gebe
 1. BEYZA21

  BEYZA21 Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  13.900
  Beğenilen Mesajlar:
  1.838
  Ödül Puanları:
  113

  Kısırlıkta fallop tüplerine ait faktörler

  Konu, 'Gebelik' kısmında BEYZA21 tarafından paylaşıldı.

  Çiftlerin düzenli birlikteliğe rağmen bir yıl için de çocuk sahibi olamaması akla hemen kısırlık bulgusunu getirir. Kısırlık gerek kadına , gerek erkeğe , gerekse nedensiz olabilmektedir. Kısırlık tedavisin de çift birlikte değerlendirilir , buna göre tedavi seçeneği uygulanır.

  Günümüzde kadına ait kısırlık % 50 , erkeğe bağlı kısırlık %40 civarındadır. Bunun yanısıra kısırlığı açıklayıcı bir neden de bulunmamaktadır. Çiftler değerlendirilirken bir takım tetkitler istenmektedir. Tektik sonucuna göre uygulanan tedavi ile çiftler çocuk sahibi olabilmektedir. Kısırlığın nedeni erkek ve kadına göre farklı nedenlerden ötürü kaynaklanmaktadır. Biz bunlardan kadınlar da fallop tüplerine bağlı kısırlığa değinicez. Fallop tüpleri ne bağlı kısırlık teşhisin de kadının rahim filmi çekilerek tüpler ve yumurtalıklar değerlendirilmektedir. Tüplerin ve kanalalrın açık kapalı olup olmadığına baklır. Şüpheli durumlar da net teşhis için laparaskopi yapılır.Laparaskopi göbekten girilen küçük kesili bir ameliyattır. Bu kesiden içeriye küçük kamera ile girilir rahim içi değerlendirilir. Yazımızın devamın da Fallop tüpleri ne ait faktörler ve kısırlık ile ilgili detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.

  Öncesi ; Fallop tüplerine bağlı kısırlık adlı konumuzu incelemenizi öneriyoruz.


  fallop tüpleri ve kısırlık.jpg  İnfertilite süresi, varsa daha önceki gebelikler, uygulanmış olan tedaviler, operasyonlar (laparoskopi, laparotomi vs), adet düzeni, ilk adet görme yaşı, ağrılı adet görme, meme başından süt gibi beyaz sıvı gelmesi, ilaç kullanım durumu, bugüne kadar kullanılan korunma yöntemleri, geçirilmiş enfeksiyonlar (tüberküloz, hepatit vs), alışkanlıklar (alkol, sigara vs) değerlendirilir. Daha önceden yapılmış kan tetkik sonuçları, çekilmiş olan filmler, ameliyat raporları ve kullanılan ilaçlara ait reçetelerin yanınızda getirilmesi, değerlendirmelerin kısa zamanda sonuçlandırılması açısından yararlı olacaktır.

  Kadının değerlendirilmesinde genel muayene ve üreme organlarına yönelik muayene büyük önem taşır. Bu muayenede infertilitenin nedeninin saptanması yönünden ipucu teşkil edebilecek bulgular saptanabilir.

  Muayene sadece üreme organlarının değil tüm vücudun değerlendirilmesine yönelik olarak yapılır. Bazı hormonal hastalıklar (şeker hastalığı ve tiroid bezi hastalıkları gibi) üreme organlarının fonksiyonunu yakından etkilemektedir. Benzer şekilde üreme organlarındaki bazı bozukluklar tüm vücuda yönelik bulgular oluşturabilmektedir (kullanmada artış gibi). Muayenede saptanacak olan ek rahatsızlıklar tedavi öncesinde çözüme ulaştırılmalıdır. Kadında mevcut olabilecek mikrobik (iltihabi) rahatsızlıklar muayene ve sonrasındaki tetkikler ile tanımlanarak tedavi edilir.

