gebe
  1. HaYaL

HaYaL Daimi Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    229
    Ödül Puanları:
    83

Kelebek Kurabiye (resimli anlatımlı)

Konu, 'Bisküviler - Kurabiyeler' kısmında HaYaL tarafından paylaşıldı.

kurabiye kelebek kurabiye kelebek tarifi kelebekli Misafirlerimizin ya da minik evlatlarımızın hem şekil hem de lezzet olarak çok beğeneceği bir tarif sunuyorum sizlere. Buyrun bakalım melekler...
    Malzemeler:

1 su bardağı nişasta(fazladan 2 yemek kaşığı nişasta ekledim)
    2 su bardağı un (fazladan 2 yemek kaşığı un ekledim)
    150 gr. margarin (oda sıcaklığında)
    1 paket vanilya
    1 su bardağı pudra şekeri
    1,5 çorba kaşığı kakao
    1 yumurta
    1 çay kaşığı dolusu kabartma tozu

Hazırlanması:

Yumuşamış margarin ve pudra şekerini derin bir kabın içerisinde elinizle iyice karıştırın.
    Yumurta ve vanilyayı ekleyip karıştırın.
    2 su bardağı un ve 1 su bardağı nişastayı ilave edip ele yapışmayan bir hamur elde edin.
    Eğer hamur ele yapışıyorsa azar azar un ve nişastadan eşit miktarlarda ekleyerek hamuru toparlayın. (bu aşamada ben 2 yemek kaşığı un ve 2 yemek kaşığı nişasta ilave ettim.)
    Yaptığınız hamuru iki eşit parçaya ayırıp birine kakaoyu ekleyerek yeniden yoğurun ve kakaonun hamura eşit bir şekilde dağılmasını sağlayın.
    Hamurları bir kaba koyup buzdolabında yarım saat dinlendirin.
    Buzdolabından çıkardığınız ve bir kaç dakika oda sıcaklığında dinlendirdiğiniz iki hamuru da aynı büyüklükte açın (ben hamurlar daha düzgün açılsın ve üst üste koymak kolay olsun diye iki streç film arasında açtım) ve hamurları dikkatlice birbirinin üzerine koyun.

Bir kenardan başlayarak hamurları rulo haline getirin.(hamurları rulo olarak sararken biraz sıkı sarın, boşluk kalırsa keserken şekil bozuk oluyor).
    Hamurun sonda kalan kenarını keskin bir bıçak yardımı ile düzgünce kesin.(kelebeğin antenlerinin düzgün olması için)

Daha sonra ruloyu tam ortasından ikiye bölüp, streç filme sarıp dondurucunuzda yarım saat bekletin.(Yoksa düzgün kesemezsiniz).

Soğuyup biraz sertleşen hamurların bitiş yerleri üste gelecek şekilde sade ve kakaolu hamuru yan yana getirin ve birbirine hafifçe yapışmasını sağlayın.
    Keskin bir bıçak yardımıyla çok kalın olmayacak şekilde dilimleyin.

Dilimlediğiniz parçaları tezgâhın üzerinde sıralayın (hamurlar çok sert olduğu için bir kaç dakika şekil alabilecek yumuşaklığa gelmesini bekledim).
    Başparmağınız ve işaret parmağınız yardımıyla tam ortalarından hafifçe sıkarak ortaya doğru birleştirin (kelebeğin kanatlarının oluşması için).
    Bu sayede hem hamurlar birbirine yapışacak hem de kelebek şeklini alacaklar.

Kelebeklerin antenlerini oluşturan parçaları hafifçe birbirinden ayırıp, çekerek daha da belirgin hale getirebilirsiniz. Kelebek şeklini alan hamurları yağlı kâğıt serilmiş tepsiye sıralayın, önceden ısıtılmış 160 deredeki fırında üzerleri pembeleşene kadar pişirin.

Alıntıdır...

KeLeBeK's bunu beğendi.
  2. aysegül87

aysegül87 Hamiş Melek

Beğenilen Mesajlar:
    64
    Ödül Puanları:
    0
    kesinlikle denicem

3. suCre

suCre Daimi Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    135
    Ödül Puanları:
    63
    Çok güzel bende denicem tşkler cnm...

4. HaYaL

HaYaL Daimi Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    229
    Ödül Puanları:
    83
    Deneyin deneyin ben de deniycem şekli o kadar hoş ki :)

5. PaSikA

PaSikA Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    598
    Ödül Puanları:
    0
    ayy süper olmuş haftasonu yapıyım hemen :D:D

6. $ul€

$ul€ Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    424
    Ödül Puanları:
    0
    çok güzel görünüyor...

