gebe
  1. Münzevi

Münzevi Aktif Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    56
    Ödül Puanları:
    28

Kimliğimiz?

Konu, 'İtirazım Var Asabiyim Ben' kısmında Münzevi tarafından paylaşıldı.

Bir ülkenin marşı, o ülkenin kimliğidir desem nasıl bir tepki alırım bilemiyorum ama bizim kimliğimiz İstiklal Marşı'dır. İstiklal Marşı'nı papağan gibi söylemekten değil, ruhuyla anlamaktan bahsediyorum tabii ki. Anayasamızda İstiklal Marşı'ndan birinci bölümde bahsedilir ve bu madde değiştirilemez, sert bir hükümdür. Yani Türkiye Cumhuriyeti'nin marşı İstiklal Marşı'dır. Buraya kadar çok güzel ama biz bu marşın özünü ve anlamını gerçekten ne kadar özümsedik benimsedik?

Anayasamız istediği kadar devletin dini olmadığını söylesin ancak bizim marşımız Allah aşkıyla yanıp tutuşuyor. Allah ruhunu şad etsin, Mehmet Akif bu şiiri büyük bir vatanseverlik ve imanla yazmıştır. Üstelik kendisinin de dediği gibi şiir onun değil, Türk halkının olmuştur. Peki bu marşa sözde sahip çıkanların yaptıkları nedir? Kimliğimize ters düşmemiz bir çelişki değil mi?

Bence İstiklal Marşı'nın ruhunu anlayamamış budalalar, ona ezbere sahip çıkanlar, çıktığını zannedenler kendi kimliklerini inkar edenlerdir. Ben onların yerinde olsam bu marşı okumaya cüret edemezdim ya da okurken rahatsızlık duyardım. Hatta bu marş bizi anlatmıyor diyerek onu değiştirmek bile isteyebilirdim... Çünkü onlar, işlerine gelmeyen her şeyi değiştirme, çevirme yamultma derdindeler. İstiklal Marşı'na sahip çıkmalarına bu yüzden şaşırıyorum.

Okuyan arkadaşlarıma şimdiden teşekkür ederim...

2. kar_tanesi

kar_tanesi Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    10
    Ödül Puanları:
    0
    Çok doğru bir konuya değinmişsin tebrik ederim.Belirttiklerine harfiyen katılıyorum ve yazdıkların bana göre harfi harfine doğru.

3. Münzevi

Münzevi Aktif Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    56
    Ödül Puanları:
    28
    İlgine teşekkür ederim kar_tanesi.
    Düşünmek ve sorgulamak dileğiyle...

4. seerose

seerose Daimi Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    61
    Ödül Puanları:
    48
    Suheda fiskiracak topragi siksan suheda...ne guzel bir anlatim,bu dize bile yeter anlatmaya,topraktan sehitler cikacacak . Ne guzelde demis,baska nasil anlatilir ki...

5. Münzevi

Münzevi Aktif Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    56
    Ödül Puanları:
    28
    Yorumun için teşekkür ederim sevgili dilara...

6. $ul€

$ul€ Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    424
    Ödül Puanları:
    0
    çok önemli bi konuya değinmişsin
    bayrak bizim,marş bizim,vatan bizimse ona layık olmak ve onu yüceltmekte bizim görevimiz

7. Münzevi

Münzevi Aktif Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    56
    Ödül Puanları:
    28
    Teşekkür ederim sevgili Şule...

8. seerose

seerose Daimi Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    61
    Ödül Puanları:
    48
    Ben tesekkur ederim...

9. Bilgimeclisi

Bilgimeclisi Forum Okuru

peki siz türk bayrağının gerçek anlamını biliyormusunuz... ama günümüzde kağıt üzerinde yazan anlamını değil... hak-ki-ki anlamını yani takva anlamını

10. Münzevi

Münzevi Aktif Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    56
    Ödül Puanları:
    28
    Öğretin bize...

Kimliğimiz? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Engelliye kimlik

Engelliye kimlik

Özürlüler İdaresi Başkanlığı tarafından verilecek olan Engelliler İçin Kimlik Kartı her işlem için ayrı rapor alma sorununu tek yönetmelikle çözümlemiştir. Bu amaçla Sağlık Kurulu Raporlarına ilişkin yönetmelik hazırlanmıştır. Yönetmelik, 18 Mart 1998 tarihinde 23290 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe girmiştir. Bu yönetmelikle birey, kalıcı bir engele sahip ise bir defa Sağlık...
  2. Etnik Kimlik

Etnik Kimlik

ETNİK KİMLİK ve ETNİKLİK KAVRAMLARI Etnik kimlik, ferdîn içinde yaşadığı toplumdaki yaygın kültür unsurlarından farklı olarak, orijinal bir kültürel sistemin yapı özelliklerini nitelik itibariyle taşımasıyla ortaya çıkan bir kimlik türüdür. Millî kimliğe olan bağlılık azaldıkça başka kimlik arayışları artmakta, etniklik önem kazanmaktadır. Etnik özellikler, kültürel entegrasyonun...
  3. Kimlik Sorunu

Kimlik Sorunu

Teorik görünümdeki sosyal psikoloji, George Herbert Mead'ın çalışması ve 'Sembolik-yorumcu' okulun Mead'cı geleneği ile kurulmuştur. Gerçekten de denebilir ki bu vakada, Amerika'daki sosyal bilimlere yapılmış en önemli teorik katkı yatmaktadır. Amerikan sosyolojisi içinde kurulmuş olan Mead'cı geleneğin perspektifleri, onu temsil etmeyi amaçlamanın ötesinde bir okul olarak, Amerikan...
  4. Kimlik teorileri

Kimlik teorileri

Bu bölümde gerek sosyoloji, gerekse sosyal psikolojideki kimlik hakkında serd edilmiş teorilerden bir kısmı ele alınmaktadır. Teorilerin hepsi de, bu fenomeni açıklamakta bir bütünlüğe sahiptirler. Görüşler ve değerlendirmeler çoğu kez birbirine dayanmakta veya birbirini tamamlamaktadır. Kimlik teorilerinde psiko-analizci değerlendirmelerden başlayıp bilgi sosyolojisine kadar uzanan çizgide...
  5. tarkan'ın kimliği

tarkan'ın kimliği

tarkanın kişisel özellikleri nedir ? ccccccccccccccccccccccccc

Sayfayı Paylaş