gebe
  1. BEYZA21

BEYZA21 ♥ سن بنيم جننتيم نفسيمسين ♥ Yetkili Kişi

Beğenilen Mesajlar:
    1.521
    Ödül Puanları:
    113

Kim Allah için olursa Allah onun için olur hadisi sahih midir?

Konu, 'Tüm İslami Bilgiler' kısmında BEYZA21 tarafından paylaşıldı.

Bunu sormak, ilkokul talebesine matematik profesörünün yaptığı bir işlemi kontrol ettirmekten çok daha abestir. Sadreddin Konevi hazretlerinin bizim kadar bilgisi yok mu? Kitabına uydurma hadis alacak kadar gafil ve cahil mi? O hadis-i şerif şu manadadır: (Kimin maksadı Allah rızası olursa, Allahü teâlâ da, onu maksadına kavuşturur.)
    Kur’an-ı kerimde buna benzer âyetler vardır. Birkaçı şöyledir:
    (Rabbinden korkan [günahlardan kaçan] kimselerden [ibadetlerini kabul etmek suretiyle] Allah razıdır. Onlar da, [umduklarından daha fazlasına kavuştukları için] Allah’tan razıdır.) [Beyyine 8]

(Beni zikredin ki, ben de sizi zikredeyim.) [Bekara 152]
    Yani, beni ibadetle ananı, ben de rahmetle anarım, bana dua edenin duasını kabul ederim, dünyada beni hatırlayanı, ben de ahirette hatırlarım, rahat iken beni hatırlayanı, ben de onu sıkıntılı iken hatırlar, yardım ederim.

3.jpg

(Allah’a yardım ederseniz, O da size yardım eder.) [Muhammed suresi 7]
    Yani, siz Allah’ın dinine hizmet etmek için çalışırsanız, Allah da, düşmanlarınıza karşı size yardım eder.

(Allah, kendisine yardım edenlere yardım eder.) [Hac 40]
    Kendisine yardımdan maksat dinine hizmet etmektir. Yani, Allah yolunda çalışanın yardımcısı Allah’tır. Kulunun azıcık bir gayretine çok mükâfatlar ihsan eder. Bire on verir. Hatta bire yedi yüz ve daha fazla da verir. (Bekara 261)

Bu konuda çok kudsi hadis-i şerif vardır. Bazıları şöyledir:

(Sevdiğim kulumun gören gözü, işiten kulağı, tutan eli, yürüyen ayağı, konuşan dili olurum. İstediğini veririm.) [Beyheki]

(Bana bir karış yaklaşana, ben bir arşın yaklaşırım. Bir arşın yaklaşana, bir kulaç yaklaşırım. Yürüyerek gelene, koşarak yaklaşırım.) [Buhari, İ. Ahmed, İbni Şahin]

(Beni taatımla zikredin. Ben de sizi mağfiretimle zikredeyim. Beni muti olarak zikredeni mağfiret ederim. Beni asi olarak ananı da, azabımla anarım.) [Deylemi]

(Beni zikrettikçe şükürde, unuttukça küfürdesin.) [Hatib] (Yani nankörsün.)

(Beni kimse yokken zikredeni ben melekler içinde zikrederim. Beni cemaat içinde zikredeni, ben de onlardan daha hayırlı ve büyük bir toplulukta zikrederim.) [Taberani]

(Ey Âdemoğlu, kızdığın zaman beni zikret ki, gazaplandığım zaman seni affımla anarak helâk olunanlar arasında seni helâk etmeyeyim.) [İbni Şahin]

(Kulum, benim zikrimle dudakları kıpırdadıkça ben onunla beraberim.) [Buhari]

Kim Allah için olursa Allah onun için olur hadisi sahih midir? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Allah İçin Allah De!

Allah İçin Allah De!

Çingene Ali, umutsuz bir şekilde padişahın kızı Selma'ya âşık olmuştu. Umutsuzdu çünkü âşık olduğu kişi padişahın kızı, kendisi ise bir Çingeneydi. Ama âşık olmuştu bir kere, aklı fikri padişahın kızı Selma'daydı. Selma’nın aşkından Mecnun’a dönmüş bir şekilde kafasını bir o yana vuruyor, bir bu yana vuruyordu. Onu sevenlerden biri: - Sen bir de Abdulkâdir Geylânî’nin halifesi olan Ali...
  2. Allah için tükenmek

Allah için tükenmek

Gözlerinde ümit ışıkları Geleceğe dönük yapyalnız Eski mahallelerin kerpiç evlerinde... Çatlak sıvalarında samanlı duvarların... Burada bir tarih yatıyor Boyluboyunca geçmişe gömülmüş... Kinle beslenmiş asırlar boyu Düşman pusularda suskun... Sen alnında binlerce kırışık Artık unutsan olmaz mı kini intikamı... Dönemezmisin aydınlığına sonbaharların Beklemiş güllerin kokularında... O zaman...
  3. allah için sevmek.

allah için sevmek.

AŞK; Hz.ibrahim’in ateşe atıldığı zaman ki teslimiyettir, Hz.Eyyüb’un hastalığa karşı sabrıdır,zaferidir, Hz.Davud’un sesidir,eliyle demire şekil vermesidir, Hz.Salih’in kayadan çıkan devesidir, Hz.Musa’nın Kızıldenizi ikiye bölen asasıdır, Hz.isa’nın kokusunu bile hissettiği Son Peygamber’i müjdelemesidir, Hz.Muhammed’in doğ...ardoğmaz "ümmetim ümmetim" demesidir, Hz.Muhammed’in...
  4. Allah (c.c) için sevmek

Allah (c.c) için sevmek

allah sevdiğini elde etme duası allah ın yarattıklarını sevmesi yüce ın insanları sevdiğini belirten bir ayet yarattıklarını gösteren örnekler Yokluk aleminden varlık alemine geldik. Biz yok idik ve eğer Rabbimiz tarafından yaratılmasaydık asla var olamayacaktık. Var olmakla kalmadık insan olarak yaratıldık. Rabbimiz bizi sevdi de var etti. Rabbimiz bize değer verdi de bizi yarattı. Sevene...
  5. "Kim Allah icinse, Allah'da onun icindir"

"Kim Allah icinse, Allah'da onun icindir"

allah, dini hikayeler, mümin, birlik ve beraberlik, dünya ve ahiret, ile ilgili tüm bilgileri burada bulabilirsiniz Mümin güneş gibidir. Sararıp - solarak batar ama doğduğunda (ahirette) göz kamaştırır. Mevlana Halid-i Bağdadi Hazretleri kuddise sirruh buyuruyor ki; Eğer bir toplulukta, bir cemaatin içinde Allahu tealanın sevdiği beğendiği razı olduğu kabul ettiği bir tek kişi varsa...

Sayfayı Paylaş