  Muayene sırasında bu amaçla rahim ağzından (serviks) ve vajen içerisinden örnekler alınarak incelemeye tabii tutulur Muayenede, rahim ağzı hastalıklarının önceden tanımlanmasını sağlayan sürüntü testinin (Pap-smear) alınması önemlidir. Muayenenin son aşamasında aşılama (inseminasyon) veya embriyo transferi uygulamaları için ön bilgi oluşturması amacıyla rahim içerisine ince bir kataterle geçiş provası yapılır.


  Muayenenin ikinci kısmını ultrasonografi incelemesi oluşturmaktadır. Ultrasonografide üreme organları, rahim ve yumurtalıkların yapısı değerlendirilir. Bu organlarda veya komşuluklarında yer alabilecek hastalıklar veya değişiklikler tanımlanarak infertilite ile ilişkisi araştırılır. Tedaviye engel teşkil eden problemlerin çözümü yoluna gidilir. Ultrasonografi sırasında, ileride uygulanacak olan tedavinin seçiminde ve tedavinin başarı şansının belirlenmesinde önemli rol oynayan "over rezervi" değerlendirmesi yapılır.

  Fallop Tüplerine Ait Nedenler

  Gebelik oluşabilmesi için vaginaya boşalan spermlerin rahim ağzı ve rahim içini geçerek tüplerden yumurtaya ulaşması gerekmektedir. Bu nedenle tüplerin açık olup olmadığının ve görevlerini yapabildiğinin gösterilmesi önemlidir. İnfertilite nedenlerinin %35'ini tüplere ait bozukluklar oluşturmaktadır. HSG tetkiki, tüplerdeki tıkanıklığı ve oluşmuş hasarı gösterebilir. HSG filminde bir bozukluk varsa doktorunuz tanı amaçlı laparoskopi önerebilir. Tüpler kapalı, hasar görmüş veya yapışık bulunursa cerrahi olarak düzeltilebilir. Ancak operasyon ile sonuç alınamayacağı düşünülüyor ise tüp bebek yöntemi (IVF) tedavide en iyi alternatiftir.

  Yumurtlama Problemleri

  Düzensiz veya anormal yumurtlama, kısırlığı oluşturan nedenlerin yaklaşık %5-25’ini oluşturur. Normal koşullarda, her ay yumurtalıklardaki olgunlaşmamış yumurtalardan bir tanesi gelişip büyüyerek çatlar ve yumurtlama (ovulasyon) meydana gelir. Adet düzensizliklerine bağlı infertilitenin en önemli nedeni yumurtlamanın olmamasıdır (anovulasyon). Bu grupta polikistik over sendromu (PCOS), hipogonadotropik hipogonadizim veya endokrin bozukluklar bu durumun başlıca sebepleridir. Bir kadında yumurtlamanın olup olmadığı ultrasonografi (USG) ile ovulasyon takibi yaparak veya serumda progesteron hormon düzeyinin (adetin 19. 21. ve 23. günlerinde) bakılması ile tespit edilebilmektedir.

  Yaş Faktörü

  Kadın yaşı, infertilite tedavisinde başarıyı etkileyen en önemli faktörlerden biridir. Kadın yaşının ilerlemesi yumurtalık rezervinin azalmasına ve aynı zamanda yumurta kalitesinin de bozulmasına neden olmaktadır. 40 yaş üzeri kadınlardan elde edilen yumurtalarda % 80’in üzerinde kromozomal anormallikler gözlenmektedir. Bu durum embriyoların tutunmasını engellemekte veya oluşan gebeliklerde düşük oranını belirgin şekilde artırmaktadır.


  Endometriozis

  Rahim içi dokunun, rahmin dışında herhangi bir organ veya dokuda bulunması durumuna endometriozis denir. Sıklıkla yumurtalıklar ve karın içi organları çevreleyen zarlar üzerinde bulunur. İnfertilite nedeniyle başvuran kadınların yaklaşık %35’inde endometriozis saptanmaktadır. Endometriozis, pelvik bölgede veya tüplerde yapışıklıklara yol açarak infertiliteye sebep olmaktadır.

