gebe
  1. BeyazMelek

BeyazMelek Super Moderator

Beğenilen Mesajlar:
    325
    Ödül Puanları:
    63

Kış için domatesli patlıcan sosu (Ajvar sos)

Konu, 'Yemek Tarifleri' kısmında BeyazMelek tarafından paylaşıldı.

Bu konu; kış için domatesli patlıcan sosu ile ilgili bilgi vermektedir. Son günlerde ajvar sos furyası her yeri sardı meleklerim. Herkes kışın yemeklerinin yanına çıkarabilecekleri bu mezenin yapımını soruyor ve bu mezeyle yazdan kalma tatları kışın da hatırlamayı arzuluyor. Ben kış için patlıcan közledim malum sarımsaklı yoğurtlu közlenmiş patlıcan her zaman beğenilir. Siz de kışlık hazırlıklarınızı yapıyorsanız 3-4 şişe kadar bu sostan yapabilirsiniz. Hani olur ya misafir gelir ve kış ayları olduğu için dilediğiniz gibi sofra dizememe kaygısında olursunuz işte o zamanlarda bu sos kurtarıcınız olacaktır :tik:

Malzemeler

2 adet iri patlıcan
    4 adet domates
    4-5 adet sivri biber
    1 adet kuru soğan
    2 diş sarmısak
    Zeytinyağı tuz
    Domatesli patlıcan sosu nasıl yapılır?

Patlıcanları közleyip temizleyin. Ben ocakta közledim.
    Soğanı ve biberleri küçük doğrayıp zeytinyağında sarartın
    Küçük doğranmış domatesleri ve sarmısaklarıda ekleyin.
    Domatesler suyunu çekince küçük doğranmış patlıcanları da ilave edin.
    Tuz ilave edin ve altını kapatın.
    Eğer Bu tarifi kış için hazırlamak isterseniz, içine soğan ve sarmısak ilavesi yapmayın. Tuz da atmayın.
    Kış için hazırladığınızda son aşamada yani henüz kaynarken kavanozlara koyup ağzını sıkıca kapatın ve ters çevirin.
    Kışın açıp pişireceğiniz zaman tavaya küçük bir soğan doğrayıp sarartın ve sarmısakla beraber sosu içine aktarın. İsterseniz üzerine yumurta da kırabilirsiniz. Yumurtalısı da nefis oluyor.

Kış için domatesli patlıcan sosu (Ajvar sos) konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Cenova Sosu

Cenova Sosu

MALZEMELER 1/2 Su Bardağı Balık Suyu 1 Kereviz (doğranmış) 400 gr Kırmızı Şarap (2 su bardağı) 200 gr Dömi-glas sos (1 su bardağı) 1 Çay Kaşığı Tuz 1 Kahve Kaşığı Karabiber Baharat torbası: 4 Sap Maydanoz 1 Sap Kekik Otu 1 Defne Yaprağı HAZIRLANIŞI Cenova sosu balıklar için (özellikle alabalık için) kullanılan klasik bir sostur.Aslında Bordo Şarabı, baharat, mantar, arpacık soğanı, et suyu...
  2. patlıcan sos

patlıcan sos

MALZEMELER 4 adet orta büyüklükte patlıcan 4 adet iri domates 2 diş sarmısak 6 yemek kaşığı zeytinyağı 3 adet sivri biber Tuz, karabiber 1 bardak su YAPILIŞI Patlıcanları küçük küçük doğrayıp zeytinyağının içinde kavurmaya başlayın. Ardından sarımsak ve sivribiberleri de tencereye katın ve hafif hafif pişirin. 15 dakika sonra domatesleri, tuzu, biberi ve 1 bardak suyu ekleyin....
  3. Fırında tavuk için sos tarifleri......

Fırında tavuk için sos tarifleri......

arkadaşlar fırında tavuk yapıcak olan arkadaşlarımıza önerileriniz nedir sos için marifetli bilgilerimizi paylaşalımm..... :thanks: :hey::hey: önce ben söyliyim....
  4. sos için yardım :)

sos için yardım :)

sos nasıl yapılır en güzel sos tarifi kızlar akşam tavuk yapıcam eger bildiğiniz sos tarifi varsa yardımcı olurmusunuz lütfen :D:D
  5. Kışlık kahvaltılık domates sosu nasıl yapılır?

Kışlık kahvaltılık domates sosu nasıl yapılır?

Merhaba sevgili hanımlar kış hazırlıklarına devam ediyoruz.Ve kahvaltı sofralarınız için bu yazımızda domates sosu tarifini vericem.Daha önce kahvaltılık acılı ezme tarifini paylaşmıştım.Dilerseniz o yazıda inceleyebilirsiniz.Domets sosunu ister acılı ister acısız yapabilirsiniz damak zevkinize kalmış seçim. Türk milleti olarak bizim için en önemli öğündür kahvaltı .Kahvaltı...

Sayfayı Paylaş