gebe
  1. MaWiM

MaWiM ♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥ Yetkili Kişi

Beğenilen Mesajlar:
    2.224
    Ödül Puanları:
    113

Kaya koruğu nedir faydaları ve kullanımı nasıldır?

Konu, 'Alternatif Tıp' kısmında MaWiM tarafından paylaşıldı.

Doğa da bulunan ve henüz keşfedilmeyi bekleyen o kadar çok bitki var ki... Şu ana kadar keşfedilen bitkiler ise birçok hastalığın tedavisi için kullanılıyor. Son yıllar da alternatif tıpa olan ilgi çoğaldıkça bu ilgi özellikle şifalı bitkilere karşı oldukça arttı diyebilirim. Geçenler de eşimle birlikte ege bölgesi tarafından gelirken yol kenarların da satılan organik ürünler dikkatimi çekti. Arabayı yol kenarına çekip bu muhteşem ürünlere yakından bakmak istedim ve içlerin de kaya koruğu önce dikkatimi çekti. Birçoğunuz eminim ki bitkiyi biliyordur ama ben şahsen daha önce görmedim hatta tadına bile bakmamıştım. kaya koruğu nedir.JPG
    Kaya koruğunun faydalarını duyunca hemen alıp sofralarıma dahil ettim. Hatta birçok değişik tarifi var ama ben yemeklerin yanın da turşu gibi yemeyi tercih ettim. Değişik bir tadı ve eşkimsi ama lezzetli olduğunu söyleyebilirim.
    Sizlere öncelikle kaya koruğu bitkisinin genel bilgilerini vermek istiyorum.
    Kaya koruğu, Akdeniz’de deniz kıyısındaki kayaların denize bakan kısımlarında yetişen, acı-ekşi karışımı bir tada sahip bir tür bitki. İşte bu küçük yapraklı ot bitkisinin turşusunu yapıyorlar Mersin'de, özellikle Silifke civarlarında. Muhteşem bir şey, çok hoş bir meze.

Kaya Koruğu birçok alanda faydalanılan bir bitkidir. En önemli özelliklerinden birisi de cilt iltihaplarında, egzema guatr hastalığı ve nasır tedavisinde kullanılmasıdır. Kaya Koruğu, Yeşil kısımları ezilip lapası zeytinyağı ile karıştırılarak , merhem elde edilir.

KAYA KORUĞUNUN Diğer isimleri:Kulakotu,Saksıgüzeli,Naserotu,Sempervivum, Rock Samphire, Meerfenchel.

Deniz kıyısındaki kaya yarıklarında ya da taşlı kumluk arazilerde yetişir. Odunsu veya otsu bir bitkidir. Yeşil yaprakları kalın ve etlidir. Çiçekleri salkım şeklinde ve sarıdır.
    kaya koruğu nasıl yenir.JPG
    Şimdi de gelelim kaya koruğunun faydaları hakkın da genel bilgiler ile birlikte sizlere bu bitki ile yapabileceğiniz muhteşem lezzitli tariflere;)
    kaya koruğu faydaları nelerdir.JPG

Kullanıldığı Yerler:

Dâhilen: İdrar söktürücü, bağırsakları yumuşatıcı, guaita artırıcı, fazla kullanıldığında müshil, basuru ve nasırı iyileştirir. Kaya koruğunun iç ve dış guatrda çok faydalı olduğu görülmüştür. Taze olarak veya turşu halinde yenilir.

Haricen: Taze bitki nasırların üzerine konulursa nasırları söker, siğilleri döker. Deniz Kenan kayalıklarında yetişen tuzlu hoş lezzetli bir bitkidir.

KAYA KORUĞU SALATASI YAPMAK İÇİN; 500 gram kaya koruğu1 kahve fincanı zeytinyağı3 diş sarımsakYarım limon1 kahve fincanı sirke 1 çay kaşığı tuzKaya koruklarının yapraklarını ayıklayın.Tencereye bir miktar su ile sirkeyi koyun ve kaynatın.Kaya koruklarını atıp, 3 dakika kaynatın. Daha sonra soğuk su dolu bir kaba çıkartın.Sarımsakları tuz ile dövün. Bir kaseye zeytinyağı, limon suyu ve dövülmüş sarımsağı koyup karıştırın.Kaya koruklarını süzgece alın, suyu iyice süzülünce hazırladığınız sosla karıştırın.Buzdolabmda 2 saat dinlendirin ve servis yapın.
    Kaya koruğu turşusu tarifi ise şöyle;
    Malzemeler:
    Yarım kilo kaya koruğu (baharda bazı pazarlarda bulabilirsiniz)

1 baş sarımsak

1/2 su bardağı zeytinyağı

1 su bardağı sirke (tercihen üzüm sirkesi)

2 yemek kaşığı kaya tuzu

Yapılışı:
    Kaya koruklarını ayıklayın ve uzunlamasına ikiye bölün
    Bol su ile 3-4 kez iyice yıkadıktan sonra bol su ile 10 dakika haşlayın
    Soğuk suyun içine koyun sonra bir süzgece alıp süzülmesini bekleyin
    Sarımsakları irice dövün sirke, tuz ve zeytinyağı ekleyerek bir karışım hazırlayın
    Temiz bir kavanozun yarısına gelecek şekilde kaya koruğunu yerleştirin
    Koruğun üzerine hazırladığınız karışımın yarısını dökün
    Sırasıyla üzerine tekrar kaya koruğunu ve karışımın kalanını koyun
    Kavanozun üzerinde boşluk kalırsa zeytinyağı dökerek hava almasını engelleyin
    Kavanozun kapağını sıkıca kapatıp serin ve güneş görmeyen bir yerde bekletin
    Bir hafta sonra turşunuz yemeye hazır hale gelir
    Kırmızı biber veya domatesle süsleyerek servis yapılır.

