gebe
  1. MaWiM

MaWiM ♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥ Yetkili Kişi

Beğenilen Mesajlar:
    2.224
    Ödül Puanları:
    113

Kas yırtılması

Konu, 'Tüm Sağlık Konuları' kısmında MaWiM tarafından paylaşıldı.

kas yırtılması et yırtılması adale adale tedavisi kas ameliyatı izle Kas yırtılması nedir?Kas yırtılması sebebleri ve tedavi yolları ile ilgili bilgileri sizler için aktarıyorum Kaslar, iskelet sistemimizi saran ve bununla birlikte vücudumuzun hareketini sağlayan yapılardır. Kaslar, lif adı verilen küçük telciklerin birleşmesinden meydana gelmiştir.
    KAS YIRTILMASI NEDİR? KAS YIRTILMASI NASIL OLUR?

Kas yırtılmasıAşırı zorlanmaya bağlı olarak liflerin arasında oluşmuş olan bir kanamaya kas yırtılması denir. Kasın yapmış olduğu çok fazla hareket de yırtılmaya neden olabilir. Mesela bir kolumuzun açma kapama hareketinin günlük limiti diyelim ki 500 kez iken, bu hareketin 700 kez yapılması da kas yırtıklarına neden olabilir. Kas yırtılması " birdenbire olur ve buna, ilgili kas gruplarında şiddetli ağrı eşlik eder. Kas, yaralandığı zaman fonksiyonu devam eder.

Kas yırtılmaları ağır yükler taşıyan hamallarda, sporcu ve işçilerde daha sık görülür. Bunun yanı sıra vücut geliştirme sporcularında, haltercilerde ve futbolcularda da görülür. Bunun nedeni ısınma hareketlerinin yapılmadan çalışılmaya başlanmasıdır. Unutmayalım ki kas soğukken yırtılmaya daha yatkındır.

Hafif egzersiz bile olsa ısınmadan yapılan açma ve germe hareketleri yırtıklara neden olabilir.
    KAS YIRTILMASI BELİRTİLERİ

* Kas bütünlüğünün bozulması,
    * İleri derecede kanama,
    * Şişlik (hematom) ve kızarma,
    * Belirgin bir ağrı,
    * Kuvvet ve hareket kaybı,
    * Kasta renk değişikliği,
    * Kramplar,
    * Kaslarda el ile hissedilebilir bir boşluk.

Kas yırtıldığı anda ne yapmalıyız?

* Aktivite durdurulmalı,
    * Kanama ve hasarı artıracak ilgili dokuyu zorlayacak hareketler yapmamalı,
    * Masaj, sıcak benzeri uygulamalardan kaçınılmalı,
    * Soğuk uygulanmalı,
    * Koruyucu bandaj veya atel yapılmalıdır.

KAS YIRTILMASI TEDAVİSİ:

Tedavide ana prensip kanamanın oradan uzaklaşmasını sağlamaktır. Bunu sağlamak için de ilk lif koptuğu andan itibaren 48-72 saatlik bir süreçte kanamayı azaltmak için buz tedavisi uygulanmalıdır. Çünkü buz uygulaması ile yaralanan bölgeye giden kan akımı azalır. Buz tedavisi minimum günde 3 defa 20 dakikalık dilimlerde uygulanmalıdır. O bölgenin cildini korumak için de havlu koyulması gereklidir. Aynı zamanda kanamayı azaltan antienflamatuar ilaçları da kullanılmalıdır. Ağrı bittiği zaman egzersiz programları ve fizik tedavi ile kasın eski performasyunu kazanması da tedavinin ana prensipleri arasında yer alır.

Yırtık, ufak bir kas alanını ilgilendiriyorsa hasta dinlendirilir, alçı ya da alçı atel uygulanır. Ağrı kesici ilaçlarla üç hafta içinde iyileşme sağlanır. Kaslar dinlendirilirken kasın boyu en kısa durumda tutulmaya çalışılır. Kas yırtığı çok büyükse, yırtık uçların cerrahi olarak birbirine dikilmesi daha uygundur. Bunun yanı sıra kepek ile sirke hamur haline getirerek ısıtılır. Bu hamuru yırtılan kasın üzerine koymak sureti ile de evde bakım yapabiliriz.

Tedaviden sonraki iyileşme süreci ise kas yırtılmasının dercesine göre değişir. Küçük kas lifi yırtılmaları 2 ile 3 hafta sonra iyileşir. Daha büyük bir kas yırtılması ise tam bir iyileşme için 6 haftaya kadar bir sürede iyileşebilir.

Kas yırtılması konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Kasinti...

Kasinti...

sıkıntıdan kaşınma Vücudun herhangi bir yerinde ya da tamamında hissedilebilir. Böcek dolaşıyormuş hissi, hafif yanma ve batma gibi belirtilerle de ortaya çıkan, insanı çok rahatsız eden, toplum içinde zor duruma düşüren, sevimsiz ve sıkıntılı bir durumdur. Çok şiddetli olduğunda; uykusuzluğa,gerginliğe ve depresyona bile neden olabilir. Nedenleri: Ciltte döküntü yapan...
  2. beyin zarı yırtılması

beyin zarı yırtılması

iş kazası sonucu yüksekten düşerek beyin zarımı yırttım 5 ay geçti. hastahanede omirilikten drenaj tedavisi görerek çıktım fakat beyin sıvısı akıntım zaman zaman akıyor ve bu akşam büyük abdestimi yaparken 5-6 damla akıntım oldu. Bu akıntı son bulur mu? nelere dikkt etmeliyim? Engelli gibi yaşıyorum eğilmiyorum , ağır kaldırmıyorum, fakat 15 gün sonra işe başlayacağım ne yapacağımı bilmiyorum...
  3. Amniyon kesesinin erken yırtılması

Amniyon kesesinin erken yırtılması

bu konu;su kesesinin erken yırtılması,aminyon kesenin yırtılmasının sebepleri hakkında bilgiler vermektedir Beklenenden önce su kesesinin açılmasıdır. Günü dolan gebelerde olabileceği gibi, daha erken gebelik haftalarında gerçekleşip anne ve bebek açısından bazı sorunlara yol açabilir. Bebeğin etrafında yerleşen amnios sıvısı, tüm gebelik boyunca amnios zarı verilen yapı tarafından...
  4. Kas yırtılması nasıl tedavi edilir?

Kas yırtılması nasıl tedavi edilir?

Aslında kas yırtığı dediğimiz terim, Ortopedi dalında birçok farklı konuyun içine alabilmektedir. Kas yırtığı, kanaması, gerilmesi ya da yorulması gibi durumlar genellikle aynı şey altında toplanmaktadır ve tek bir isim altında tekabül edilir. Kas, birçoğumuzun bildiği üzere birçok farklı lifin bir araya gelmesi ile oluşan güçlü ancak bir o kadar da hassas bir yapı durumundadır. Kas yırtığı...
  5. Kas yırtılması neden olur?

Kas yırtılması neden olur?

Halk arasında kas yırtılması olarak bilinen durumlar, daha doğru bir ifadeyle, kas liflerinin aşırı zorlanması ve gerilmesiyle sakatlıkla sonuçlanan rahatsızlıklardır. Bu gerilmelerin daha şiddetli olduğu durumlarda kılcal damarlar kopar ve kasların kanamasına neden olur. Kas yırtılması daha çok fiziksel kuvvet ve zorlama gerektiren spor aktivitelerinde bulunan insanlarda görülür, fakat diğer...

Sayfayı Paylaş