Karadeniz usulu Patlican kizartmasi

ESDE

Hamiş Melek
Karadeniz usulu Patlican kizartmasi
karadeniz yemekleri patlican yemekleri kizartmalar patlican kizartmasi patlicanli yemekler yoresel yemekler konulari burada melekler
Merhaba Melekler,

Bugun karadeniz bolgesi yoresel patlican kizartmasinin tarifini sizlerle paylasmak istiyorum... Standart kizartmadan biraz daha farkli, cunku bu patlicanlari ilk goren balik saniyor:)

Yapimi oldukca basit aslinda...Yanina da mis gibi tane tane pirinc pilavi ile servise hazir meleklerim:)

Simdi geciyorum tarife;

Malzemeler;

2 adet orta boy patlican
Misir unu

Uzeri icin;

Sarimsakli sirke sosu yada sarimsakli yogurt (tamamen damak zevkine birakiyorum)

YAPILISI

Oncelikle patlicanlari yikayip alacali soyduktan sonra enli ve uzun olarak ince ince kesiyoruz yani balik gibi (cok ince kesmeyin haslanirken dagilmasin) Dogradigimiz patlicanlari genis bir tencerede hasliyoruz...Haslama cok fazla olmayacak, patlicanlar biraz yumusasin yeter...

Haslanan patlicanlari suzgece alip suyu gectikten sonra uzerine misir unu dokerek boca ediyoruz...Yine ayni balik kizartmasinda oldugu gibi yani:) Unladigimiz patlicanlari yagini iyice kizdirdigimiz genis bir tavaya balik gibi dizerek hafif ateste yavas yavas kizartmaya basliyoruz

1-200.jpg

Arkali onlu patlicanlarimizi citir citir olana kadar guzelce kizartiyoruz...

2-297.jpg

ve kizartma islemimiz bitince uzeri icin dilerseniz sarimsakli sirke sosu yada sarimsakli yogurt, veya sossuz yemek isteyenler icin sade olarak servise hazir hale getiriyoruz....AFIYET OLSUN MELEKLERIM:)

3-36a.jpg

ne kadar ilginç hiç görmemişitmm patlıcanlar balık gibi duruyorr:D bende deneyecemm mutlakaa tadını çok merak ettim ellerine sağlık esdemm

Bende Karadenizliyim sivasa Gelin geldim eşime dün yaptım ve çok beğendi, neden daha önce hiç yapmadın diye sordu:)

Sahiden bende incelediğimde önce balık sandım çok lezzetli görünüyor. İşişleri Bakanına söyleyim de bize bundan yapsın afiyetle yiyelim sarımsaklı kokulu kokulu şöyle :D:D

Benzer Diğer Konularımız !

Geri