Kitap Okumanın Önemi ile ilgili Kompozisyon, yazı ve makale

Konu, 'Soru-Cevap' kısmında Kitap Okuyannn tarafından paylaşıldı.

 1. Kitap Okuyannn

  Kitap Okuyannn Forum Okuru  okumanın önemi ile ilgili kompozisyon kitap okumanın önemi ile ilgili yazı yazı yazılar makale Kitap okumanın ne gibi bir yararı var ? Bununla ilgili yazı yada makale, yada kompozisyon paşlaşacak olan arkadaşlarımıza şimdiden teşekkür ediyorum.

  Burayı seviyorum :D:D

   
 2. SadmiN

  SadmiN ♥ Ölürüm Sana Mavimm ♥ Yetkili Kişi  Bizlerde sizi seviyoruz değerli misafirimiz,
  Konunuzla ilgili yardımcı olmaya çalışalım.

  BİRİNCİ YAZIMIZ ŞU ŞEKİLDEDİR.

  Okumak, haz duymaya, zihnimizi süslemeye ve yetkimizi arttırmaya yarar. Haz duyurmak hususundaki faydası, insan bir köşeye çekilip tek başına kaldığı zaman kendini gösterir. Zihnimizi süslemesinin, konuşurken, yetkimizi arttırmasının da bir iş hakkında hüküm verirken, o işi başarırken faydası dokunur. Tecrübeyle yetişmiş kimseler, tek tek bazı işler yapar, onlar hakkında birer hüküm verebilirse de, meseleyi her bakımdan göz önünde tutan öğütler vermek, planlar yapmak, nizamlar kurmak, bilhassa bilgi sahibi kimselerin elinden gelir. Okumaya fazla vakit harcamak, uyuşukluktur. Okunan kitaplardan süs olsun diye fazla faydalanmak gösteriş, bir hüküm verirken sade kitaptaki kaidelere uymak da ukalalıktır.

  Okumak tabiatı tamamlar, tecrübe ile de tamamlanır. İnsanın tabiat vergisi olan kabiliyetleri kendiliğinden çıkan bitkilere benzer; okumakla budanmaları lazımdır. Okumak, tecrübeyle sınırlanmaz da başına buyruk bırakılırsa dağınık yönlere yayılmış bir bilgi verir. Tecrübe ile yetişen kimseler, okumayı hor görürler. Basit kimseler ona hayrandırlar. Bilginler ondan faydalanırlar, çünkü okuma, sağladığı faydanın ne olduğunu öğretmez. Bu, insanın, göre göre, tahsile ihtiyaç duymadan onun ötesine varan bir kuvvetle elde ettiği, bir bilgeliktir. Kitapları, ne cerhetmek, ne yanlış bulmak için ne de zaten ispat edilmiş diye, olduğu gibi kabullenip, konuşmalarında sana konu olsun diye oku. Bazı kitaplardan insan yalnız zevk alır; bazılarını olduğu gibi yutar. Bazılarını geveler ve hazmeder. Yani bazı kitaplardan yalnız birtakım parçalar okunur; bazıları baştanbaşa, ama inceden inceye tetkik edilmeden, bazıları ise dikkat ve itina ile okunur. Bazı kitaplar da vardır, insan onları vekil vasıtasiyle yani başkalarının onlardan çıkardıkları parçaları okur. Bu ancak kitabın değeri ve konunun önemi az olduğu zaman yapılır. Çünkü böyle başkasının süzgecinden geçmiş, kitaplar, imbikten süzülmüş adi su gibi yavan olur.

  Okumak, insana olgunluk, konuşmak canlılık, yazmak da açıklık verir. Bu sebeple, az yazanın, hafızasının kuvvetli, az konuşanın hazırcevap, az okuyanın da bilmediğini bilir gibi göstermesi için, kurnaz olması lazımdır. Tarih kitapları insanı akıllandırır; şiir nükteci, matematik dikkatli kılar; felsefe eserleri de derinleştirir. Mantık ve hitabet, münakaşalarda ustalaştırır; ahlak da ağırbaşlı yapar.

