gebe
  1. sementha

sementha Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    11
    Ödül Puanları:
    0

kenar mahalle.....

Konu, 'Güzel Sözler & Mesajlar' kısmında sementha tarafından paylaşıldı.

kenar mahalle sözleri Bir profesor, sosyoloji sinifindaki ogrencilerini Baltimore sehrinin kenar mahallelerine gondermis ve o bolgede yasayan 200 erkek cocugunun
    durumlarini arastirmalarini ve her bir cocugun gelecegi hakkinda bir
    degerlendirme yapmalarini istemisti. Ogrenciler hemen hepsi bu
    cocuklarin gelecekte hicbir sanslarinin olmadigini dile getirmislerdi.
    Bundan tam yirmi bes yil sonra bir baska sosyoloji profesoru tesadufen bu
    calismayi buldu ve ogrencilerinden bu projeyi surdurmelerini ve ayni
    cocuklara ne oldugunu arastirmalarini istedi. Ogrenciler, o bolgeden tasinan ya da
    olen 20 cocuk disindaki 180 cocuktan 176'sinin olaganustu bir basari
    gosterip, avukat, doktor ya da isadami olduklarini ortaya cikardilar.
    Profesor cok etkilenmisti ve bu konuyu izlemeye karar verdi. Birer yetiskin
    olan o cocuklarin hepsi o bolgede yasadiklari icin, her biriyle bulusma sansi
    oldu. "O kosullarda nasil bu kadar basarili oldunuz?" sorusuna
    verdikleri cevap hep ayniydi: "Mahalle okulunda bir ogretmenimiz
    vardi. Onun sayesinde." Profesor, bu ogretmeni cok merak etmisti. Hala hayatta
    oldugunu ogrendigi yasli ogretmenin izini bulmasi zor olmadi. Kendisini
    ziyaret etmek icin evine kadar gitti. Karsisinda yillarin yuzune ekledigi
    kirisikliklara ragmen hala dinc duran bir yasli kadin buldu. Merakla
    yasli kadina bu cocuklari kenar mahallelerden kurtarip, basarili birer
    yetiskin olmalarini saglamak icin kullandigi sihirli formulun ne
    oldugunu sordu.

Yasli ogretmenin gozleri parladi ve dudaklarinin kenarinda bir
    gulumseme belirdi: "Cok basit" dedi, "Ben o cocuklari cok sevdim."

kenar mahalle..... konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. mahalle macı kuralları

mahalle macı kuralları

Mahalle maçları genellikle caddelerde yahut bahçelerde yapıldığı için topun kaçma olasılığı olan çok yer vardır. Top bir yere kaçtığında topu kaçıran takımın karşısındaki takım hemen, "Atan alır spor." der. Top onların sahasında auta çıkmış olduğu halde karşı takım topu almak zorunda kalır. TEKNIK VURMAK: Penalti vuruslarinda en bickin forvet oyuncusu sahne alacagindan...
  2. mahalle kahvesi

mahalle kahvesi

Yazın bu küçük mahalle kahvesinin bahçesine sık sık gittiğim için, karayelin, tipinin çılgınca savrulduğu akşam, içeriye girdiğim zaman yadırganmadım. Kahve sapa bir yerdeydi. Yapraklarını dökmüş iki söğüt ağacı ile üzerinde hâlâ üç dört kuru yaprak sallanan bir asmayı kar öyle işlemişti ki bahar akşamları, yaz geceleri pek sevimli olan bahçenin mora kaçan beyaz bir ışıkla dibinden aydınlık...
  3. Mahalle

Mahalle

Rüyada bir mahalle görmek neşeli bir haber müjdesi olarak kabul edilir. Rüyada mahalle görmek komşularınızla bazı sorunlar yaşayacaksınız demektir. Rüyada bir mahalle görmek, komsular anlasamamaya isarettir.
  4. yiki yaptım mahallesine hoşgeldiniz

yiki yaptım mahallesine hoşgeldiniz

İyiki yaptim mahallesine tasinmaya ne dersiniz? Küçük bir kasabanin dört ayri mahallesi varmis. Birinci mahallede 'Evet ama' lar yasiyormus. 'Evet ama'lar her zaman ne yapilmasi gerektigini bildiklerini düsünürlermis. Yapma zamani geldiginde ise 'evet, ama' diye yanitlarlarmis. Yanitlari hep yanlis olurmus. Suçu baskalarina atmakta da ustaymislar. Ikinci mahallede 'Yapicam'lar yasarmis. Ne...
  5. Mahalle Maclari diyaloglari

Mahalle Maclari diyaloglari

ATAN ALIR SPOR: Mahalle maçları genellikle caddelerde yahut bahçelerde yapıldığı için topun kaçma olasılığı olan çok yer vardır. Top bir yere kaçtığında topu kaçıran takımın karşısındaki takım hemen, "Atan alır spor." der. Top onların sahasında auta çıkmış olduğu halde karşı takım topu almak zorunda kalır. ELİN AVANTAJI OLMAZ: Takımlardan biri ataktadır. Defans oyuncusu topu elle...

Sayfayı Paylaş