gebe
  1. Kayıtsız Üye

Kayıtsız Üye Forum Okuru

karşılıksız çeki nasıl tahsil edebiliriz

Konu, 'Soru-Cevap' kısmında Kayıtsız Üye tarafından paylaşıldı.

Babamın elinde karşılıksız çek var, ne yapacağız bilmiyorum. Babam avukatıyla konuşuyor. Nasıl tahsil ederiz bu çeki ? Yoksa parasını alamazmıyız ?

2. TİTAN

TİTAN *Melekler Mekanı*

Beğenilen Mesajlar:
    2.685
    Ödül Puanları:
    113
    Aldığınız bir çek karşılıksız çıktıysa sırasıyla aşağıdaki işlemleri yapın:
    Öncelikle karşılıksız çeki bozdurmaya gittiğiniz bankaya karşılıksız çıkan çekin üzerine, ödenmeme sebebini ve ibraz tarihini yazdırın.

Ardından bu banka çek sahibine ihtarda bulunur.ÇEK KANUNU 7, 8.maddeye göre İhtar İADELİ TAAHHÜTLÜ mektupla yapılır. Muhatap banka hamil adına bir hesap açar , bu bankanın mükellefiyetidir.

Çek sahibi bu ihtardan sonra 7 işgünü içinde çek tutarını veya karşılıksız kalan bölümünü , %10 tazminatı ve gecikme faiziyle birlikte hamil adına muhatap bankaya yatırır.

Eğer bunların hiçbirini yapmazsa çek sahibi hakkında icra davası açabilirsiniz. Çek Davalarında Hesap Sahibine Yada keşideciye Hapis Cezası Yaptırımı Ortadan Kaldırılmış olup, Yaptırımı; Çek Miktarından düşük olmamakla birlikte 150.000 Ytl Para Cezasına Dönüştürülmüştür.

karşılıksız çeki nasıl tahsil edebiliriz konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Banyomu Nasıl Dekore Edebilirim ?

Banyomu Nasıl Dekore Edebilirim ?

banyomu nasıl süslerim banyomu nasıl dekore edebilirim Banyosu olan ve güzel dekore ettim diyen meleklerimizden bu konunun devamına banyolarının ve kullandıkları aksesuarların resimlerini atmalarını istiyoruz. Mobideko.Com siteside sizlere güzel fikirler sunabilecek banyo dekorasyonunun ve süslerini mercek altına almış. BANYO SÜSLERİ VE DEKORE BANYOLAR Diğer resimler ve konu...
  2. karşılıksız çeki ciro etmek suçmudur

karşılıksız çeki ciro etmek suçmudur

Selamlar. Benim sorum şu; karşılıksız çeki ciro etmek suç mu ?Artık çekten ceza yenmiyor diye biliyorum ama.
  3. Karşılıksız çekte ceza var mı

Karşılıksız çekte ceza var mı

Bildiğime göre karşılıksız çeke artık ceza yok. Bu kesin bir şekilde yasalaştı mı? Karşılıksız çekin cezası nedir ?
  4. karşılıksız çek kesmenin cezası hakkında bilgi verirmisiniz?

karşılıksız çek kesmenin cezası hakkında bilgi verirmisiniz?

Karşılıksız çek kesmenin şu andaki hükmü nedir? Hapis cezası varmı? Nasıl bir yaptırım uygulanıyor?
  5. Mutfağımı Nasıl Dekore Edebilirim?

Mutfağımı Nasıl Dekore Edebilirim?

mutfak dekorasyonu, mutfak dekore etmek, mutfak dekorasyonu hakkında Sevgili melekler, biz bayanların evde en çok vakit geçirdikleri yerlerin başında mutfak geliyor. Hele bir de boğazımıza düşkünsek ve de elimiz maharetliyse çeşit çeşit tarifler kesinlikle bizden kaçmaz. Durum böyle olunca hem kullanışlı ama aynı zamanda da şık bir mutfak ister gönlümüz. Dekorasyon dünyasında kısır olarak...

Sayfayı Paylaş