Kaynana kullanma kılavuzu

Gül Hanım

Yeni Üye
Üye
Kaynana kullanma kılavuzu
kaynanamı sevmiyorum kayınvalideye güzel sözler kaynanadan nasıl kurtulunur kaynana ile ilgili sözler kaynanamdan nasıl kurtulurum
evet kızlar kaynanamı sevmem :n028: peki sizler sizin kaynananız hangi gruba giriyo bakim:piha::piha:

ASABİ KAYNANALAR

Asabi Kaynanalar: Anlaşılması en zor tiplerdendir. Söylenen her sözün altında bir art niyet ararlar. Her zaman sorun çıkarırlar. Çözümlerinde kaba kuvvete bile başvurabilirler. Neye kızdıkları, neye sevindikleri pek belli olmaz.

Yardımsever Kaynanalar: Her durumda birilerine yardım eden kaynanalardır. Yardımseverlik adına her şeyi yapabilirler. Hastanelerde hastabakıcı, kabul günlerinde pasta yapıcı, bulaşık yıkayıcı olarak görev alırlar. Bazen bunu o kadar abartırlar ki karşılarındakine zarar bile verebilirler.
Şikayetçi Kaynanalar: Sürekli her şeyden şikayet eder, karşılarındaki insanları canlarından bezdirirler. Aldıkları eşya, yiyecek ve kıyafet konusunda hep şikayetçidirler. Gelin ya da damat hiçbir zaman istediği gibi çıkmamıştır.
Köylü Kaynanalar: Gelin veya damat, şartlar ne olursa olsun gelen giden misafire iyi davranmalıdır. Gelini köyden gelen her türlü şeyi pişirebilme ve onların yemeklerini yapabilme yeteneğine sahip olmalıdır. Gelin ve oğlu, özel günleri, çok erken saatlerde gelerek onlarla geçirmelidir. Eğer bir yere gidilecekse onun mutlaka haberi olmalı, kendisinin yanına alacağı bir kaç kişilik kafile halinde gidilmelidir. Gelin kendi başına bir şey almaya karar veremez. Damatta ise durum farklıdır. Damadın annesi de bu konuda kendisiyle aynı haklara sahiptir ama kızını ezmemek kaydıyla. Gelin misafir çağıracağızaman ondan izin alır.

Şehirli Kaynanalar: Şehirde ulaşımın zorluğu nedeniyle damadın veya gelinin evini kendi evlerinin yakınına isterler. Mümkünse aynı mahallede oturmayı tercih ederler. Gelecek misafirleri çok fazla kabuletmek istemez, gelin veya damadın evine gelecek misafir trafiğini kendileri yönetmek isterler. Yeni gözlük modelleri, mayolar piyasaya çıktığında ilk olarak onlar alırlar. Yeni mobilya, halılar, perdeler onların en önemli istekleridir, ama gelin yeni perde istediğinde “müsrif” olarak değerlendirir ve taş koymaya çalışırlar.
Şen Kaynanalar: Bulunması en zor tiplerdir. Gelin ya da damatlarına karışmazlar. Her türlü sorun için bir çözümleri vardır. Kimseden iş beklemezler. Kırılsalar da kimseye bir şey belli etmezler.Her şeye gülüp geçmeyi başarırlar.

TEMİZLİKÇİ VE GEZİCİ KAYNANALAR

Temizlikçi Kaynanalar: Bu kaynanaların bütün zararları kendilerinedir. Ne kadar temizlik malzemesi varsa hepsinin isimlerini ezbere bilirler. Sürekli temizlik yapıp dururlar. Kapıdan girecek olanherkese ayakkabılarını çıkarttırırlar, koltuklara oturanların nereyi dağıttığına dikkat ederler. Onlara göre gelinleri ya da damatları çok dağınık ve pistir.
Gezici Kaynanalar: Nerede akşam, orada sabah gezip duran kaynanalardır. Bazıları eşlerini kaybettikleri için kendilerini sokağaatarlar.
Patron kaynanalar: Bu tip kaynanalar, para, ev, tahvil kısacası mal mülk yönünden zengindirler ve bunu her zaman kullanan tehlikeli tiplerdir. Malları ve paraları ile her şeyi yapabileceklerine inanırlar. Gelin veya damadın evine bir şey aldıkları zaman fiyat etiketini çıkartmazlar. Her konuda kendilerine danışılmasını isterler.Kendilerine ait bir evde oturan gelin veya damada bunu her zaman hatırlatırlar.
Yemekçi Kaynanalar: Hayatlarındaki tek şey, yemek yapmak ve yedirmektir. Onlara birkaç kilo et, biraz sebze ve bakliyat aldığınız zaman uzun zaman sizinle uğraşmazlar. Çok güzel yemek yapan bu kaynanalar, hayatlarını bu iş üzerine kurarlar.

