktadır.

  Çörekotunun faydaları:

  • Mikrop, virüs ve mantarlara karşı öldürücü tesire sahiptir.

  • İfraz boşaltıcı ve solunum borusunu genişleticidir.

  • Kan şekerini düşürür.

  • Damar hastalıklarını önler.

  • Hazmı kolaylaştırır.

  • Vücuttaki zehirleri süzerek atar.

  • İdrar söktürücü özelliği ile safraya iyi gelir.

  • Yaraların çabuk iyileşmesini ve hücrelerin yenilenmesini hızlandırır.

  • Alerjiyi önler.

  • Savunma sistemini dengeler.

  • Hormon sistemini ve ruh hâlini sağlamlaştırır.

  • Çocuklarda özellikle sinir ve deri hastalıklarına, astım ile alerjiye iyi gelir.

  • Çörek otu ürünleri hamilelik devresindeki şikayetleri azaltır. Yan tesiri olmayıp, bu devredeki hanımlara ve bebeklerini ana sütüyle besleyenler için süt kalitesinin bebeğe daha yarayışlı olmasını sağlar.

  •Egzamalı deriye sık sık çörek otu yağı sürüldüğünde deri çabuk iyileşir. Yine deri hastalıklarında mikrop öldürücü tesirinden dolayı çok fayda verir.

  •Hazım zorluğu ve mide şişkinliklerinde çörek otu eskiden beri bilinmektedir.

  •Hemoroide iyi gelir, çünkü damarları güçlendirir ve kan dolaşımını hızlandırır.

  •Romatizma, şeker hastalığı ve kolesterolün yükselmesi gibi metabolizma hastalıklarına faydalıdır.

  • İktidarsızlık ve kısırlıkta yine yarar verici tesire sahiptir. Çünkü çörek otu, cinsî hormonları tanzim etmekte, bedenî ve ruhî olarak zindelik ve dinçlik vermektedir.

  • Çörek otu yağı kadınlardaki aybaşı hâli sancıları ve diş ağrılarına karşı kullanılır.

  Sağlıklı olmak için çörek otu kürü:

  Tabii muhtevası ile savunma sistemine, metabolizma ve hormonlara iyi gelen çörek otu, vücudu toksin adı verilen zehirli maddelerden temizler, kan dolaşımını güçlendirir ve bağırsakların düzenli çalışmasını sağlar. Cildi parlaklaştırır. Düzgün bir cilde, parlak saç ve gözlere sebep olur. Sağlıklı ve hayat dolu bir görünüm sağlar.

  Çörek otu savunma (immun) sistemini güçlendirdiğinden, kanser, AIDS gibi çağın hastalıklarına karşı tavsiye edilmektedir. Yine tansiyon ve ateş düşürücü ve tabii antibiyotik tesirleriyle yaygın hastalıklara şifa olmaktadır. Başta astım ve polen alerjisi olmak üzere alerjik hastalıklara, saç dökülmesine ve kepeğe karşı da tesirlidir.

  Maren Franz’ın kitabından naklettiğimiz bu satırlar, çörek otunu “ölümden başka her derde deva” olarak tarif eden Peygamberimizin (a.s.m.) yüceliğini gözler önüne sermektedir. Çünkü Efendimiz (a.s.m.) çörek otunun henüz yeni keşfedilen bu mucizevî özelliklerini asırlar öncesinden, kıyamete kadar gelecek olan insanların en iyi anlayacağı şekilde ifade etmiştir:

  “Çörek otuna kıymet verin. Zira o ölümden başka her derde şifadır.”  Kullanım Şekli ve dozu : 10 gr. çörek otu toz haline getirilerek bal ile macun yapılır, ve yutulur. Buna bir müddet devam edilir. Yahutda 4 bardak suya 30 gr. tohum konularak kaynatılır. Günde 3 kere 1’er bardak içilir.

  Yan Tesirleri : Hamilelere yasak.

   
Kara çörek otunun faydaları konusuna benzer içeriklerimiz
 1. Çörek otunun esrarı

  çörek otu ile zayıflama çörekotu ile zayıflama çörek otu zayıflamak için zayıflayanlar ÇÖREK OTUNUN ESRARI Dr. Hasan Şemsi Paşa Kalp Hastalıkları Uzmanı Ebû Hureyre'nin nakline göre Hz. Peygamber (s.a.v) "Çörek otunda ölüm hariç her türlü hastalığın şifası vardır" demiştir (Buhârî, "Tıp", 7; Müslim, "Selam", 88; İbn Mâce, "Tıp", 6; Tirmizî,...
 2. Çörek Otunun Yararları

  çörek otu, Çörek otu nasıl kullanılır, Çörek otu ürünleri, çörek otunun faydaları, çörek otunun yararları, gebelik, hamilelik, İfraz boşaltıcı, kadın, kadın sağlığı, mantarlara karşı öldürücü etki, Mikrop, Sağlık, sağlık haberleri, Sağlıklı olmak için çörek otu kürü, solunum borusunu genişletici, virüs İnsan vücudu, doymamış yağ asitlerini üretemediği için, dışarıdan almaya mecburdur. Bir...
 3. Karabaş otunun faydaları

  karabaş otunun faydaları, nelerdir, ve zararları, nasıl kullanılır, ve kullanımı, hakkında bilgiler burada arkadaşlar Alternatif tıpta en çok tercih edilen ve bir çok derde deva olan karabaş otunun, faydaları ve kullanımı hakkında ki bilgileri, bu makaemizde sizlerle paylaşıyoruz Melek'ler. Midede ve bağırsakta meydana gelen problemleri de yok eden karabaş otu, sakinleştirici özelliğiyle de...
 4. Abdestbozan Otunun Faydaları

  Abdestbozan Otunun faydaları Abdestbozan Otu hakkında bilgi İsmi kulağa garip gelse de kendi insan vücuduna çok faydalı özellikler içeriyor melekler :) Abdestbozan otundan bahsediyoruz :) Bakın abdestbozan otunun faydaları nelermiş.. Abdestbozan otu Gülgillerden; siyah ve yeşil boya çıkartılan bir bitkidir. Rutubetli yerlerde yetişir. Boyu 70 santimetre kadardır. Kökü akıcıdır....
 5. Tarhun Otunun Faydaları

  Tarhun nedir Tarhun bitkisi Tarhunun Faydaları Alternatif tıp tedavilerinde şifalı bitki olarak faydalanılan tarhun otu bitkisi ve özellikleri hakkında sizleri kısaca bilgilendiriyoruz melekler :) Tarhun anavatanı Sibirya olan ıtırlı bir bitkidir. Faydaları İdrar söktürücüdür. Vücutta biriken tuzu ve suyu atar. Hazımsızlık gidericidir. Mide hastalıkları için faydalıdır. Mide ve bağırsak...

Sayfayı Paylaş

Meleklermekani.Com misafirleri bu sayfayı şunları arayarak geldiler :

 1. qaracorekotu

  ,
 2. qara corek otu yagi

  ,
 3. kara çörek otunun faydaları

  ,
 4. qaracorek otu ,
 5. qara corek otu ,
 6. qaracorek otunun faydasi,
 7. kara corek otu,
 8. qara zire otunun faydalari,
 9. kara corek yagi,
 10. qaracoreyotu yagi