gebe
  1. *jellibon*

*jellibon* Daimi Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    36
    Ödül Puanları:
    48

kereviz sakinleştirir

Konu, 'Alternatif Tıp' kısmında *jellibon* tarafından paylaşıldı.

Akdeniz mutfağının önemli lezzetlerinden kereviz, içerdiği maddeler sayesinde sinirliliği önlüyor. B vitamini, demir ve kireç yönünden zengin olan kereviz, şeker, yüksek tansiyon ve romatizma hastalıklarına da iyi geliyor…Akdeniz mutfağının önemli yiyecekleri arasında yer alan kerevizin, içerdiği maddeler sayesinde insanları sinirlilik halinden uzak tuttuğu bildirildi. Salatası, çorbası, zeytinyağlı yemeği yapılarak tüketilebildiği gibi, yemeklere kendine özgü bir lezzet de katan kereviz, içerdiği değerlerle alternatif tıpta birçok hastalığın tedavisinde de kullanılıyor. Uludağ Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Rahmi Türk, kış mevsiminin önemli sebzeleri arasında yer alan kerevizin, besleyici özelliğinin yanı sıra sağlık açısından birçok yararı olduğunu söyledi.
    Yaprak ve kök kerevizi olarak iki çeşidi bulunan ve anavatanı Güney Avrupa olan kerevizin, deniz havası alan rutubetli yerlerde yetiştiğini ve soğuk havada kolayca don tuttuğunu anlatan Prof. Dr. Türk, lezzeti ve besin değerinde kayıp meydana gelmemesi için alırken don yememiş olmasına özen gösterilmesi gerektiğini belirtti.
    SİNİRLERİNİZE HAKİM OLMAK İÇİN
    Kerevizin en çok içeriğindeki sedanonik anhidrit , sedanolin , limonen , palmitik asid ve gayakol gibi maddeler sayesinde zihinsel yorgunluğun giderilmesine iyi geldiğini kaydeden Prof. Dr. Türk, B vitamini, demir ve kireç içeren kerevizin, unutkanlığı ve sinir yorgunluğunu giderdiğini bildirdi.
    İdrar söktürücü özelliğe de sahip bulunan kerevizin, böbrek taşı ve kumlarının düşürülmesine yardımcı olduğunu ifade eden Prof. Dr. Türk, kerevizin şeker, yüksek tansiyon ve romatizma hastalıklarına da iyi geldiğini sözlerine ekledi
    alıntıdır

kereviz sakinleştirir konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. kereviz çorbası!

kereviz çorbası!

1 tane kereviz 1 tane havuç 1 tane patates 3 yemek kaşığı zeytinyağı 3 su bardağı su 1 su bardağı süt 1,5 yemek kaşığı un 1 yemek kaşığı limon suyu bir tutam hindistan cevizi rendesi tuz, karabiber 1 litre su Yapılışı Kerevizi,havucu ve patatesi küp küp doğrayın.Tencereye 3 su bardağı suyla bereber doğranmış patatesi, kerevizi ve havucu koyup, kapağı kapalı olarak kaynatın....
  2. Kereviz Salatası

Kereviz Salatası

Malzemeler : 500 gr. kereviz 300 gr. havuç 1 adet yumurta sarısı 1 tatlı kaşığı hardal 1 tatlı kaşığı limon suyu 1/2 su bardağı zeytinyağ 2 yemek kaşığı yağlı yoğurt Kıyılmış yeşillik Toz şeker Karabiber Tuz Hazırlanışı : Kerevizi ve havuçları yıkayıp kabuklarını soyun. Her ikisini de rendeleyin. Yumurta sarısı, hardal, limon suyu, tuz, karabiber ve bir tutam...
  3. Kereviz Çorbası

Kereviz Çorbası

bebek için kereviz çorbası bebekler için kereviz çorbası bebeklere kerevizli sebze bebekler Kereviz Çorbası Malzemeler 1 adet kereviz 1 baş soğan Yarım kilo süt 1-2 tanekarabiber 2 bardak su 1 yemek kaşığı un Yeteri kadar tuz 1 çay kaşığının ucuyla karabiber 1 yumurta sarısı 1 kutu krema Yemeğin Tarifi...
  4. Cevizli kereviz

Cevizli kereviz

Merhaba Melekler foto eklemeyi çok isterdim ama hala beceremiyorum.Yoksaki görüntüsüde süper oluyor. Cevizli kereviz mezesini yaptım herkes çok beğendi.Tarifini paylaşmak istedim yapımı çok basit. 1 adet kereviz 3 kaşık yoğurt 3-4 diş sarımsak kırmızı pul biber karabiber Bir adet kerevizin kök kısmını kabuğunu soyduktan sonra...
  5. Portakallı kereviz

Portakallı kereviz

zeytinyağlı kereviz, portakallı kereviz, nasıl pişirilir, malzemeleri nelerdir, resimleri, ile ilgili bilgileri burada bulabilirsiniz Sevgili melekler, Pek çok zeytinyağlıda olduğu gibi kerevize de portakal suyu çok yakışıyor,lezzet veriyor.Zeytinyağlı kereviz ,sebzeler sırayla kavrularak yapıldığı gibi çiğden pişirilerek te çok güzel oluyor.Ben çiğden yapmayı tercih ediyorum.Yalnız...

Sayfayı Paylaş