  Rahim Kaynaklı Problemler

  Rahmin kısmen veya tamamen gelişmemiş olması, rahim içinde rahim boşluğunu daraltan perde (septum) bulunması, çift rahim, tek boynuzlu rahim gibi doğumsal anomaliler çiftin çocuk sahibi olmasını engelleyebilir veya tekrarlayan düşüklere yol açabilir. Sonradan rahim içinde oluşabilecek myom ve poliplerde infertilite nedeni olabilir. Ayrıca geçirilmiş rahim ameliyatları, kürtaj veya enfeksiyonlar, rahim içinde yapışıklıklara sebep olarak infertilite oluşturabilir

   
  Son düzenleme: 8 Ağustos 2016
Kısırlıkta fallop tüplerine ait faktörler konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Fallup borularına (tüplere) ait kısırlık nedenleri

  Fallup borularına (tüplere) ait kısırlık nedenleri

  Fallup boruları, yani tüpler, kadın yumurta hücresi ile spermlerin birleştiği yani döllenmenin (aşılanma) olduğu ve bundan sonra da döl*lenmiş yumurta hücresinin yerleşip, gebeliğin devam edeceği rahim içine doğru ulaşmasını sağlayan önemli boru veya kanal biçiminde bir yapıdır. Fakat tüpler, sadece düz bir boru ve kanal gibi geçiş yolu de*ğildir, bunun yapan da fonksiyonu da olan bir yapıdır....
 2. Fallop Tüpü Hakkında Merak Edilen Bilgiler

  Fallop Tüpü Hakkında Merak Edilen Bilgiler

  fallop tüpü nedir, fallop tüpü nerede bulunur, fallop tüpünün görevleri Sevgili üyelerimiz ve misafirlerimiz bu yazımız da sizlere fallop tüpü hakkında merak ettiğiniz bilgileri sunuyoruz. Fallop tüpü nedir ve nerede bulunur? Fallop tüpünün görevleri hakkında bilgiler sizlerle birlikte... Fallop Tüpü; sağ ve sol yumurtalıkla komşu olarak başlayan ve dölyatağının (rahim) her iki yanında,...
 3. Kısırlıkta rahimle ilgili faktörler

  Kısırlıkta rahimle ilgili faktörler

  rahim kaynaklı kısırlık nedir,kadına bağlı kısırlık,kadın kısırlığı,rahimle ilgili kısırlık,kadın kısırlığı nedir,kadın kısırlığının tedavisi hakkında bilgiler Rahimle ilgili faktörler ile ilgili bazı durumlarda gebe kalma etkilenebilir. Ancak rahim ağzının tek başına kısırlık nedeni olarak karşımıza çok nadiren çıkar. Yine de doktorunuzla rahim ağzı ile ilgili önceden geçirmiş olduğunuz...
 4. Fallop tüplerine bağlı kısırlık

  Fallop tüplerine bağlı kısırlık

  tüplere bağlı kısırlık,tüplere bağlı kısırlığın nedenleri,tüplere kısırlığın tedavisi varmı,fallop tüplerine bağlı faktörler,tüplere bağlı kısırlık ve tedavisi hakkında bilgiler Genel olarak tüplerin tıkalı veya hasarlı olması sonucunda normal fonksiyon gösterememesine ve buna bağlı kısırlığa "tubal faktör" adı verilir. Tüpler tıbbi literatürde salpinx veya fallop tüpleri...
 5. Kısırlık ve genetik faktörler

  Kısırlık ve genetik faktörler

  Tüm anne baba adaylarının doğru zamanda mutlaka istedikleri ve insan hayatındaki en önemli varlık olmaya aday şey; bebektir. Bebek sahibi olmak istemeyenler, istem dışı olan bebeklerinden sonra aslında daha önce neden bebek istemediklerini çok kere sorgularlar. Bebek sahibi olamayanlar için ise bu durum tam bir kaostur. Öyle ki eşler arasında zaman zaman çok yıkıcı tartışmalara bile neden...

Sayfayı Paylaş