gebe
  1. HaYaL

HaYaL Daimi Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    229
    Ödül Puanları:
    83

Karısını Şapka Sanan Adam (The Man Who Mistook His Wife for a Hat )

Konu, 'Kitap Kurdu' kısmında HaYaL tarafından paylaşıldı.

Nöroloji ve psikolojiye bir yolculuk... [​IMG]

Somut zamanda”kayıp” olan bir insanın varlığını oturtabileceği, kendini var kılabileceği bir yer var mıdır?
    Varlığının farkında bile olmadan kullandığımız duygularımızın küçük bir kısmını kaybettiğimizde neler olabilir?
    Profesör Sacks’tan romantik tavırlı, geniş ve açık uclu yaklaşımlarla örülmüş “ciddi” bir kitap.
    Sıradan her insan için “zihinsel” bir yolculuk, nöroloji ile ilgilenenler içinse kaçınılmaz kaynak.

Kitabın içinden
    Pek de anlayamadığı bu gariplik ve tezatlıkların baskısı ve bunların yol açtığı korkutucu durumlar karşısında yorgun düşmüştü. Aynı zamanda sıkıntılı ve endişeliydi. O ana kadar, hiç düşünmeden onu paniğe sürüklemiştim ve görüşmemizin bitmesinin zamanı geldiğini hissettim. Yeniden pencereye yaklaştık ve aşağıda, güneş ışığıyla parlayan beyzbol topuna baktık; yüzündeki ifade yavaş yavaş gevşedi, Nimitz’i uydu fotoğrafını ve diğer kâbusları unutarak aşağıda oynanan beyzbol oyununa daldı. Ardından yemekhaneden kurtarıcı bir koku geldi, ağzını şapırdatarak “öğlen yemeği” dedi ve gülerek uzaklaştı.

Bense karmakarışık duygular içindeydim; hayatının böyle bir karmaşa içinde çözüldüğünü görmek çok hazin, saçma ve anlaşılmazdı. Notlarıma, “sanki etrafı unutma hendeği ile çevrilmiş ve tek bir varolma anına hapsolmuş biri gibi; soyutlanmış, geçmişi ve geleceği olmayan, sürekli değişen anlamsız bir âna sıkışmış!” diye yazmışım ve “diğer tüm nörolojik testleri tamamıyla normal” gibi Korsakov sendromuna sebep olmuş sıradan alkolün yol açtığı dejenerasyon diye büyük bir olasılıkla bir değerlendirmeyi not etmişim. Notlarım, olayların ve gözlemlerin garip bir karışımı gibiydi. Bu adamcağızın içinde bulunduğu yer açısından kim, ne ve neresi gibi soruların ona ne anlam ifade ettiğini düşünmeden edemediğimi gösteren dikkatli ve madde madde tutulan notlar. Aslında süreklilikten ve hafızadan tamamıyla yoksun olduğu düşünülürse bir ‘varoluş’tan bahsetmek mümkün olur muydu bilemiyordum.
    Bu ve daha sonraki - bilim dışı - notlarımda ‘kaybolmuş bir ruh’a ve kişiye nasıl yeniden köklerinin kazandırılabileceğini hep merak ettim. Çünkü bu adamın kökleri yoktu, varolan kökleriyse uzak geçmişine aitti.(sayfa 47)

Kitap Künyesi
    Yazarı: Oliver Sacks
    Yayınevi : Yapı Kredi Kültür Sanat Yayıncılık
    Çeviren: Çiğdem Çalkılıç
    Sayfa sayısı: 244
    Türü: Edebiyat
    ISBN 975-363-510-9
    Basım Tarihi : 2000 - Eylül

Karısını Şapka Sanan Adam (The Man Who Mistook His Wife for a Hat ) konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Shadow of a Man - Bir Adamın Gölgesi

Shadow of a Man - Bir Adamın Gölgesi

Etrafta dolanın, dolaşın, ne bulursanız kullanın ve kaçın... Giriş
  2. Elton John - Rocket Man The Definitive Hits

Elton John - Rocket Man The Definitive Hits

Tracks: 01. Bennie And The Jets (5:23) 02. Philadelphia Freedom (4:59) 03. Daniel (3:54) 04. Rocket Man (I Think Its Going To Be A Long Long Time) (4:42) 05. I Guess Thats Why They Call It The Blues (4:42) 06. Tiny Dancer (6:16) 07. Dont Let The Sun Go Down On Me (5:37) 08. I Want Love (4:35) 09. Candle In The Wind (3:49) 10. Crocodile Rock (3:55) 11. Im Still Standing...
  3. The Wolf Man (2009)

The Wolf Man (2009)

Yönetmen Joe Johnston Senaryo Andrew Kevin Walker Yönetmen David Self Görüntü yönetmeni Shelly Johnson Tür: Korku Yapım: ABD 2009 (Renkli) Dil: İngilizce Dağıtıcı Firmalar: UIP
  4. Ferrari’sini Satan Bilge (The Monk Who Sold His Ferrari)

Ferrari’sini Satan Bilge (The Monk Who Sold His Ferrari)

Okudum ve şiddetle tavsiye ediyorum.Biraz sıkılabilirsiniz okurken ama okumaya değer bir kitap... Kalabalık mahkeme salonunun tam ortasında çökmüş haldeydi. O; büyük düşleri olan, zeki, yakışıklı, korkusuz ve ülkenin en seçkin dava avukatıydı. Onu 17 yıldır tanıyordum. Julian’ın şok edici mahkeme gösterileri sürekli gazetelerin ön sayfalarında yer alıyordu. Çoğu kimsenin sadece...
  5. The Princess Man

The Princess Man

prensesin aşkı the princess man kore dizisi tarihi dizi tüm bilgiler konumuzda.Ben yabancı dizi delisiyim özellikle de kore tarihi dram dizilerinin.İnanılmaz senaryosu ve oyunculukları insanı bağımlı yapıyor.En son izlediğim dizi The Princess Man tarihi dram tarzı bir film ,dizinin tek kötü tarafı dizi başlarken şal örmeye karar verdim dizi bitene kadar bitiririm sandım izlerken salya sümük...

Sayfayı Paylaş