gebe
  1. ESDE

ESDE Hamiş Melek

Beğenilen Mesajlar:
    204
    Ödül Puanları:
    0

Karadeniz usulu Patlican kizartmasi

Konu, 'Yöresel Yemekler' kısmında ESDE tarafından paylaşıldı.

karadeniz yemekleri patlican yemekleri kizartmalar patlican kizartmasi patlicanli yemekler yoresel yemekler konulari burada melekler Merhaba Melekler,
    Bugun karadeniz bolgesi yoresel patlican kizartmasinin tarifini sizlerle paylasmak istiyorum... Standart kizartmadan biraz daha farkli, cunku bu patlicanlari ilk goren balik saniyor:)

Yapimi oldukca basit aslinda...Yanina da mis gibi tane tane pirinc pilavi ile servise hazir meleklerim:)

Simdi geciyorum tarife;

Malzemeler;

2 adet orta boy patlican
    Misir unu

Uzeri icin;

Sarimsakli sirke sosu yada sarimsakli yogurt (tamamen damak zevkine birakiyorum)

YAPILISI

Oncelikle patlicanlari yikayip alacali soyduktan sonra enli ve uzun olarak ince ince kesiyoruz yani balik gibi (cok ince kesmeyin haslanirken dagilmasin) Dogradigimiz patlicanlari genis bir tencerede hasliyoruz...Haslama cok fazla olmayacak, patlicanlar biraz yumusasin yeter...

Haslanan patlicanlari suzgece alip suyu gectikten sonra uzerine misir unu dokerek boca ediyoruz...Yine ayni balik kizartmasinda oldugu gibi yani:) Unladigimiz patlicanlari yagini iyice kizdirdigimiz genis bir tavaya balik gibi dizerek hafif ateste yavas yavas kizartmaya basliyoruz

Arkali onlu patlicanlarimizi citir citir olana kadar guzelce kizartiyoruz...

ve kizartma islemimiz bitince uzeri icin dilerseniz sarimsakli sirke sosu yada sarimsakli yogurt, veya sossuz yemek isteyenler icin sade olarak servise hazir hale getiriyoruz....AFIYET OLSUN MELEKLERIM:)

CeMoŞ bunu beğendi.
  2. CeMoŞ

CeMoŞ Daimi Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    1.110
    Ödül Puanları:
    113
    ne kadar ilginç hiç görmemişitmm patlıcanlar balık gibi duruyorr:D bende deneyecemm mutlakaa tadını çok merak ettim ellerine sağlık esdemm

3. ESDE

ESDE Hamiş Melek

Beğenilen Mesajlar:
    204
    Ödül Puanları:
    0
    Afiyet olsun cemos :) Mutlaka dene derim, bence tadi harikaaaaa hmmmm:)

4. TİTAN

TİTAN Forum Okuru

patlıcan kızartmasını sevdiğime göre buna da bayılırım,ellerine sağlık esdem :kiss:

ESDE bunu beğendi.
  5. ESDE

ESDE Hamiş Melek

Beğenilen Mesajlar:
    204
    Ödül Puanları:
    0
    Afiyet bal seker olsun Adminim :D

6. cnshu

cnshu Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    14
    Ödül Puanları:
    0
    bi karadenizli olarak yaparım ve sewerim :)

7. ebru58

ebru58 Aktif Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    33
    Ödül Puanları:
    28
    Bende Karadenizliyim sivasa Gelin geldim eşime dün yaptım ve çok beğendi, neden daha önce hiç yapmadın diye sordu:)

8. ESDE

ESDE Hamiş Melek

Beğenilen Mesajlar:
    204
    Ödül Puanları:
    0
    Afiyet olsun herkese:)

Karadeniz usulu Patlican kizartmasi konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Nalan - Usul Usul

Nalan - Usul Usul

Usul usul yavaştan gel Hissettirme bana aşkı Çok kırılgandır yüreğim Bana zehretme hayatı Sarılıp dizlerine kalsam öylece Hiçbirşey söyleme sen aşkım delice Ya bugün ya yarın ayrılı var diye Canım yanmaz hiç üzülme
  2. Patlican Kebabi ...

Patlican Kebabi ...

Selam hanimlar kendim bildigim ve yaptigim bi tarifi sizee soylemek istiyorum iste benim bildigim tarif umarim begenirsiniz:D Malzemeler:...
  3. Patlican Rulo

Patlican Rulo

soğuk meze patlican rulo nasıl yapılır malzemeleri hakkında bilgiyi buradan bulabilirsiniz Patlican rulo ya bayılırım. Gerçi patlicanın herşeyi beni cezbeder. Özellikle patlican ezme salataya ve patlican kebabı na. Patlıcan,patlıcan olalı böyle lezzetli olmamıştır buna emin olun. Süper ve farklı tadı ile patlıcanın bu halini çok beğeneksiniz . Evet hep bilikte bu tarife...
  4. Muz Kizartmasi

Muz Kizartmasi

Hanimlar sizlerle yapimi basit ,cok hafif ve lezzetli bi tatli tarifi paylasmak istiyorum. Evet iste muz kizartmasi . Malzemeler •*** 3 adet muz •*** 1 su bardağı un •*** 1 paket kabartma tozu •*** ½ su bardağı su •*** ½ su bardağı süt •*** 2 yemek kaşığı nişasta •*** 1 paket vanilya •*** 2 su bardağı yağ Üzeri için: •*** 2 yemek kaşığı bal Yapılışı 1.*** Un, kabartma tozu,...

Sayfayı Paylaş