gebe
  1. Misafir

Misafir Forum Okuru

Kendinize güvenmenin ve inanmanın yolları

Konu, 'Hayatın İçinden & Hayata Dair Herşey' kısmında Misafir tarafından paylaşıldı.

kendine güvenmenin yolları, inanmanın yolları, özgüven duymanın yolları ve dahası burada arkadaşlar.
    Hayatın her alanında ve her anında başarılı olabilmek için, öncelikle kişinin kendine güvenmesi ve inanması şarttır Melek'lerim. Yani kısacası; özgüven... Peki bu nasıl olabilir; buyrun bu makalemizde öğrenelim Melek'ler:)

Kişisel güveninizi geliştirmek için öncelikle ‘eşsiz’ olduğunuza inanın. Herkes hata yapar. Ayrıca hatasını görüp, kabul eden ve bunu esprili biçimde çevresindekilere belli eden insanlar, ‘kusursuz’ tiplerden çok daha sempati toplar. Hatasını görüp, söyleyebilen insanın içsel gücü fazladır. Tam tersine hatasından utanıp gizlemeye, saklamaya çalışan insan ise, içsel olarak gittikçe zayıf düşer ve kendinden uzaklaşır. Siz de bugüne dek yaptığınız hataları ve bunlara ne tepki verdiğinizi düşünün! Hatalarınızı saklamaya mı çalıştınız, yoksa alenen söyleyebildiniz mi? Eğer saklama huyunuz varsa, kendinizi değiştirmek için fazla baskı Altına girmeyin. İnsanın kendini eğitmesi annenin çocuğuna verdiği sabırlı eğitimle çok benzerdir.

HAYIR’I ÖĞRENİN
    Gerekli veya gereksiz yere söylediğiniz her ‘evet’ kelimesinin altında, mükemmele ulaşma hırsı vardır. Kişi özellikle beğenilen bir arkadaş, mükemmel bir anne veya harika bir eş olma duygusuyla, karşısından gelen her öneriye veya isteğe ‘evet’ deyiverir. Oysa, her isteğe evet derseniz, kendinize olan saygı ve güveni yitirir, yaşamınızı tamamen başkaları üzerine inşa etmiş olursunuz. Bu yüzden kendinizi ‘hayır’ sözüne alıştırın.

RİSKTEN KAÇMAYIN
    Kendine olan güvenini sağlamlaştırmak isteyen bir kişinin, riskli olaylara da atılması gerekir. Bunun için öncelikle kendinizi motive etmeyi öğrenmelisiniz. Bu esnada yanlış yapma korkusunu taşımayı, başaramayacağınıza inanmayı ise, kendinize yasaklayın. Not defterinize şu ana kadar başarmış olduğunuz ve takdir aldığınız işleri kaydedin. Bunları okuyarak kendinizle gurur duyun, hatta biraz böbürlenin. Bundan sonraki beklentilerinizde ve gireceğiniz işlerde de aynı başarıyı elde edebilirsiniz.

PAYLAŞMAK ŞART
    Görevlerinizi başkalarıyla paylaşın! şu ana kadar hiçbir görevinizi başkasından rica etmemişseniz ve başkasının almayacağını düşünüyorsanız, sonucu öğrenmenin bir tek yolu var Onlara paylaşmayı önerin! Yakınınızda olan insanlar görevi kabul etmezlerse, kullanılıyor olduğunuzun farkına varırsınız. Bu durumda ise, tavır koymak en doğru davranışlardan biridir. Eğer yine sesinizi çıkartmazsanız, psikolojik açıdan daha fazla çöker, kendinizi hırpalanmış hissedersiniz

Kendinize güvenmenin ve inanmanın yolları konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Kendinize Güvenmenin 14 yolu.

Kendinize Güvenmenin 14 yolu.

İste, yitirdiginiz özgüveni yeniden kazanmak icin size ustalarin da yardimiyla önerebildigimiz 14 yol: 1. Önce bütün olumsuz tecrübeleri unutun. Durup dururken güveniniz yitirmeniz, basarisizlik duygusunu yasamaniz bundan olabilir. O yüzden ilk adim olarak gecmisteki bütün kötü deneyimleri yok edin. Beyninizden silin gitsin! 2. Kendinizle iletisiminiz cok önemli. "Sen bunu...
  2. kendimizi yenilemenin yolları

kendimizi yenilemenin yolları

İçinizden şimdi nasıl olmak, nasıl davranmak ve nasıl yaşamak geliyor? Yeni bir "siz" mi istiyorsunuz? Bu çok zor değil.. Hayatınızda yapacağınız dakikalık değişikliklerle yaşamınızı farklılaştırabilirsiniz. 1- Öncelikle kıyafetlerinize kendi yorumunuzu katın. Resimle ya da fotoğrafla ilgilenin. Neyi, nasıl sevdiğinizi ve ne yapmak istediğinizi keşfedin. 2- Mümkünse öğleyin 20...
  3. Kendine güvenmenin 14 yolu

Kendine güvenmenin 14 yolu

Özgüven önemli bir kişisel özellik; yaşamla baş etmemizi ve zorluklara dayanmamızı kolaylaştırıyor. İşte, insana güç verip, enerjisini artıran ve daha fazla çaba göstermeye özendiren özgüveni kazanmanın 14 yolu... Önce bütün olumsuz tecrübeleri unutun. Durup dururken güveniniz yitirmeniz, başarısızlık duygusunu yaşamanız bundan olabilir. O yüzden ilk adim olarak geçmişteki bütün kötü...
  4. **onu kendıne baglamanın 15 yolu**

**onu kendıne baglamanın 15 yolu**

1- Pozitif ol: Hiçbir erkek yanında sürekli mızmızlanan, her şeye bir kusur bulan kızlardan hoşlanmaz. Pozitif olan, bulunduğu ortamdan zevk alan ve güler yüzlü kızlar her zaman daha makbuldür. 2- Samimi olmaktan korkma: Ona karşı olan duygularını belli etmen, seni küçültmez, aksine yüceltir. Sürekli bakışmanıza rağmen, hala tanışma girişimde bulunmadıysa, ilk adımı sen atabilirsin. 3-...
  5. Kelimelerden yollar yaptım kendime...

Kelimelerden yollar yaptım kendime...

Kelimelerden yollar yaptım kendime. En güzellerini seçtim özenle. Kimi uzaklardan seher yeli ile geldi kondu başucuma, kimi karlı tepelerin zirvesinden çığ misali indi üstüme. Hayatın anlamını yeniden yazdım kelimelerle. Yeni bir başlangıç yaptım, onlarla kapattım eski sayfaların yapraklarını. Kalemim titredi kimi zaman kelimeler dağıldı toparlayamadım. Tam hayata beyaz bir sayfa çevirmişken...

Sayfayı Paylaş