gebe
  1. TİTAN

TİTAN Forum Okuru

Kinoa (Quinoa) Bitkisini Daha Önce Hiç Duydunuz mu ?

Konu, 'Bunları Biliyor musunuz ?' kısmında TİTAN tarafından paylaşıldı.

kinoa bitkisi quinoa nedir

Sevgili melekler, yeryüzünde milyarlarca çeşit bitki ve hayvan cinsi var olduğunu ve bizim bunların henüz bir kısmını keşfedebildiğimizi hepinizi biliyorsunuzdur. İşte bu ucu bucağı olmayan çeşitlilikte benim ilk kez duyduğum, Orta ve Güney Amerika'da tüketilen bir bitkiden bahsetmek istiyorum sizlere. Üstelik bu bitki ülkemizde bazı büyük marketlerde de satılan ve son derece faydalı tam bir protein deposu olan quinao (kinoa) bitkisi. Bakalım quinao nedir, gibi faydalar içeriyor ? Açıklamalar Dr.Yasemin Bradley'den.. :)

Quinoa bir tahıl. En güçlü bitkisel protein olarak nitelendiriliyor. Tüm aminoasitleri içeriyor; protein gücü etinkine eşit. Ayrıca vücutta sütten daha iyi kullanabilen kalsiyum içeriyor. Günümüzde hâlâ Orta ve Güney Amerika’da halkın önemli bir yiyeceği. Bir zamanlar İnkaların da en önemli yiyeceğiymiş. İnkalar quinoa’yı ‘ana tahıl’ olarak adlandırmışlar.

Besin değeri nedir?

* Eğer filizlendirirseniz besin değeri daha da artıyor. Filizlendirilmiş quinoa’nın protein gücü etinkinden yüksek.

* Proteinden zengin, yağdan fakir, kolesterol yok.

* A , B, C , D,E, K vitaminleri içeriyor.
    * Güçlü bir demir kaynağı; kansızlığa birebir.
    * Kalsiyumdan zengin; kemik ve dişleri güçlendiriyor.
    * Tüm zorunlu aminoasitleri içeriyor.
    * Lifi bol; kabızlığa iyi geliyor.
    * İçerdiği bitkisl kimyasalların meme kanserine karşı koruyucu olduğu düşünülüyor.
    * 100 gramında 372 kalori var.

Kinoa (Quinoa) Bitkisini Daha Önce Hiç Duydunuz mu ? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Goji Bitkisini Hiç Duydunuz mu ?

Goji Bitkisini Hiç Duydunuz mu ?

goji bitkisi nedir goji faydaları nelerdir gojinin faydaları Alternatif tıp tedavilerinde faydalanılan şifalı bitkilerden goji bitkisi , faydaları ve kullanımı hakkında ki bilgiler şöyle melekler :) Goji bir sesquiterpene olan ve kalp ile kan basıncı ayarlamalarına yardımcı olan cyperone içerir. Anthocyanin maddesi ise kalp damarlarının dayanıklılığını arttırır. KİLO VERDİRİR Asya’da...
  2. Kardeşkanı Bitkisini Hiç Duydunuz mu ?

Kardeşkanı Bitkisini Hiç Duydunuz mu ?

Kardeşkanı bitkisinin yararları Kardeşkanı bitkisi hakkında bilgi Kardeşkanı nedir, nerelerde kullanılır İşte garip isimli ve alternatif tıp tedavilerinde kullanılan şifalı bitkilerden biri daha melekler ; kardeşkanı bitkisi :D:D Birçenekgiller sınıfının, zambakgiller familyasından, Kanarya adalarında yetişen bir ağaç veya ağaçcıktır. Gövdesi kalındır. Yaprakları sert ve kılıç...
  3. Çadırkuşağı Bitkisini Hiç Duydunuz mu ?

Çadırkuşağı Bitkisini Hiç Duydunuz mu ?

Çadır kuşağı nedir Çadırkuşağı bitkisi Çadırkuşağının Faydaları Alternatif tıp tedavilerinde kullanılan doğanın birbirinden şifalı bitkilerinden çadırkuşağını hiç duydunuz mu melekler ? Doğrusu ben ilk kez duyuyorum ve faydalarını merak ediyorum :tik: Çadırkuşağı; Maydanozgillerden özsuyu hekimlikte kullanılan bir bitkidir. Böceklerin, gövdesine açtığı, deliklerden özsuyu sızar. Zamk...
  4. Hıyarşembe Bitkisini Hiç Duydunuz mu ?

Hıyarşembe Bitkisini Hiç Duydunuz mu ?

Hıyarşembe Yararları Hıyarşembe Tedavisi Kabızlık için Hıyarşembe Doğada ki şifalı bitkilerden alternatif tıp tedavilerinde kullanılan hıyarşembe bitkisi ile ilgili bilgiler şöyle melekler :) Baklagillerden, "Leguminoseae" denilen bir ağacın meyveleridir. Doğu Hind, antil ve Brezilya'da yetişir. Meyvesi silindirik ve siyahtır. Terkibinde, seker, pektin, zamk, tanen ve esans...
  5. Afrika Bamyasını Daha Önce Duymuş muydunuz ?

Afrika Bamyasını Daha Önce Duymuş muydunuz ?

afrika bamyası nedir afrika bamyası özellikleri Hepimizin bildiği bamya tamam, zeytinyağlı ya da etli bamya herkesçe bilinir, yemeği yapılır ama Afrika bamyası nedir daha önce hiç duymamıştım melekler :) Şekli de bizim bildiğimiz bamyayla uzaktan yakından ilgisi yok ama adı Afrika Bamyası :) İşte bu bitkinin özellikleri ve sağlığa faydaları :tik: Afrika Bamyası bitkisinin familyası...

Sayfayı Paylaş