gebe
  1. Bilge Gökçen

Bilge Gökçen Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    108
    Ödül Puanları:
    0

Kırsal kesimde çocuklara bakılamıyor

Konu, 'Aile, Evlilik ve Çocuklar' kısmında Bilge Gökçen tarafından paylaşıldı.

ERZURUM İl Sağlık Müdür Yardımcısı Dr. Esin Erdem’in ‘Çocuk bakımı’ konulu araştırması, kırsal kesimde birçok annenin çocuklarına, dini ve batıl inançları yüzünden yeterince bakamadığı gerçeğini ortaya çıkardı. Özellikle yeni doğum yapan bazı annelerin ‘günah’ diyerek bebeklerine ‘üç ezan vakti geçene kadar’ süt vermediğini belirten Dr. Esin Erdem, yine bazı annelerin kulak ağrısı çeken bebeklerin kulaklarına kendi sütünü sağdıklarını anlattı. Dr. Erdem, “21’inci yüzyılda hala bu tür tedavi yöntemleriyle karşılaşabiliyoruz. Anneler, çocuk bakımı ve sağlığı konusunda o yörenin yaşlı kadınları tarafından yönlendiriliyor. Bu da istenmeyen sonuçları doğuruyor” dedi.

Kırsal kesimden çocuklarını hastaneye getiren 720 anneyle yapılan yüz yüze araştırmada, kadınların yüzde 30’a yakınının doğumdan hemen sonra bebeklerini emzirmediği belirlendi. Kadınların ‘günah’ sayarak süt vermek için ‘üç ezan vaktinin geçmesi’ni beklediğini belirten Sağlık Müdür Yardımcısı Dr. Esin Erdem, oysa, ilk sütün bebek açısından çok önemli olduğunu ve annelerin doğumdan en geç yarım saat sonra bebeklerini emzirmeleri gerektiğini bildirdi.

Bazı annelerin bebeklerindeki kulak ağrılarını gidermek için kulağına süt sağdığını da belirten Dr. Erdem, bunun bir tedavi yöntemi olmadığını, sütün kulakta iltihaba yolaçabileceğini söyledi. Dr. Erdem, araştırmayla ilgili olarak şu bilgileri verdi:

“Kırsal kesimde anneler ishal olan bebeklerine sıvı gıda vermekten kaçınıyorlar. Bunun yanında mikrop kapmasın diye gözlerine sürme çekiyorlar. Sarılık olduğunu düşündükleri çocuklarının başına sarı bez sağlayanlar hatta ‘iyi gelir’ diyerek bez içine altın koyanlar bile var. Hatta anneler 3 ay dolmadan çocuklarını sütten kesip, ‘dadak’ adı verilen şekerli su, çay ve ekmek karışımından oluşan mamayı yediriyorlar. Özellikle kız çocuklarının bacakları düz olsun diye yaptıkları sıkı kundak ise kalça çıkıklarına neden oluyor. Bunların hepsi yalnış. Bilinçsizlik istenmeyen sonuçları da beraberinde getiriyor. Kadınlar bebeklerinin bakımında ve sağlığı konusunda yörenin ileri yaştaki kişileri tarafından yönlendiriliyor.”

alıntı

2. MaWiM

MaWiM ♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥ Yetkili Kişi

Beğenilen Mesajlar:
    2.224
    Ödül Puanları:
    113
    Ce: Kırsal kesimde çocuklara bakılamıyor
    toplum olarak ne yazıkki bir çok hurafelere sahibiz ya okadar çokki bu hurafelerin örnekleri gerçekten ben bile bazen ağzım açık kalıyor höönkk oluyorum resmen.eğitimsizlikten kaynaklanıyor bu hurafelirin çoğu bana göre onlar büyüklerinden duyduklarını ve gördüklerini uyguluyorlar ve halada bunu uygulayanlar azımsanmıyacak kadar çoğunluktadır...emeğine sağlık canım

Kırsal kesimde çocuklara bakılamıyor konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Kırsal Kesimde Kadın Eğitimi

Kırsal Kesimde Kadın Eğitimi

istihdam proje örnekleri kadın istihdamı projeleri kırsal kesimde yaşam kırsal kesimde eğitim kadın eğitimi Doç Dr. Özlen Özgen ile Uz. Araş. Gör. Hatun Ufuk'un bir makalesinden kesitler vermek istiyorum sizlere. (Ankara Üniversitesi) KIRSAL KESİMDE KADIN EĞİTİMİ 21.yüzyılın eşiğinde tüm ülkeler demokratikleşmek, çağdaşlaşmak ve geleceğe katkıda bulunmak istemekte, kalkınmanın odak...
  2. Kese Tatlısı

Kese Tatlısı

kese tatlısı altın kesesi tatlısı kese tatlisi keloğlan kesesi GEREKLİ MALZEMELER: Krep için: 1,5 bardak un 2 adet yumurta 2 su bardağı süt 2 kaşık kakao Yarım bardak şeker Kreması için: 50 gram margarin 1 bardak un 2,5 bardak süt...
  3. 5 çocuğunun boğazını kesti

5 çocuğunun boğazını kesti

Anneleri hepsini tek tek odaya çağırdı. Size 'hediye aldım. Gelin bakın' dedi ve beşini de boğazını keserek öldürdü. Belçika'da 5 çocuğunu öldüren annenin cinayeti anlattı. Hepsini teker teker odaya çağırmış, sonra da boğazını keserek öldürmüş... PSİKOLOĞUNDAN RANDEVU ALAMAMIŞ Çocuklarının ölümünden sorumlu tutulan anne yargı önüne çıktı. Yaşları 3 ila 14 arasında değişen 5 çocuğunun...
  4. ucundan kestim(=

ucundan kestim(=

Cahilliğinde bu kadarı olmaz dedirten bi haber buldum sizler için sevgili melekler... Bu insanların bilinçsizce yetiştirilmesinın sonucudur bu.Ya o cocuklara kim bakacak be adam ,varmı o kadar paran senin. Nasıl büyütecek nasıl yetiştireceksin ki daha sen bile yetişkin sayılmazken üstelik... Hadi cocuklara baktın diyelim ya o kadının durumu kolaymı 12 tane cocuk dunyaya getirmek...İçler acısı...

Sayfayı Paylaş