gebe
  1. Kayıtsız Üye

Kayıtsız Üye Forum Okuru

Kedimin kaç yaşında olduğunu nasıl öğrenebilirim ?

Konu, 'Soru-Cevap' kısmında Kayıtsız Üye tarafından paylaşıldı.

Ben yaklaşık 3 ay önce bir kedi sahiplendim ama kaç yaşında olduğunu bilmiyorum ve öğrenmeyi çok istiyorum...Acaba size kedimin fotoğrafını yüklesem bana kaç yaşında olduğunu söyleyebilirmisiniz..?

2. Misafir

Misafir Forum Okuru

3. Misafir

Misafir Forum Okuru

Bu soruyu en çok iki grup kedici sorar. Birincisi kedi ile yaşamını paylaşmaya yeni başlayan Kediciler, diğeri benim de içinde olduğum grup: 7 ile 10 yaş üstü kedilere bakan Senior Kediciler.

Birçok meslektaşım gibi ben de başlıktaki soruya cevap verebilmek için, oldukça basit bir işlemden yararlanıyordum. Kedinin yaşını 7 ile çarparak insan yaşına uyarlamak.
    Böylece 5 yaşındaki kedi 35, 10 yaşındaki kedi ise 70 yaşında oluyordu. İlk yıllar için çıkan
    sonuçlar, çok tatminkar olmasa da (çünkü bu basit hesaplama ile insana göre 7 yaşındaki dişi bir kedi bebek sahibi olabiliyordu) sonraki yıllar için ortaya çıkan rakamlar, hem veteriner hekimleri hem de kedicileri yeterince bilgi sahibi yapabiliyordu. Ta ki ülkemizde son 5-7 yıl, Avrupa ve ABDde de son 25-30 yıl içinde kedilerin yaşam kalitelerinin ve sürelerinin artmasına kadar.

Veteriner tıp dalındaki ilerlemeler, daha sağlıklı beslenme koşullarının
    gelişmesi, bulaşıcı hastalıkların kontrolü, kısırlaştırma, evden dışarı çıkmama ve benzer tedbirler sayesinde kedilerin yaşam süreleri dikkati çeker boyutta arttı. Tamam ama bizimkiler zaten yüzyıllardır 9 canlıydı diye düşünseniz bile ömürleri gerçekten uzadı ve bunda en
    belirleyici faktör de bu sefer kediler değil siz kediciler oldunuz. Daha doğrusu bilinçli, okuyan, araştıran, kedisi için en iyisini bulmaya çalışan, imkanlarını sonuna kadar kullanan
    Gerçek Kediciler.

Bu durum da şimdiye kadar yapılan tüm hesaplamaları alt üst etti. Geçmiş
    yıllarda çok hayret ettiğimiz 15 yaşında bir kedi görmek günümüzde biz hekimler için alışılagelmiş bir durum oldu. Eski hesapla 140 yaşında yani 20lik kediler hiç de azımsanmayacak sayıdalar (ülkemiz için sağlıklı bir kayıt ve istatiksel veri olmamakla beraber; hem 20 yıla yakın klinisyen hekimlik geçmişimde hem de Cat Hospital Kedi Hastanesini çeşitli zaman dilimlerinde ziyaret etmiş 20 yaş ve üstü 30a yakın kediye tanık oldum). Yine hastanemiz kayıtlarından yola çıkarak yaptığımız istatistikte, hastanemizi ziyaret eden her altı kediden birisinin 10 yaş üstü olduğunu tespit ettik. Yapılan son
    çalışmalarda Avrupa ve ABD için ortalama kedi ömrünün 15-17 yıl olarak bildirilirken ülkemiz için bu rakamın 11-13 yıl olduğunu tahmin etmekteyiz. Tüm veriler ve son gelişmeler ışığında
    kedilerin yaşlarının insan yaşına göre uyarlanıp formüle edilmesini şu şekilde yapmaya çalıştık. İlk yıl için artı 16 yaş, kedimizin beş yaşına kadar geçen her yılı için artı 6 yaş, sonraki her kedi yılına da 4 yaş ekleyerek kedimizin yaşını insan yaşına dönüştürebiliriz.

Kedinizle beraber uzun ve sağlıklı bir ömür dileği ile
    Dr. S. Tarkan Özçetin

4. töbeestf

töbeestf Forum Okuru

Arkadaş ne sormuş sen ne cevaplıyosun ya yok 5 le çarp 10 la çarp.

