gebe
  1. BeyazMelek

BeyazMelek Super Moderator

Beğenilen Mesajlar:
    325
    Ödül Puanları:
    63

Karpuz çekirdeğinin faydaları nelerdir?

Konu, 'Alternatif Tıp' kısmında BeyazMelek tarafından paylaşıldı.

Bu konu; karpuz çekirdeğinin faydaları hakkında bilgi vermektedir
    Yaz aylarında kavun ve karpuz bir numaralı öğünümdür diyenler için sevindirici bir haberimiz var. Karpuzu olduğu gibi yani çekirdekleriyle tüketirsek vücudumuz için bulunmaz bir nimet olduğu ifade edildi. Eğer sizde benim gibi karpuz yerken çekirdeklerini ayırıyorsanız bu konumuzu okuduktan sonra asla ayırmayacaksınız :D:D
    Yemekten sonra yenilen karpuzun şişkinliğe ve hazımsızlığa yol açtığını söyleyen beslenme uzmanı Selma Uçar, karpuzun aç karnına ya da öğün aralarında çekirdekleriyle yenilmesini öneriyor. Uçar, karpuzun bu şekilde tüketilmesiyle böbreklerden kalbe birçok fayda sağlayacağını aktarıyor.

Karpuzun en kıymetli kısmının çekirdekleri olduğunu vurgulayan Uçar, ancak birçok kişinin çekirdeklerini çıkararak karpuzu tükettiğini, bu davranışın ise karpuzun faydasını azalttığını belirtiyor. Karpuz çekirdeği içinde bulunan 'cucurbocitrin' adlı maddenin kan basıncını düşürmeye yardımcı olduğunu dile getiren Uçar, "Bu nedenle karpuzu çekirdekleriyle birlikte ve çekirdekleri dişlerimizle kırarak tüketmeliyiz. Çekirdekleri kırıldığında yararı artıyor. Karpuz çekirdeğinin mideyi ağrıttığına dair yanlış bir söylenti var. Çok çok aşırı tüketilmediği takdirde karpuz çekirdeğinin mideye hiçbir zararı yoktur. Ayrıca karpuzun içindeki 'likopen' maddesi de kalbi enfarktüsten koruyor." diyor.

BEYZA21 ve karakuzu bunu beğendi.
  2. karakuzu

karakuzu Daimi Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    476
    Ödül Puanları:
    113
    Karpuzu cekirdegiyle beraber yiyorum cikarmiyorum diye bana Allah akil versin diyenler hadi buyrun hahaha

BEYZA21 ve BeyazMelek bunu beğendi.
  3. BeyazMelek

Beğenilen Mesajlar:
    325
    Ödül Puanları:
    63
    -
    hahaha bundan sonra onlara cevabın hazır :D:D

4. BEYZA21

BEYZA21 ♥ سن بنيم جننتيم نفسيمسين ♥ Yetkili Kişi

Beğenilen Mesajlar:
    1.521
    Ödül Puanları:
    113
    Vay be kalp hastası olan ben ve kardeşim bundan sonra öyle tüketicez söz:)Meleğim ben karpuz çekirdeğini evimden eksik etmem en sevdiğim çerezdir .Bittimi krizi geliyor,çayı onsuz düşünemiyorum :)

BeyazMelek bunu beğendi.
  5. BeyazMelek

Beğenilen Mesajlar:
    325
    Ödül Puanları:
    63
    Memleket Diyarbakır olunca çayın çerezi de karpuz çekirdeği oluyor haliyle :D:D çitleyin canım şifa olsun bal olsun :kiss:

BEYZA21 bunu beğendi.
Karpuz çekirdeğinin faydaları nelerdir? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Karpuz Çekirdeği de Faydalı

Karpuz Çekirdeği de Faydalı

hamilelikte karpuz yemek hamilelikte cekirdek yemek karpuz çekirdeği kaç kalori çekirdeği yağı Düşük kalori değeri ile diyet reçetelerinin vazgeçilmezi olan karpuzun, çeşitli kanser türlerine karşı da etkili olduğu biliniyor. Bunun yanı sıra karpuz çekirdeği de kan basıncını düşürmeye yardımcı oluyor ve böbrek fonksiyonlarını düzenliyor. Bol miktarda C vitamini barındıran karpuz antioksidan...
  2. Karpuz çekirdeğinin faydaları

Karpuz çekirdeğinin faydaları

karpuz çekirdeğinin faydaları karpuz çekirdeği faydaları çekirdeğinin nelerdir çekirdeği yenirmi Karpuz çekirdeğinin faydaları, karpuzun faydaları, neden tüketilir, nasıl tüketilir konuları hakkında bilgi alalım arkadaşlar. Yaz aylarında neredeyse yemek yerine tükettiğimz karpuzun çekirdekleride faydalı melekler :) Karpuzun, düşük kalori değerinin yanı sıra çeşitli kanser...
  3. Karpuz Çekirdeğinin Faydalarını Biliyor musunuz?

Karpuz Çekirdeğinin Faydalarını Biliyor musunuz?

karpuz çekirdeğinin faydaları, karpuz çekirdeğinin yararları, karpuz çekirdeği Sevgili melekler, yaz aylarında en çok sevilen ve tüketilen meyve olan karpuzun önceden sadece şeker ve su ihtiva eden, besin değeri olmayan bir meyve lduğu zannedilirdi. Oysa yapılan araştırmalar karpuzun ne derece değerli bir meyve olduğunu ortaya çıkarttı. Karpuzun faydalarını anlatan Diyetisyen Derya Devrim...
  4. Üzüm çekirdeğinin faydaları nelerdir?

Üzüm çekirdeğinin faydaları nelerdir?

İnsan vücudu tarafında sentezlenmeyen Omega 3 ve Omega 6 yağ asitleri üzüm çekirdeğinde bol miktarda bulunmaktadır. Omega yağ asitleri kalp hastalıklarında,tip 2 şeker hastalıklarında,prostat ve meme ve birçok kanser vakalarında, obezite de ve iltihaplı eklem romatizması gibi hastalıkların önlenmesinde, kandaki iyi kolesterol oranının yükseltilmesinde büyük rol oynar. Bunun dışında üzüm...
  5. Şifa deposu karpuz nelere iyi geliyor ?

Şifa deposu karpuz nelere iyi geliyor ?

Yaz aylarının en çok tüketilen meyvelerin den biridir karpuz.Sıcak havalarda ,ara öğünlerde yağlı yemek yerine tercih edilebiliyor.% 92 si su olan karpuz , serinlettiği gibi harareti de kesiyor.Saçtan tırnağa bir çok faydası bulunan karpuzu serum olarak bile düşünebilirsiniz.Su kaybını önlemede etkili olan karpuz da ,A ve C vitamini var.Bağışıklık sistemini güçlendiren besleyici olan karpuz...

Sayfayı Paylaş