gebe
  1. *GüMüŞ*

*GüMüŞ* Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    2
    Ödül Puanları:
    0

Kayın Agacı

Konu, 'KLMN Melek Sözlük' kısmında *GüMüŞ* tarafından paylaşıldı.

(Akgürgen / Kizilagaç / Fagus / Beech / Hetre / Buche / Hêtre / Beech) Kisin yapragini döken çiçekleri bir cinsli orman agaçlari. Yapraklarinin kenarlari girintili, ince tüylü ve uçlari sivridir. Çiçek durumlari kedicik seklindedir. Meyvelerinin dip kisimlarinda kupula adi verilen kadeh seklinde bir çanak bulunur. Gölgede yetisen agaçlardandir. Kökleri orta derinlige kadar iner. Azamî 700-800 sene yasayabilir. Sah ve filizden büyüyebilir. Kayin agacinin gövdesi ince, çatlaksiz ve kirçil renkli bir kabukla sarilmis silindir biçimindedir. Kayin agacinin 10 kadar türü vardir. Memleketimizde Dogu kayini(Fagus orientalis) yayilmistir. Türkiye’de yetistigi yerler: Marmara, Ege, Karadeniz bölgesi.
    Kullanildigi yerler: Avrupa kayini (Fagus silvatica)nin tohumlarindan elde edilen yag, yemek yagi olarak margarin endüstrisinde kullanilir. Kayin katraninin distilasyonundan antiseptik olarak kullanilan kreozot elde edilir. Bu da distan romatizma ve deri hastaliklarina karsi kullanilir. Kabuklarinin suda kaynatilmasiyla elde edilen su yüz lekeleri ve çilleri giderir.

Kayın Agacı konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Konusan AgaÇ

Konusan AgaÇ

Çok, ama çok eskiden, güzel bir yaz günü kadi efendinin kapisi vuruldu. Gelenler iki kisiydiler. Hallerinde telas ve heyecan vardi. Yaslica olani söze basladi.. "- Ey kadi efendi, ey adalet dagitmakla görevlendirilmis hâkim! Lütfen beni dinleyiniz. Bir yil kadar önce Hacca gitmeye niyetlendim. Yol hazirliklarina basladim. Degeri yüksek, kiymetli bir yüzügüm vardi. Yolda...
  2. Erik-erik agacı..

Erik-erik agacı..

rüyada ağaçtan erik toplamak rüyada erik toplamak kara görmek kara yemek ağacından Mevsiminde görülen erik bir yitiğin bulunması yahut rızka, Hastanın erik yemesi şifa bulmasına, Mevsimi dışında görülen erik üzüntü, keder ve hastalığa delalet eder.Rüyada erik görmek, hiç beklemediği bir yakının ihanetine uğrayacağına işaret eder. Olgun erik görmenin mutluluk getirdiği yorumu yapılır. Erik...
  3. kayın ağacı

kayın ağacı

(Akgürgen / Kizilagaç / Fagus / Beech / Hetre / Buche / Hêtre / Beech) Kisin yapragini döken çiçekleri bir cinsli orman agaçlari. Yapraklarinin kenarlari girintili, ince tüylü ve uçlari sivridir. Çiçek durumlari kedicik seklindedir. Meyvelerinin dip kisimlarinda kupula adi verilen kadeh seklinde bir çanak bulunur. Gölgede yetisen agaçlardandir. Kökleri orta derinlige kadar iner. Azamî 700-800...
  4. Kubat - Kara Agaç

Kubat - Kara Agaç

karaağaç notaları Yar, gidiyormusun? Gitme, icimde bir korku var. Biliyormusun? Böyle baslar ayriliklar. Gel biraz. Kokunu birak. Baharimi al, soguktur oralar. Agliyormusun? Aglama, hayirlar ugurlar. Gurbete giden döner mi, dönmez mi belli degil bilirim. Ben bi Kara Agac gölgesi buldum.Cebimde ümitlerim. Gurbete giden döner mi, dönmez mi belli degil bilirim. Ben bi Kara Agac gölgesi...
  5. Kayın (Fagus)

Kayın (Fagus)

Kayın (Fagus), kayıngiller (Fagaceae) familyasının Fagus cinsinden değerli ormanağaçlarına verilen ad. Morfolojik özellikleri Kışın yaprağını döken orman ağaçlarıdır. Sürgünler pseudoterminal tomurcukludur ve yan tomurcuklar iki sıralı sarmal dizilirler. Çok sayıda pullarla örtülmüş bulunan iğ biçimindeki sivri uçlu ve büyük tomurcuklar sürgünlere yatık değil, onlarla açı yapacak...

Sayfayı Paylaş