gebe
  1. PaSikA

PaSikA Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    598
    Ödül Puanları:
    0

Karya’nın mermer kenti Stratonikeia

Konu, 'Memleketim' kısmında PaSikA tarafından paylaşıldı.

karya mermer karya neresi stratonikeia [​IMG]
    Karya’nın mermer kenti
    Stratonikeia

Yatağan yakınlarındaki Stratonikeia, Lidya, Pers, Rodos, Roma İmparatorluğu hakimiyetine girmiş ve dünyanın tamamı mermerden yapılmış en büyük antik kenti.

Eşi ölen kral Seleukos Nikator, güzelliği dillere destan Stratonikeia ile evlenir. Fakat kız, Seleukos’un oğlu Antiochos’un sevgilisidir. Düğünün ardından Antiochos amansız bir hastalığa yakalanır. O sırada Karya’da bulunan ünlü Mısırlı hekim Herostratos bile derdine derman olamaz. Bir gün, Stratonikeia odaya girdiğinde Antiochos’un yüzü kızarır ve hekim tüm gerçeği anlar. Herostratos günlerce düşünür ve aklına kurnazca bir çare gelir. Kralın huzuruna çıkıp “Oğlunuzun hastalığını buldum, karıma aşık” der. Kral “Sevgili oğlumdan karını esirgeyecek değilsin herhalde” diye yanıtlar hekimi. “Siz olsanız ne yapardınız,” sorusuna Kral; “Oğlum benim karımı sevmiş olsaydı hiç düşünmeden verirdim” deyince hekim gerçeği açıklar. Bunun üzerine üvey annesiyle evlenen Antiochos, güzeller güzeli karısı adına Stratonikeia kentini kurar. Mitoloji böyle anlatıyor ama, kentin varlığı daha eskilere dayanıyor. Karya’nın önemli bir askeri üssü ve politik merkezi olan antik yerleşim, hayatını savaşlar ve yıkımlar arasında sürdürmüş. Bizans egemenliği süresince Aphrodisias’a bağlı önemli bir dini merkez olan Stratonikeia, sonunda doğaya yenik düşmüş ve şiddetli bir depremin ardından terkedilmiş.

Karya’nın mermer kenti Stratonikeia konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Mermer tası

Mermer tası

Rüyada görülen mermer tasi izzet ve yükseklige, mala, iyi geçinen kari kocaya isarettir. Bundan dolayi bir kimseRüyada yaninda mermerden bir sey oldugunu görse, fakirlikten sonra zengin olur, yahut evlenir. Bazen de durumuna göre, yüksek bir mevkiye nail olur. Fakat mermerden sadirvan havuz, fiskiye, agizlarindan su akitan arslan vesair yirtici hayvan ve esik gibi imal olunan seylerin hepsi...
  2. Mermer sütun

Mermer sütun

Bakınız; Sütun.
  3. Mermer ocağı

Mermer ocağı

Rüyada mermer ocağı görmek, yeni bir iş yeri açacağınıza işarettir. Rüyada mermer ocağı görmek, yeni bir iş yeri açacağınıza yorumlanır. Rüyada mermer ocagi görmek, yeni bir is yeri açacaginiza isarettir.
  4. Mermer ustası ...

Mermer ustası ...

Bir zamanlar dağda, kızgın güneşin altında, mermer taşlarını yontmaktan bezmiş bir mermer yontucusu varmış. “Bu hayattan bıktım artık. Yontmak! Devamlı mermer yontmak... öldüm artık! Üstelik bir de bu güneş, hep bu yakıcı güneş! AH! Onun yerinde olmayı ne kadar çok isterdim, orada yükseklerde her şeye hakim olacaktım, ışınlarımla etrafı aydınlatacaktım.” Diye söylenir durur yontucu. Bir...
  5. Mermer Teknikeri

Mermer Teknikeri

Mermer Teknikeri TANIM Mermerin doğadan çıkarılmasıyla başlayan, yarı mamul veya mamul hale gelmesi aşamasında çalışan veya çalışmaları organize eden kişidir. GÖREVLER - Ocağın durumu, kalitesi, verimliliği konusunda etüt çalışması yapar, - Mermer bloklarının çıkarılması için gerekli araç gereçleri hazırlar, - Mermer bloklarının taşınmasını sağlar, - Ham mermerden, isteğe bağlı olarak...

Sayfayı Paylaş