gebe
  1. Misafir

Misafir Forum Okuru

Kemal Derviş

Konu, 'Biyografi' kısmında Misafir tarafından paylaşıldı.

Kemal Derviş (10 Ocak 1949 - İstanbul) Türk iktisatçıdır. İngiltere'de London School of Economics'den ekonomi alanında lisans ve lisansüstü derecelerini aldıktan sonra ABD'nin Princeton Üniversitesi'nde doktorasını yaptı.

1973-77 yılları arasında ODTÜ ve Princeton Üniversitesi'nde ekonomi alaında ders verdikten sonra, 1977'de Dünya Bankası'na girdi ve bu kurumda 1996 yılında Ortadoğu ve Kuzey Afrika'dan sorumlu başkan yardımcılığına kadar yükseldi.

Kasım 2000 ve Nisan 2001'de yaşanan iki ekonomik krizin ardından Dünya Bankası'ndan ayrılıp Türkiye'ye dönen Derviş, 57. Hükümet'in Ekonomiden Sorumlu Devlet Bakanlığı görevini yürüttü.

T.B.M.M. 22. Dönem'de CHP'den İstanbul milletvekili seçilmiş, Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) Başkanlığı görevine atandığı için istifa etmiştir.

Kemal Derviş, en son Mart 2005'de Center for Global Development işbirliği ile " Daha iyi bir globalleşme" adlı kitabını yayımlamıştır. Ayrıca, Derviş'in Jaime De Melo ile ortaklaşa yayınladığı “General Equilibrium Models for Development Policy” adlı kitabı, 80'li yıllarda üniversitelerde okutulan yaygın bir ders kitabı olmuştur.

Kemal Derviş konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. sabreden derviş!

sabreden derviş!

ey sabreden derviş sabreden derviş muradına ermiş hikayesi Yüzümü toprağa sürüp ağlarken, Çıkageldi yine, Muhammed hemen. Dedi: “Niçin ağlarsın n’oldu sana? Dedim: “Lütfet hiçbir şey sorma bana! Çünkü söylemekle hâlim bilinmez, Hem de bilirsin ki her şey söylenmez. Odur bu sevdaya beni uğratan, Odur beni gece gündüz ağlatan. Bu dertle gideyim acep nereye, Yol gösteren yok mu, bu avâreye?...
  2. derviş ilahisi

derviş ilahisi

derviş ilahisi Derviş bağrı taş gerek Gözü dolu yaş gerek Koyundan yavaş gerek Sen derviş olamazsın Sen Hakk�ı bulamazsın Ya Mevlam Hu Mevlam Aşkın bize ver Mevlam Doğruya varmayınca Mürşide ermeyince Hakk nasib etmeyince Sen derviş olamazsın Dövene elsiz gerek Sövene dilsiz gerek Derviş gönülsüz gerek Sen derviş olamazsın Ele geleni yersin Dile geleni dersin Böyle dervişlik dursun Sen derviş...
  3. Kemal Derviş Brookings'e başkan yardımcısı oldu

Kemal Derviş Brookings'e başkan yardımcısı oldu

Kemal Derviş, önemli düşünce kuruluşlarından Brookings Institution'in Başkan Yardımcılığı görevine getirildi. BM Kalkınma Programı (UNDP) başkanlığı görevi geçen haftalarda sona eren Kemal Derviş, bugünden itibaren Washington'un önemli düşünce kuruluşlarından Brookings Institution'in Başkan Yardımcılığı ve Küresel Ekonomi ile Kalkınma Programı'ndan Sorumlu Direktörlük görevine...
  4. Kemal Derviş, Akbank'a danışman oldu

Kemal Derviş, Akbank'a danışman oldu

Akbank, banka için ortaya çıkan koşulları değerlendirmek için Uluslararası Danışma Kurulu oluşturdu. Kurulun başkanı eski Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı Başkanı, eski Devlet Bakanı Kemal Derviş olacak. Kurulun diğer üyeleri Dünya Bankası eski Başkan Yardımcısı ve Başekonomisti ve London School of Economics Ekonomi Profesörü Lord Stern; Citigroup Eski Yönetim Kurulu Başkanı ve...
  5. sabreden derviş..:)

sabreden derviş..:)

daha önce birkaç defa yorumlar yapıp konu da açmıştım hamilelikle ilgili. fakat herhalde yeni olduğum için pek de ilgi görmedi. ben durumumu yazıp benim gibi olanlar bekleyenler endişe edenlere yardımcı olmak istiyorum sadece. durum şudur : eylül ayının 11 inde adet olmam gerekiyordu. adetlerim düzenlidir. ayın 9 unda beta hcg testi yaptım sonuç 1 çıkmıştı. tabii ondan önce idrar testleri...

Sayfayı Paylaş