gebe
  1. nisan

nisan Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    15
    Ödül Puanları:
    0

kisin cildiniz özen ister

Konu, 'Cilt Bakımı' kısmında nisan tarafından paylaşıldı.

Kışın cildiniz özen ister! Kış aylarında cilt rahatsızlıklarının görülme sıklığı da artıyor. Rüzgar, düşük nem, kirli hava ve kapalı ortamlarda daha uzun süre vakit geçirme zorunluluğu hem sivilcelerin hem de sedef, egzama gibi cilt hastalıklarının artmasına neden oluyor.
    Kışın cilt sağlığını bozan faktörler fazlalaşıyor

Cildimiz her an dış dünyayla irtibat halinde olduğundan fiziksel etkenlerden ciddi oranda etkileniyor. Özellikle kış mevsiminde cilt sağlığını tehdit eden faktörler çoğalıyor. Kışın soğuk ve kuru hava, düşük nem, rüzgar, kirli hava ve asit yağmurlarına özellikle dikkat edilmesi gerekiyor. Bu doğal etkenlerin yanı sıra kışın gelmesiyle birlikte kapalı ortamlarda geçirilen zamanın artması da cilt sağlığını olumsuz etkiliyor. Melatoin hormonunun güneşsiz ortamlarda daha fazla salgılanması insanların kış aylarını daha stressli ve depresyona eğilimli geçirmelerine yol açıyor. Bu faktörlerin birleşmesi; akne (sivilce) ve egzama gibi cilt hastalıklarının görülmesinin yanı sıra stresle tetiklenen sedef, vitiligo gibi önemli deri hastalıklarının da artmasına neden oluyor. Ayrıca soğuk havanın neden olduğu cilt kuruluğu cildin yaşlanma sürecini de kolaylaştırıyor.

Kuru cilt tipine sahip olanlar daha dikkat etmeli

Yaşlılar, çocuklar ve derisi kuru olanlar kış mevsiminden en çok etkilenen grubu oluşturuyor. Bu aylarda havadaki nem azalırken kalorifer, soba ve klima gibi cihazlar nem oranını daha da aşağıya çekiyor. Bu aşamada deri kuruluğuna bağlı gelişen veya şiddetlenen deri hastalıklarının önlenmesinde nemlendiricilerin kullanılması büyük önem taşıyor. Cilt temizliğinde, cildin PH değerine uygun tıbbi temizlik ürünleri kullanılmalı. El temizliği için kullanılan sabunların, yüz temizliği için kullanılması son derece yanlıştır. Çünkü el derisi, yüze oranla daha kalındır, bu yüzden cilt tipinize uygun temizleyicilerin kullanılması gerekmektedir. Günde birkaç kez duş almak, sık sabun kullanmak cilt kuruluğunu artıran faktörlerdir. Özellikle çok sık duş alan kişiler, cilt bakımlarını ihmal etmeyerek, banyodan sonra mutlaka nemlendirici kullanmalıdırlar. Ayrıca cildin yağlı olması, nemle karıştırılmamalı; yağlı cilde sahip kişiler de kış aylarında nemlendirici kullanmalıdırlar.

Cildinizin ihtiyacı nem

Soğuğun cilde olumsuz etkisini önlemek için nemlendirici dışında, sokağa çıkıldığında soğuktan koruyucu giysiler giyilmesi ve eldiven kullanılması yararlı olur. Evlerin nemlendirilmesi de cilt nemlendirilmesi kadar önemli. Kalorifer peteklerinin üzerine ıslak havlu konulması, soba kullanılıyorsa, sobanın üzerine su koyulması odanın nemlendirilmesi açısından faydalı olacaktır. Günde en az 1-1.5 litre su içilmesi de derideki nem oranını artıracaktır. Saçların kirli ve kuru havaya daha fazla maruz kalacağı için bere veya şapka kullanılarak korunması da faydalı olur.

kisin cildiniz özen ister konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Gökhan Özen - Öyle Büyü Ki Kalbimde

Gökhan Özen - Öyle Büyü Ki Kalbimde

Bir an olsun görün şurdan Ya pencere, ya balkondan Annen baban korkusundan Öleceğim yar! İsterim vermezlerse kaç Günahını boynuma at Abilerin benden yana Ölürüm sana! Sensiz hep kendimle Belada başım Senin hayalinle Yaşıyorum yar Koskoca İstanbul İnan bana dar Sokaklarda yalnız Yürüyorum yar Öyle büyü ki içimde Kimse kalmasın Öyle konuş ki benimle Kimse duymasın Aşkım,...
  2. Ayaklar Özen İster!

Ayaklar Özen İster!

Ayak bakımı, kapalı ayakkabılara güvenilerek ihmal ediliyor. Oysa mantarlar, ayak kokusu ve tırnak batmasına karşı bakım çok önemli... Ayakkabının doğru seçilmesi ayak sağlığının çok önemli bir şartı. Ayakkabı seçerken model ve renkten önce rahatlığa ve ayakkabının doğal malzemelerden imal edilmiş olmasına özen gösterilmesi gerekiyor. AYAKKABI ALIRKEN Sonradan genişler...
  3. Göz çevresi özen ister...

Göz çevresi özen ister...

Güzelliğin en çarpıcı silahı olan gözler, yüzün en hassas bölgesi olduğu için erken yaşlarda kırışıklıklara davetiye çıkarıyor. Bu nedenle göz çevresine ekstra bir bakım gerekiyor. İşte doğal yöntemlerle göz çevresi bakımı ve egzersizler? Gözler, ruhun ve sağlığın aynası ama aynı zamanda yüzün en nazik bölgesi. Çünkü göz çevresindeki deri yüzün diğer kısımlarından 7 kat daha ince. Dış...
  4. Ebru Akel: Aşkta Özen İsterim

Ebru Akel: Aşkta Özen İsterim

''BEN ÖZEN İSTEYEN BİRİYİM. BANA BİR SANDVİÇ GETİRİYORSA, YANINA BİR DE UFAK ÇİÇEK İLİŞTİRİRSE MUTLU OLURUM. AYRICALIKLI HİSSETTİRİLMEK ÇOK ÖNEMLİ.' Yönetmen Abdullah Oğuz’un, 19 Aralık’ta vizyona girecek olan filmi 'Sıcak'ta başrolü sevgilisi Ebru Akel’e vermesi eleştirilmişti. Akel eleştirilere, 'Bu filme beni uygun gören kişi Abdullah Oğuz’dur ve karşıma bir ordu dolusu insan...
  5. İsterdim Ki...

İsterdim Ki...

isterdim ki İsterdim ki, her gidişin bir dönüşü olsun! Ardından buğulu gözlerle el sallayanların, yüzlerinde kocaman bir gülümsemeyle kollarını açtıklarını da görebilsin her insan! İsterdim ki, söylenmemiş sözcüklerin, kurulmamış cümlelerin değil, sadece; söylenmişlerin, kurulmuşların pişmanlığını duyalım; “üzgünüm!” diyecek zamanımız olsun! Bağışlanmayacak kadar büyük olmasın suçlar!...

Sayfayı Paylaş