gebe
  1. BEYZA21

BEYZA21 ♥ سن بنيم جننتيم نفسيمسين ♥ Yetkili Kişi

Beğenilen Mesajlar:
    1.516
    Ödül Puanları:
    113

Kibe bumbar tarifi

Konu, 'Yemek Tarifleri' kısmında BEYZA21 tarafından paylaşıldı.

bu konu;kibe bumbar nasıl yapılır,kibe bumbarın malzemeleri nelerdir hakkında bilgiler vermektedir
    Diyarbakır da yemekler genellikle bol acılı ve yağlıdır. Yöremizde geleneksel yemek çeşitlerinde etin özgün bir yeri vardır. Meşhur et yemeklerinden biride kibe bumbar dolmasıdır.Kibe bumbar kuzunun ,işkembe ve bağırsakları doldurularak yapılır.Sakatatların temizliği çok önemlidir.Şahsen ben başkasının yaptığını yemiyorum.Gerçekten hijyen konusunda,hassas bir temzilik şart.Bir gün boyunca yıkar ikinci gün doldururum.İlk başlarda görüntü olarak yadırgasamda lezzetini aldıktan sonra,hemen hemen 3 ayda bir yapıyorum.Gerçekten çok lezzetli bir yemek.Kibe bumbar dolma tarifini lezzetini merak edenler için paylaşıyorum..

Malzemeler:
    -(10 kişilik) 2 adet kibe (kuzu işkembesi)
    -2 bumbar
    -3 adet orta boy kuru soğan 1 tatlı kaşığı kişniş
    -1/2 kg. kuşbaşı kuzu eti
    -5 su bardağı pirinç
    -3 yemek kaşığı domates salçası
    -2 çay bardağı sıvı yağ
    3 tatlı kaşığı pul biber
    -1 çay kaşığı karabiber
    -1 yemek kaşığı kuru nane
    -Tuz

Temizlenmiş işkembe tersine çevrilip içi iyice yıkanır. Yüzüne çevrilir. Aşağı

yu*karı 20 santimetrekare olarak parçalara ayrılır. Üç tarafı dikilerek kese haline geti*rilir. 1 adet kuru soğan ve 1 tatlı kaşığı dövülmüş kişniş ile ovulur. Üstünü örtecek kadar su konularak bir gün suda bekletilir. Ertesi gün suyu süzülür. Tekrar yıkanır. Bir tarafa konur.
    Bumbarların içi ve dışı çok temiz olarak yıkanır.
    İçinin Hazırlanışı:
    Et çok küçük olarak doğranır. Pirinç yıkanarak içine 2 soğan, salça, yağ, pul biber, karabiber, nane ve tuz ilave edilerek iyice karıştırılır.
    Bir gün evvel hazırlanmış olan işkembenin yarısına gelecek kadar doldurulur. Ağızları dikilir. Elde yassı bir hale getirilir. Tencereye konur.
    Bumbarların ya huni ile veya tersinden elle iterek içi doldurulur. İki tarafı bağ*lanır. 10 bardak soğuk tuzlu suyla birlikte kibenin bulunduğu tencereye atılır. Pişirilir. Bumbar yarı piştiği zaman birkaç yerine iğne batırdarak içinin de pişmesi sağlanır. Eğer önce iğnelenirse, İçi pişer, dışı çiğ kalır. Bumbarlar yumuşayınca tabağa alınır.Arada işkembelerin pişip pişmediği ve suyu kontrol edilir. İyice pİşebilmesi için suyunun tamamen bitmemesine dikkat etmek gerekir. Pişme süresi 1-1,5 saat ka*dardır. (1 kişilik yemek 895 kalori)

TİTAN ve Asena_Sule bunu beğendi.
  2. Asena_Sule

Asena_Sule Daimi Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    990
    Ödül Puanları:
    163
    ığğğğğğğğğğğ asla yiğemem kesin güzel ni yemektir ama ben vejeteryanım ben en iyisi otçul takılmaya devam ediyim :)

BEYZA21 bunu beğendi.
  3. BEYZA21

Beğenilen Mesajlar:
    1.516
    Ödül Puanları:
    113
    Asena tadı çok güzel :) başta itici gelse de bana şimdi sürekli yediğim favori yemeklerden biri.Ama vejeteryansan zor biraz hayatım ,yiyemessin

4. TİTAN

TİTAN *Melekler Mekanı*

Beğenilen Mesajlar:
    2.685
    Ödül Puanları:
    113
    Biz buna mumbar dolması deriz Beyza, seneler oldu yemedim, güzeldi diye hatırlıyorum :D:D