7. KeLeBeK's

KeLeBeK's Daimi Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    186
    Ödül Puanları:
    63
    ben denemezsem katiyen olmaz:D:D

8. tavuk_kavurma

tavuk_kavurma Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    125
    Ödül Puanları:
    0
    deneyenler bi zahmet banada yollasınlar okadar yapmış varken bizede ikram edersiniz artık :D:D:D

9. hüzünden_gelme

hüzünden_gelme Banned

Beğenilen Mesajlar:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    harıkaa yaa denenmesi gereken bir tarıf

10. sebobelemir

sebobelemir Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    4
    Ödül Puanları:
    0
    kelebek kurabiye misafirlere güzel bir sunum....emeğine sağlık teşekkürler..

11. Kayıtsız Üye

Kayıtsız Üye Forum Okuru

tarif için cok teşekkurler. bir şey sorcam artan hamuru naptınız?

12. TİTAN

TİTAN Forum Okuru

Artan hamur derken sanırım kenarlardan kesilen fazlalıkları kastediyorsunuz :) Onları da gayrı muntazam yuvarlayıverin koyun kelebeklerin yanına pişsin, yiyin :D:D

13. Kayıtsız Üye

Kayıtsız Üye Forum Okuru

Hamur cok.zor.sekil aliyorr yarim saattir.zor.sekil aldi kollarim koptu;))

14. defne defne

defne defne Hamiş Melek

Beğenilen Mesajlar:
    2.366
    Ödül Puanları:
    113
    süper gözüküyolar yaa ama ben hayatta beceremem iş yok bende:)

15. sevgi kelebeği38

sevgi kelebeği38 Forum Okuru

ben de deniycem hem de yeğenimin doğum gününe. yaş pastası da kelebek olacak zaten. bu süper bi fikir oldu benm içn ;)

Kelebek Kurabiye (resimli anlatımlı) konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. nescafeli kurabiye(resimli)

nescafeli kurabiye(resimli)

Malzemeler: 125 gr yumuşak margarin 4 yemek kaşığı pudra şekeri 2 yumurta 1 yemek kaşığı nescafe 2 yemek kaşığı süt 1 paket kabartma tozu 1 paket vanilya yeşil fıstık,susam alabildiği kadar un Yapılışı: Nesacafe süt ile bir bardakta karıştırılır. Yumurtaların sarıları ile beyazları ayırılır. Oda sıcaklığındaki margarin,pudra şekeri ve...
  2. ''REP'' vermek :)  (resimli Anlatımlı)

''REP'' vermek :) (resimli Anlatımlı)

Üyelerin forum içerisindeki başarılarına göre diğer üyeler tarafından verilen puanlama sistemi ''rep''tir. Eğer beğendiğiniz konulara puan vermek istiyorsanız ve bunu nasıl yapacağınızı bilmiyorsanız gelin meleklerim öğrenelim; :D Bu konuyu beğendiyseniz ilk olarak buaraya rep verin bakalım öğretici olmuş mu ? hahaha
  3. Zeytinli Cevizli Kurabiye (resimli)

Zeytinli Cevizli Kurabiye (resimli)

zeytinli cevizli kurabiye, tarifi, nasıl yapılır, reçetesi, malzemeleri, ile ilgili bilgiler burada melekler MALZEMELER: 2 yemek kaşığı sirke 1 cay kaşığı seker 125gr oda ısısına getirilmiş yumuşak tereyağı veya margarin 1/2 su bardağı yoğurt 1/3 su bardağı sıvı yağ 2 yumurta (birisinin sarisini üstüne sürmek için ayır) 3-4 su bardağı aldığı kadar un...
  4. Pratik Tuzlu Kurabiye (resimli)

Pratik Tuzlu Kurabiye (resimli)

pratik tuzlu kurabiye tarifi yapılışı malzemeleri reçetesi resimleri ile ilgili bilgiler burada melekler Tuzlu kurabiyeler çayın yanında çok tercih edilir melekler :) Tabi çay da geleneksel siyah çayımız olacak.Bitki çayı değil :) Bir ıhlamur çayının ya da ada çayının faydaları saymakla bitmez elbette ama yurdum insanı da siyah çaydan vazgeçmez. Öyleyse biz de verelim bir tuzlu kurabiye...
  5. Balık menüm (resimli anlatımlı)

Balık menüm (resimli anlatımlı)

Bu konu; balık menüsü hakkında bilgi vermektedir. Meleklerime biraz da kendi menümü sunmak istiyorum. Eşim Karadenizli olduğu için balık soframızın vazgeçilmez öğünlerinden. Tabi balık olunca yanına neler olur diye düşünmüyorum artık. Oluşturduğum bu menü çok beğenildi. Balıklarımızı daha çok fırında pişiriyoruz böylelikle daha hafif oluyor. Balık menüsünde yeşil salata vazgeçilmezdir ancak...

Sayfayı Paylaş