5. sibel sel

sibel sel Forum Okuru

Cok haklisiniz...bu metindeki bilgi heryerde mevcut üstelik. Bir kedinin yasini anlamayi birak henüz soruyu anlamamis!

6. Kedi Uzmanı

Kedi Uzmanı Forum Okuru

• 1 aylık kedinin gözleri bebek mavisidir.
    -kuru mama yerken zorlanır hatta ıslatılmadan kolay kolay yiyemez.

-kum alışkanlığı yoktur.

-kendi tuvaletini annesiz yapabilir.

-bacak kas ve kemikleri tam gelişmediği için denge sorunu yaşar.

• 1,5 aylık olmuş bir yavru kedide bebek mavisi gözler yavaş yavaş yerini normal rengine bırakır.
    -Kuru mama yemeye başlar.

-Oyun oynayarak sosyalleşmek ister.

-Sıçrama hareketlerinde arka bacak kasları tam gelişmediği için çok başarılı olamaz.

• 2 aylık kedinin göz rengi belirginleşmiştir.
    -Arka bacakları gelişme sürecinde olup zıplama yeteneği artmıştır.

-Kendini rahatlıkla temizleyebilir

• 3 aylık kedi daha aktif oyun oynar
    -Boyu uzamaya başlar.

-Büyümesiyle orantılı olarak mama miktarı arttırılmalıdır.

Diğer aylıklarda da boy ve kilo artışıyla bunun yanında hormonal sürecin başlangıcıyla kediler gelişimini tamamlar. Ama temel nüanslar bunlardır.

Kedimin kaç yaşında olduğunu nasıl öğrenebilirim ? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Kedinizde Sağlık Sorunu Olduğunu Nasıl Anlarsınız?

Kedinizde Sağlık Sorunu Olduğunu Nasıl Anlarsınız?

kedinizin hamile olduğunu nasıl anlarsınız kedim topallıyor asimetrik vücut problemi Kedinizde Bir Sağlik Sorununa Işaret Eden Belirtiler Kedinizin dış görünümünü, yeme ve tuvalet alışkanlıklarını, davranış biçimlerini yakından gözlemlemek hem olası bir sağlık sorununu zamanında fark etmenizi, hem de bir sağlık sorunuyla veterinere başvurduğunuzda ona gerekli bilgileri verebilmenizi sağlar...
  2. Kedim Kaç  yaşında?

Kedim Kaç yaşında?

kedilerin yaşı nasıl hesaplanır kedilerin yaşı kedim kaç yaşında kedim kaç aylık Kedilerin yaşlarının insanların yaşlarına göre neye denk geldiğini hiç merak ettiniz mi:)Sonuçlar ilginç. İnsan yaşı cinsinden hesaplanmasının tam olarak bir formülü olmamakla birlikte 3 aylık kedi 5 , 6 aylık kedi 10, 1 yaşındaki kedinin ise 15 insan yaşında olduğu söylenebilir. 2 yaşındaki kedi 24...
  3. kaç aylık hamile olduğu nasıl hesaplanır

kaç aylık hamile olduğu nasıl hesaplanır

kaç aylık hamile olduğu nasıl hesaplanır ? Bunun bir cetveli var mı tarih olayı nasıl yapılıyor neye göre hesap yapacağım ?
  4. adıma kaç kayıtlı hat olduğunu nasıl öğrenirim?

adıma kaç kayıtlı hat olduğunu nasıl öğrenirim?

Bir arkadaşım tesafü eseri Turkcellden adına kayıtlı 12 tane hat olduğunu öğrenmiş, düşünebiliyor musunuz tam 12 hat ve arkadaşımın 3ü dışında hiçbirinden haberi yok. Hemen yardımcı olmuşlar da gerekeni yapmış ama bayağı uğraşmış.Şimdi beni de korku sardı.Acaba böyle adıma açılmış hatlar varsa öğrenebileceğim bir sorgulama sistemi varmı ?
  5. Kediler kaç yıl yaşar?

Kediler kaç yıl yaşar?

Kedilerin uzun yaşaması için çok iyi ve kaliteli bir bakıma ihtiyaç vardır. Aksi halde bakım yetersizliği ömürlerini kısaltan bir etmen olur. Bilinene göre artık kediler, eski zamanlarda yaşayan kedilere oranla fazla yıl yaşar. Kedinin insan yaşı farklı bir kavram olarak ele alınmaktadır. Kedi yaşı ile insan yaşı aynı değildir, yani aralarında bir takım farklılıklar bulunmaktadır....

Sayfayı Paylaş