BEYZA21 bunu beğendi.
  5. BEYZA21

Beğenilen Mesajlar:
    1.516
    Ödül Puanları:
    113
    Titan her yöre farklı yapar.Malzemeler de küçük bir ayrıntı inan yemeği mahvediyor.Geçen bir komşum getirdi Allah günah yazmasın direk çöpe.Yüzüne bile bakmadım ..Buram buram kara reyhan kokuyor rengi bi acayip..Tiksindim inan.Dediğim gibi bir gün sadece yıkıyorum yemek sodasına en son basıyorum.İnanmıycaksın ama 1 tatlı kaşığıda klor döküyorum mikrobu ölsün diye içime sinmiyor yoksa :D Ama var ya titan çok güzel yaparım bu yemeği nasip olursa buralara düşerse yolun yaparım sana da:)

TİTAN bunu beğendi.
  6. TİTAN

TİTAN *Melekler Mekanı*

Beğenilen Mesajlar:
    2.685
    Ödül Puanları:
    113
    Oldu olacak çamaşır suyuna da bas hahaha

Canım benim düşünmen, teklifin yeter, yemiş kadar oldum :kiss:

BEYZA21 bunu beğendi.
  7. BEYZA21

Beğenilen Mesajlar:
    1.516
    Ödül Puanları:
    113
    öyle olmassa yiyemessin kız mis gibi bem beyaz inşallah nasip olur sana yedirmek:kiss:

TİTAN bunu beğendi.
  8. TİTAN

TİTAN *Melekler Mekanı*

Beğenilen Mesajlar:
    2.685
    Ödül Puanları:
    113
    İnş Beyzam inş :kiss:

BEYZA21 bunu beğendi.
Kibe bumbar tarifi konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Tarif

Tarif

Tarif Adamın biri, ilk defa gittiği küçük bir kasabada şaşkın şaşkın gezindikten sonra yol kenarında duran bir arabanın yanına sokulmuş ve arka koltukta tek başına oturan çocuğa: - Buraların yabancısıyım, demiş. Parkın hemen yanı başındaki fırını arıyorum, çok yakın olduğunu söylediler. Çocuk, arabanın penceresini iyice açtıktan sonra: - Ben de buraya ilk defa geliyorum, demiş. Ama sağ...
  2. kible

kible

kıble Yönünü kıbleye çevirmek iç huzuruna, kıbleye doğru yürümek maddi ve manevi kazanca, kıble istikametine tükürmek yahut abdest bozmak şaşkınlığa ve ayıp bir iş yapmaya, Kıble yönünün değiştiğini görmek yönetim kademesinde meydana gelecek büyük değişikliğe,, kişinin kendinde gözlenecek değişikliğe, doğruluktan yahut verdiği sözden dönmeye delalet eder
  3. Kip Erkek Giyim Koleksiyonu modelleri de paylaşın

Kip Erkek Giyim Koleksiyonu modelleri de paylaşın

Selam hanımlar ben Hakan sizden bayan gözüyle Kip Erkek Giyim Koleksiyonu modellerinden örnekler paylaşmanızı rica ediyorum ve modelleri şimdiden merakla bekliyorum.
  4. Kip 2012 İlkbahar Yaz Erkek Kreasyonu

Kip 2012 İlkbahar Yaz Erkek Kreasyonu

kip 2012 yaz kip erkek giyim Sevgili melekler, sitemiz bir kadın paylaşım platformu ancak hani bizim eşlerimize seçeceğimiz yazlık kıyafetler diyenler için işte erkek giyimde köklü ve öncü markaların başında gelen Kip 2012 yaz koleksiyonundan seçmeler. Tanıtımını ünlü oyuncu Kenan İmirzalıoğlu 'nun yaptığı Kip erkek giyim şık ve stil sahibi olmayı seven beyler için en iyi seçim. Kip...
  5. KİP 2012 / 2013 Sonbahar ürünlerinde indirim rüzgarı!

KİP 2012 / 2013 Sonbahar ürünlerinde indirim rüzgarı!

Bu konu; kip mağazalarında kampanya hakkında bilgi vermektedir. Kuban Bayramı’na şurda sayılı günler kalmışken markaların kampanya yarışı da hızlandı. En güzel kıyafetleri daha uygun fiyatlara almanın keyfini tattıran bayramlar daha bir güzel geçiyor. Bayramlık kıyafetlerinizi henüz almadıysanız Kip mağazalarındaki 2012-2013 sonbahar kış koleksiyonunun birbirinden şık kıyafetlerini de...

Sayfayı Paylaş