  "İnsanın okuduğu şey benliğine işler." Hatta insan zekasına ket vuran her türlü engeli, iyi seçilmiş eserler okumakla ortadan kaldırabilir. Tıpkı vücudun tutulduğu hastalıkların münasip idmanlarla iyi edilebildiği gibi. Mesela top oyunu, vücutta hasıl olan taşlarla böbrek hastalarına; ok atmak, akciğerle göğüse, ağır yürüyüşler mideye, ata binmek baş ağrılarına iyi gelir, v.s. Bu sebeple bir kimsenin zihni dağınıksa matematikle meşgul olsun; çünkü bir davayı ispat ederken biraz dalıverse davaya ta baştan başlaması lazım gelir. Eğer zekası farkları görüp ayırmaktan acizse iskolastikleri tetkik etsin. Çünkü onlar; "kılı kırk yararlar."

  Bir konuyla bir diğeri arasında münasebet kurmakta ve bir meseleyi ispat edip aydınlatmaya yarayacak delilleri hatırlatmakta güçlük çekiyorsa hukuk davalarını tetkik etsin. Böylece her zeka hastalığına ilaç olacak birer reçete bulunabilir.
  İKİNCİ YAZI ŞU ŞEKİLDEDİR.

  İnsan beyni okuyarak beslenir ve bilgiler güçlenir. Okuyan insanların farklı bakış açıları vardır. Kelime dağarcıkları yüksektir. Bilgi edinme istekleri vardır. Kitap okumak, düşünceleri besler ve güçlendirir. Tıpkı bir pusula gibi insana yol gösterir. Kitap okumayı sevenler genel kültür bakımından da üst seviyelerdedirler. Genel kültür, toplumca önemsenen ve saygı duyulan bir değerdir.

  Okumanın ne yaşı ne de zamanı vardır. İnsan isteği her zaman bir şeyler okuyabilir. Yeter ki okumayı gerçekten istesin. Birileri istedi diye ya da zorla kitap okunmamalıdır. Okuma hevesi ve isteği öncelikle insanın kendi içinde olmalıdır. Okumak için, ille de beş yüz sayfalık bir kitabı bitirmek gerekmez, bazen bir sayfa bile o kadar çok şey anlatır ki insana. Okumanın satırı, sayfası, gerekçesi olmaz. Okumanın bir gerekçesi olacaksa eğer o da okumak olacaktır.

  Okuyan insanlar dünyayı ve olayları farklı bakış açılarıyla değerlendirebilirler. Konuşurken ya da yazarken fazla zorlanmazlar. Çünkü kelime hazneleri çok geniştir. İnsan okuduğu her kitaptan ya da yazıdan ne kadar yeni kelime öğrenirse, bilgi havuzu da o kadar dolu olur. Bu havuzu doldurmak bizim elimizdedir.

  Okumanın bizlere sayısız faydası vardır. Önemli olan bunun değerini bilmektir. Bacon’un da dediği gibi “Okumak bir insanı doldurur, konuşmak hazırlar, yazmak ise olgunlaştırır.”


  Umarız yardımımız dokunmuştur.

  Sevgilerimizle.
   
 3. Kayıtsız Üye

  Kayıtsız Üye Forum Okuru  saolun
  işimi tek bir kelimse yaradı ama olsun
   
 4. Kayıtsız Üye

  Kayıtsız Üye Forum Okuru  çooook teşekkürler işime acayip çooook yaradı
   
 5. Kayıtsız Üye

  Kayıtsız Üye Forum Okuru  Acayip yaradı işime :))))))))))))
   
 6. Kayıtlı üye:D

  Kayıtlı üye:D Forum Okuru  Güzel olmuş:D İŞİME YARADI!
   
 7. angelina jolie

  angelina jolie Forum Okuru  işime yaradı amadaha dikkat çekici olabilirdi
   
 8. Kayıtsız Üye

  Kayıtsız Üye Forum Okuru  çok işime yaradı ödevime
   
 9. Kayıtsız Üye

  Kayıtsız Üye Forum Okuru  yaa makale yazarmısınız
   
 10. Kayıtsız Üye

  Kayıtsız Üye Forum Okuru  Pekde güzel sayılmaz ama pekde işime yaradı.Teşekkürler :D Selamm.. :D Yalnız bu siteden İlk Ödev Alışım Sağolunn... SeVgİlErLe:Furkan Uğur.. :)
   
 11. Kayıtsız Üye

  Kayıtsız Üye Forum Okuru  çooooooooooooooooookk teşekürrr :D
   
 12. hüseyinyalın

  hüseyinyalın Forum Okuru  mükemmel ellerine sğlık cnm
   
 13. ismail yk

  ismail yk Forum Okuru  çok işime yaradı saol
   
 14. Kayıtsız Üye

  Kayıtsız Üye Forum Okuru  zaten yazmıştım ama bir iki cümle aldım thanksss :D :D
   
 15. ömer

  ömer Forum Okuru  Hz. ali2nin sözü

  bir şey öğrenmediğim bir gün için güneşin doğmamasından benim için hiç bir hayır yoktur
  Hz. Ali'nin sözünden ne denilmek istiyor.
   
