gebe
  1. MaWiM

MaWiM ♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥ Yetkili Kişi

Beğenilen Mesajlar:
    2.224
    Ödül Puanları:
    113

Kaza Namazı Nasıl Kılınır?

Konu, 'Dini sorularınız ve cevapları' kısmında MaWiM tarafından paylaşıldı.

Müslümanlara kılınan 5 farzdan biri olan namaz, bazı durumlarda vaktinde kılanamaz ve kaza edilir. Birçok kişinin merak ettiği sorulardan biri olan kaza namazı nasıl kılınır ve kaza namazına nasıl niyet edilir diye merak edenler için gereken bilgiler sizlerle... kaza-namazı.jpg
    - Kaza namazı için belirli bir zaman yoktur. Yani öğle namazının kazası öğle vaktinde kılınır diye bir sınır yoktur. Kerahat vakitleri hariç istenilen zamanda kılınabilir.

- Bir namazın vaktinde kılınma şekli nasılsa kazası da aynı şekilde kılınır.

- Bir kaza namazına şöyle niyet edilir: "Niyet ettim Allah rızası için, vaktine yetişip de kılamadığım ilk ikindi namazını" veya "son ikindi namazını kılmaya." Böylece kazaya kalmış olan namazlar, ya ilk kazaya kalmış olanından başlanmış olur veya en son kazaya kalmış olanından başlanmış olur ki, her iki halde de belli bir düzene göre geçmiş namazlar kılınarak azalmış olur.

- Bir vaktin namazı kaza edileceği zaman önce bir ezan okunur, sonra kamet getirilerek kılınır. Birden fazla kaza namazı kılınacağı zaman da hepsi için bir ezan yeterli olurken, her farz namazı için ayrı ayrı kamet getirmek sünnettir.

- Kaza namazını evde kılmak daha uygundur. Çünkü bunu açığa vurmak Allahü teala'ya karşı bir cüret sayılır ve başkaları için kötü örnek teşkil edebilir.

Kaza Namazı Nasıl Kılınır? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Tesbih Namazı Nasıl Kılınır

Tesbih Namazı Nasıl Kılınır

ramazan ayı kadir gecesi namazı tesbih namazı nasıl kılınır kaç rekat hakkında detaylı bilgiler burada Herkesin ömründe en az bir kere kılması gerekirmiş tesbih namazını... Camilerde özellikle Kadir Geceleri kıldırılan tesbih namazını evde kendinizde kılabilirsiniz melekler...Bu yazımızda size tesbih namazının nasıl kılınacağını anlatıcaz... Günahların afvına vesîle olan tesbih namazı 4...
  2. Cuma Namazı Nasıl Kılınır ?

Cuma Namazı Nasıl Kılınır ?

cuma namazı kılınışı resimli anlatım cuma namazı kılınışı Sevgili melekler, dinimizde erkeklere farz kılınan namaz bildiğiniz gibi Cuma namazıdır. Daha önce sizlerle Cuma namazının faziletleri hakkında bilgiler paylaşmıştık. Bu yazımızda ise Cuma namazı nasıl kılınır resimli olarak izah etmeye çalışacağız :) Cuma Namazı tek başına kılınmaz. Öğle vaktinde cemaatle kılınır. Öğle ezânı...
  3. Cenaze namazı nasıl kılınır ?

Cenaze namazı nasıl kılınır ?

Bilmiyorum ve öğrenmek istiyorum cenaze namazı nasıl kılınır ?
  4. Kaza Namazı Nasıl Kılınır?

Kaza Namazı Nasıl Kılınır?

kaza namazı kaza namazı nedir kaza namazı kılınışı Vaktin de kılınamayan namazlara kaza namazı denir, Kaza namazı nasıl ve nezaman kılınır diye merak edenler için gereken dini bilgileri sizlerle paylaşıyoruz. Vaktinde kılamayıp kazaya kalan namazları altı vakti bulan veya daha çok olan bir kimse kaza namazları arasında bir sıra gözetmediği gibi, kaza namazları ile vakit namazları arasında...
  5. Kaza namazlarıyla ilgili çeşitli sorular

Kaza namazlarıyla ilgili çeşitli sorular

Farz bir namazı vaktinde kılmaya eda, vakti geçtikten sonra kılmaya kaza, bozulan bir namazı tekrar kılmaya da iade deniyor. Kaza namazlarında sabah namazı 2, öğle 4, ikindi 4, akşam 3, yatsı 4 ve vitir 3 rekat olarak kaza ediliyor. Her namaz için belirli bir zaman veya mekân tayin edilmiyor. Mesela öğle namazının kazası öğle vaktinde kılınır diye bir sınırlama yok. Nitekim kaza namazı...

Sayfayı Paylaş