gebe
  1. SadmiN

SadmiN ♥ Ölürüm Sana Mavimm ♥ Yetkili Kişi

Beğenilen Mesajlar:
    960
    Ödül Puanları:
    113

karıncalar adımlarını sayıyor

Konu, 'Bunları Biliyor musunuz ?' kısmında SadmiN tarafından paylaşıldı.

[​IMG] Karınca adımlarını sayıyor

Çöl karıncalarının yürüdükleri mesafeyi tam olarak ölçebilmek için bir dahili ''adımölçer'' kullandıkları belirlendi.

İsviçreli ve Alman bilim adamlarından oluşan bir ekibin araştırmasına göre, yemek bulmak için uzun mesafeler kat eden ve yollarını bulmak için gökyüzündeki ışıkları kullandığı bilinen çöl karıncalarının, kendi içlerinde de adımölçer gibi çalışan mekanizma sayesinde yemeklerini bulduktan sonra kolaylıkla yuvalarına dönebiliyorlar.

Almanya Ulm ve İsviçre'nin Zürih üniversitelerinden araştırmacılar, bilimsel adı ''Cataglyphis fortis'' olan Sahra karıncalarının kaybolmadan yuvalarının yolunu nasıl bulduklarını öğrenmek için önce bir tünelden geçerek yemeklerine ulaşmalarını sağladılar. Ardından bazı karıncaların bacaklarını uzattılar, bazılarının da kısmen bacaklarını keserek kısalttılar. Aynı noktadan evlerine dönmeleri için bırakılan karıncalardan uzun bacaklı olanlar yuvalarının ötesine giderken, kısa bacaklılar yuvalarına erişemediler.

Araştırmaları sonucunda, kum üzerinde büyük mesafeler kaydeden çöl karıncalarının adımlarını hassas bir şekilde saydıklarının ortaya çıktığını belirten bilim insanları, araştırmalarının sonucunu Science dergisinde de yayımladılar.

alıntı

karıncalar adımlarını sayıyor konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Asker Karıncalar

Asker Karıncalar

Avcı karıncalar bahsinde adları geçen «Dorylus» karıncaları aslında asker karıncalar'dır. Fakat bu türler dövüşmemekte, sadece öldürmektedirler. Başka bazı karınca türleri askerlik taktik ve stratejisinin uzmanı kesilmişlerdir. Bunların bir kısmı saldırgansa, öbürleri de savunmada dikkate değer teknikler uygularlar. Kendilerini savunmayacak kadar korkak karınca türleri tek tüktür:...
  2. Karıncalar Attıkları Adımları Sayarak Yuvalarını Buluyor

Karıncalar Attıkları Adımları Sayarak Yuvalarını Buluyor

Karıncalar uzun yola çıktıklarında yuvaya geri dönmek için, katedilen yolu attıkları adımlarını sayarak akıllarında tutuyor. Yem avına çıkan karıncalar, yuvanın yolunu bulmak için insanlar gibi doğadan işaretlerden yararlanıyor. Bilim insanları, karmaşık doğal bitki örtüsünün içinde karıncaların yolunu nasıl bulduğunu araştırdı. Sonuçta, karıncaların attıkları adımları saydığı ve aynı ölçüde...
  3. Rahat ve Şık Adımlar!

Rahat ve Şık Adımlar!

Rahat ve Şık Adımlar! Rahat ve şık adımlar atmayı sağlayan babetler; işe giderken, gece gezmesine çıkarken, arkadaşlarla buluşurken yani her an her yerde kıyafetlerimizi süslüyor. Dolabımızın olmazsa olmazları arasında bulunan babet ayakkabılarla; elbise, etek, pantolon ve şortla kombinlenmiş kıyafet önerileri hazırladık. Önerilerimizi inceleyerek nasıl giysem diye düşündüğünüz babetleri...
  4. Canım Arkadaşımın Şafağını Sayıyorum

Canım Arkadaşımın Şafağını Sayıyorum

Ahh ahh baktım herkes eşinin şafağını sayıyor ben de canım arkadaşım Fatih'imin şafağını sayayım dedim.Ne bitmez bir 15 aymış bu yahu :( Neyse bu gün atarsa 105 böyle sayılıyomuş şafak :):pop2:

Sayfayı Paylaş