Kitap Okumanın Önemi ile ilgili Kompozisyon, yazı ve makale konusuna benzer içeriklerimiz
 1. Kitap Okumanın Önemi İle İlgili Güzel Sözler

  kitap okumanın önemi atatürk ün kitap okumakla ilgili sözleri atatürk ün ile ilgili sözleri kitapla okumakla sözler Kitap okumanın önemi ile ilgili sizlere ünlü kişilerin söylemiş olduğu sözleri sunuyorum. '' Ölünce unutulmak istemezseniz, ya okumaya değer eser yazın veya yazılmaya değer işler başarın.'' Benjamin Franklin "Yasalar ölür, kitaplar ölmez." Bulwer Lytton "İyi...
 2. Kitap okumanın önemi ile ilgili kompozisyon

  okumanın önemi ile ilgili kompozisyon kitap okumanın önemi ile ilgili kompozisyon önemini anlatan özlü sözler kitap önemini anlatan sloganlar Selamlar melekler mekanı ahalisi, acaba bana kitap okumanın önemini anlatan bir kompozisyon bulmamda yardımcı olurmusunuz lütfen. Teşekkür ediyorum.
 3. Boş çuval dik durmaz ile ilgili kompozisyon yada yazı bulunur mu sizde

  Boş çuval dik durmaz tam olarak ne anlam taşıyor, bununla ilgili bir yazı yada kompozisyonunuz var mı teşekkürler.
 4. dilin milli kültürün oluşmasındaki önemi ve yeri hakkında yazı var mı

  Arkadaşlarım dilin milli kültürümüzün oluşmasındaki yeri ve önemi tam olarak nedir, dilin kültür içindeki yeri ve önemini belirten bir yazı ve makale varsa paylaşın lütfen. Teşekkür ediyorum iyiki varsınız.
 5. Silginin Öyküsü ile ilgili kompozisyon

  silginin öyküsü adlı bir kompozisyon silginin öyküsü ile ilgili kompozisyon silginin öyküsü hakkında kompozisyon ve dahası burada arkadaşlar. Silgi, yazım hatalarını ortadan yok eden daha 6 yaşında bir çocukken hayatımıza giren, okul hayatı bitip yetişkinliğimizde yüreğimizde ki acıları silmek yok etmek için ihtiyaç duyduğumuz silgi... Sevgili Melek'ler, bu sayfamızda silginin öyküsü adlı bir...
 6. 18 mart çanakkale zaferi ile ilgili kompozisyon ve şiirler

  çanakkale zaferi ile ilgili yazı, kompozisyon ve şiirler arıyorum teşekkürler.
 7. ilköğretim haftasının anlam ve önemi hakkında yazı lazım

  Slm, bana ilköğretim haftasının anlam ve önemi hakkında yazı yollayabilecek biri var mı ? İlköğretim haftası önemi nedir acaba ?
 8. 10 Kasımın Önemi Hakkında Yazı

  Bana 10 Kasımın önemini anlatan yazı lazım, yardımcı olursanız çok sevinirim
 9. kitap okumanın faydaları ile ilgili yazı lazım

  Kitap okumanın faydalarını hepimiz biliyoruz ama benim bir de yazı yazmam lazım. Yoksa hoca beni sınıfa almaz. Kitap okumanın faydaları neler?
 10. Öğretmenler günü ile ilgili kompozisyon

  öğretmenlerle ilgili yazı,öğretmenlerle ilgili makale,öğretmenler günü ile ilgili yazılar,24 kasım öğretmenler günü yazısı hakkında bilgiler Binlerce hayata iz bırakan yükünü gözlerinde ve gönlünde taşıyan Öğretmenler Her toplumda mesleklerle ilgili geçmişten bu yana söylenegelmiş bazı sözler var. Bunlardan biri de ; Bana bir harf öğretenin,kırk yıl kölesi olurum (Hz. Ali) Bir harf için...
Tags: Add Tags

Sayfayı Paylaş

Meleklermekani.Com misafirleri bu sayfayı şunları arayarak geldiler :

 1. kitap okumanın önemi

  ,
 2. kitapla ilgili konuşma metni