PSİKOLOG ÖNERİLERİ
Psikologların, gelin-kaynana çekişmesini önlemek için gelinlere tavsiyelerine de kitapta yer veriliyor. Bunlardan bazıları şöyle:
.Gelinler, kendilerinin de bir gün kaynana olacaklarını hiç akıllarından çıkarmamalıdır.
.Kayınvalidesine sevgi ve saygıda kusur etmemelidir. Çünkü o sevdiği insan olan eşinin annesidir.
.Kayınvalidesinin bazı ters laflarını kendi aleyhinde yorumlamamalıdır.
.Arada yaş ve nesil farkı olduğunu düşünerek kayınvalidesinin istek ve davranışlarını hoş görmelidir.
.Kayınvalidesi ile iyi geçindiğinde kocasıyla arasının da daha iyiolacağını bilmelidir.
.Kayınvalidesini bayramlarda, kandillerde arayarak gönlünü almalıdır.
.Kocasının sık sık anne ve babasını görmek istemesinden rahatsızlık duymamalıdır.
.Kayınvalide ve kayınpedere karşı kırıcı, iğneleyici, hoş olmayan sözler söylememeli, onları hoşnut etmelidir.
.Kayınvalideler oğullarını kıskanır. Gelinler bunu sezmeli ama yumuşaklıkla bu işin üstesinden gelmelidir.
.Gelinler kocalarını kayınvalidelerine karşı kışkırtmamalıdır.

sümerliler yazıyı icat etmişlermiş taaa m.ö 3000 yıllarda kaynanalar la ilgili bir anıt yaptırmışlarmış damatlarda gelinlerde o anıtı yıkmışlar.. sonra orhun abidelerinin yanına bilgevezir tonyukuk bir anıt diktirmişmiş onuda damat ve gelinler yıkmışlar. hatta eski mısırda ptamitlrin içinde kaynanalaraözel bir bölüm olurmuş bakmışlar daatlar ve gelinler kaynanaları öldükten sonra bile rahat bırakmıyolar pramitleri yıkıyolar. mimarlar pramitlerden kaynana bölümünü çıkarmışlar:).hatta Hz Adem ve Hz Havva nın ilk damadı ve gelini bile kaynanalarla anlaşamamış hehehehe:)bu günden sonrada anlaşacaklarını sanmıyorum:)

Şen Kaynanalar: Bulunması en zor tiplerdir. Gelin ya da damatlarına karışmazlar. Her türlü sorun için bir çözümleri vardır. Kimseden iş beklemezler. Kırılsalar da kimseye bir şey belli etmezler.Her şeye gülüp geçmeyi başarırlar.

Ahanda benim kayınvaldem... frklı şehirlerdeyizartı hiç bir seyimiza karısmazzz... bişey oduundaa hmen konuyu farklı yne ceker.. afedicii... benim kayınvalidembir mlek melek... maşallahhhhh

çok teşekkürler..evlenince çok dikkat edeceğim önerilere..ama şuna şahit oldum, kesinlikle eşinize kaynananızı kötülememeniz gerekiyor..erkekler o an birşey demesede sonuçta annesi bir yerde patlıyor.

bunların kaynanalar için de olanı varmıdır acaba,valla bayanlar bekarım ama okadar çok örnekle karşılaştım ki.sadece gelinler kaynanadan çekmiyor,kaynanalarda gelinlerden çok fazla çekiyor emin olun!!!!
sanırım burda genelde gençlerimiz olduğu için sürekli kaynana şikayet ediliyor,keşke girebilen kaynanalarda olsa da gelinlerinden yana dert yanabilseler....

valla kizlar bana soracak olursaniz ben severek evlendim 4 aylik gelinim sanki 4 senelik gelinmisim gibi cok yoruldum ayri oturuyoruz ama o halde esimi ve beni ellerine almaya calisiyorlar bende gözü acik biri oldumdan ne esimi nede kendimi onlara teslim etmiyorum onlarla mücadele edicem allahin izniyle pes etmicem cahillerin sözleriyle niye emek verip kurdugum yuvami yikayim ki salakmiyim ben istedikleri kadar ugrassinlar saygida kusur etmicem ama gün gelicek intikamimi benden sonra gelecek eltim alacak rabbime havale ediyorum onlari heleki görümcemi beni saf zannediyorlar galiba iyi niyetli olup bana yardim ayaklari yapmaya calismasi hepsi numara birgün bir terbiyeszlik ypinca ben sana iyiyim sana iyilik yaptim sen nekadar gecimsizmissin diyip beni esime karsi sogutmaya caliscak biliyorum bu yüzden mesafeliyim rabbim iki yüzlü cahillerden korusun hepimizi ve yuvami ben evlenince acildi gözlerim nekadar safmisim önceden her serde vardir hayir diye bosuna dememisler gözüm acilidi sayelerinde pislikler icimden zerre kadar sevgi yok onlara karsi cünkü hic sevdirmediler kendilerini bana hep kirdilar ayirmaya calistilar nisanliykende simdide ama onlara firsat vermicem annem nasil dayandiysa eskiden okadar seye bende dayanirim allahin izniyle allahtan esim anlayislida onunla bari sorun yasamiyorum önemli olanida bu zatennnnnnn

Geri