BEYZA21 bunu beğendi.
  2. BEYZA21

BEYZA21 ♥ سن بنيم جننتيم نفسيمسين ♥ Yetkili Kişi

Beğenilen Mesajlar:
    1.524
    Ödül Puanları:
    113
    Bayılıyorum ot çeşitlerine.Ege bölgesi tüketilebilecek otlar bakım dan çok zengin.Bu otu tatmadım, rastgelmedim.En kısa zamanda tadıcam.Emeğine sağlık mavim .

MaWiM bunu beğendi.
  3. MaWiM

MaWiM ♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥ Yetkili Kişi

Beğenilen Mesajlar:
    2.224
    Ödül Puanları:
    113
    Ege tarafın da kaya koruğu otunu yemeklerden salatalara ve turşusuna kadar kullanıyorlarmış diğerlerini tatmadım ama turşusunu mutlaka tatmanı tavsiye ederim gerçekten çok güzel bir lezzet oluyor yemeklerin yanına tabi faydalarını düşünürsek daha da cazip geliyor;)

BEYZA21 bunu beğendi.
  4. BEYZA21

Beğenilen Mesajlar:
    1.524
    Ödül Puanları:
    113
    Tattın mawim deniz börülcesini balık mezesi olarak oda baya faydalı ve lezzetli .Bu paylaştığın otu şimdi görsel olarak anımsadım .Organik pazardan temin etmeye çalışcam ;)

5. şuuraa

şuuraa Forum Okuru

ot turşusumu ilk defa duydum :zonked: ekşimi tadı pylasım için tesekürler

6. BEYZA21

Beğenilen Mesajlar:
    1.524
    Ödül Puanları:
    113
    Konuyu dikkatli okursanız ekşimsi tadı olduğu belirtilmiş.

Kaya koruğu nedir faydaları ve kullanımı nasıldır? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Karabiberin Faydaları ve kullanımı

Karabiberin Faydaları ve kullanımı

karabiberin faydaları hamilelikte karabiber karabiber faydaları ballı karabiberin Yemeklerimizin vazgeçilmezi olan karabibiren yemeklere konulması dışında bir çok faydasıda var. En büyük özelliği iştah açıcı olmasıymış.İştah açıcı ama bayada bir acı:DEee acıyı yincede dildeki acının geçmesi için üzerine bir sürü şey yenilip içiliyor:DDemek ki iştah açıcı olduğu kesin:D Karabiber:Karabiber...
  2. Frenkmaydanozu Kullanımı ve Faydaları

Frenkmaydanozu Kullanımı ve Faydaları

Frenkmaydanozunun Faydaları Nelerdir Frenkmaydanozu Yararları Frenkmaydanozu Nelere İyi Gelir Alternatif tıp tedavilerinde faydalanılan şifalı bitkilerden frenkmaydanozu bitkisi, özellikleri ve kullanım alanları ile ilgili bilgiler şöyle melekler :) Maydanozgillerdendir ve ıtırlı bir bitkidir. Birçok çeşiti bulunur. Faydaları: İdrar ve aybaşı kanı söktürür. Basur memelerinden doğan...
  3. Koruk Nedir ?

Koruk Nedir ?

Koruk Nedir Koruk Faydaları nelerdir Koruk Hakkında Bilgiler Bu yazımızda olgunlaşmamış üzüm olan koruk bitkisinin özellikleri ile ilgili kısaca bilgiler vereceğiz sizlere melekler :) Koruk (ekşi üzüm) Henüz olgunlaşmamış, ekşi, ham üzümdür. Şerbeti yapılır. Koruğun Faydası İştah açar. Kurdeşende faydalıdır. Göz ağrılarını dindirir.
  4. Zencefilin faydaları  ve gebelikte kullanımı

Zencefilin faydaları ve gebelikte kullanımı

bu konu;zencefilin faydaları,gebelikte zencefilin kullanımı hakkında bilgiler vermektedir Zencefil, nemli ve sulak iklimlerde yetişen bir bitkidir. Sarı renkte çiçekler açabilmektedir. Ayrıca şekli yassı ve gri renktedir. Genellikle baharat olarak kullanılsa da, tıbbi amaçlar için de kullanılmaktadır. Aroması ve kokusu oldukça kuvvetli olduğu için, yiyecek ve içeceklere bir tutam eklemek...
  5. Tereyağının Faydaları ve Kullanımı

Tereyağının Faydaları ve Kullanımı

tereyağının faydaları, tereyağı neye iyi gelir, tereyağının faydaları nelerdir Kahvaltı sofralarının ve yemeklerin özel lezzeti tereyağı birçok hastalığa karşı şifa dağıtmaya devam ediyor. Tereyağının insan sağlığına zararlı olduğu tezinin son zamanlar da çürütülmesinden sonra gözler tereyağının mucizevi faydalarına çevrildi. Sizler için tereyağının faydaları ve hastalıklara karşı nasıl...

Sayfayı Paylaş