Kıyameti Adem oğlu mu koparacak?

ßeLeN

Paylaşımcı Melek
Üye
Kıyameti Adem oğlu mu koparacak?
Bir konu yakaladım melekler bir insanın düşüncesi ile alakalı ve dikkatimi çekti.. Bambaşka bir noktayı düşünmüş.Bilinenin aksine insan oğlunun yaptığı dawranışlar sonucu o hale gelineceği görüşü vardır.Bu görüş göreceli tabii bir kısım öyle düşünürken diğer kısım sadece Allahtan gelleceğini savunur.Öyle olmalıydı oldu gibi.

Sadece paylaşmak istedim..

Kıyameti Ademoğlu mu Koparacak?

lagvvl61-6123.jpg

yenimakale_kc4b1yamet1-6966.jpg

1212853647d1-2632.jpg

Evet sorumuz bu Kıyameti Ademoğlu mu Koparacak?

Arkadaşlar bu görüşümü paylaşmak istedim. Birçok kişi kıyametin Allah tarafından apansız koparılacağını düşünüyor ama ben(ve daha pek çok kişi) kıyametin Ademoğlu tarafından (sorumsuzluğu ve bilinçsizliği yüzünden) koparılacağını ve insanlığın kendi sonunu kendi getireceğini düşünüyorum. Ki 1. şıktaki insanlar depremlerin, volkanik patlamaların ve göktaşlarının(en sonuncusu 2. gün önce düştü) kıyamet habercisi olduğunu ve birkaç sene içinde dünyanın yok edileceğini ileri sürüyorlar ama ben bunları mantıksız buluyorum. Bu tür doğa olayları dünya varolduğundan beri hep yaşandı ve yaşanmaya da devam edecek ki bu yüzden bu doğa olaylarının kıyametle bağlantısı olduğunu düşünmek bana sığ düşünce örneği olarak geliyor…
Gelelim 2. şıkkımıza yani insanoğlunun kendi sonunu kendi getireceği düşüncesi…Bunun nükleer savaş, biyolojik silahlar gibi birçok yolla olabileceği gibi özellikle küresel ısınma yüzünden olacağı düşünülüyor. Herkesin ağzında bir küresel ısınma lafı var ama gerçekten işin ciddiyetini kaç kişi biliyor? Örneğin küresel ısınmanın çoğu kişi dünyanın giderek ısınması olduğunu sanıyor ama asıl tanımı mevsimsel farkların aşırılaşması, yani geçiş mevsimi olan bahar mevsimlerinin ortadan kalkarak kışların aşırı soğuk, yazların aşırı sıcak geçmesi gibi…
Bununla birlikte küresel ısınmada geri dönülemez son 10 yıla girdiğimizi, en fazla 50 yıl içinde tarımın yok olup gıda ve su kıtlığının katlanarak artacağını, dünyada kıyı bölgelerinin çoğunlukla sular altında kalacağını ve bu sebeple iklim mültecilerinin göçleri yüzünden ekonomik ve siyasal ve kültürel dengelerin iyice bozulacağını, artan nüfusla da birlikte zaten şu anda bile yetmeyen kaynakların iyice bozulacağını ve su, gıda savaşları çıkacağını ve sonuçta eriyen kutuplar yüzünden artan sera gazlarıyla gökyüzünün güneş ışığından bile mahrum kalacak derecede gazlarla kaplanacağını biliyor muyuz?
Dünya sizce de yeterince alarm vermiyor mu? Giderek artan kasırgalar, yok olan ilkbahar ve sonbahar mevsimleri yani aniden gelen yaz ve kış, gıda fiyatlarının hızla artması, artan kuraklık ve su sorunu, güncel olarak Haiti gibi ülkelerde açlık ve gıda isyanlarının çoktan başlamış olması….vb.gibi pek çok örnek…
Ayrıca kendimce yaptığım araştırmalarda Kuran’da da bunun belirtilerini görebileceğimiz savındayım. Örneğin:
Duhan (Kelime anlamı: Gaz-Duman) suresi 10, 11 ve 12. ayetler:
10. şimdi sen, göğün, açık bir duman çıkaracağı günü gözetle.
11. duman insanları bürüyecektir. bu, elem verici bir azaptır.
12. (işte o zaman insanlar:) rabbimiz! bizden azabı kaldır. doğrusu biz artık inanıyoruz (derler).
Mülk suresi 30. ayet;
30. "De ki: Söyleyin bakalım, suyunuz (yerin dibine) çekiliverse (yok olsa), size kim bir akar su getirebilir?'
Rum suresi 41, 42. ve 43. ayetler:
41. İnsanların kendi ellerinin kazandığı dolayısıyla, karada ve denizde fesad ortaya çıktı. Umulur ki, dönerler diye (Allah) onlara yaptıklarının bir kısmını kendilerine tattırmaktadır.
42. De ki: "Yeryüzünde gezip dolaşın, böylece daha öncekilerin nasıl bir sona uğradıklarını görün. Onların çoğu müşrik kimselerdi."
43. Öyleyse sen, Allah'tan (bir takdir olarak) geri çevrilmesi mümkün olmayan gün gelmeden önce, yüzünü dimdik ayakta duran dine çevir. O gün parça parça bölünecekler.
Muhammed Suresi 18. ayet:
18. Artık onlar, kıyamet-saatinin kendilerine apansız gelmesinden başkasını mı gözlüyorlar? İşte onun işaretleri gelmiştir…
Peygamberimizin (sav) hadislerinden biri de var:
“Büyük şehirler dün sanki yokmuş gibi helak olur.” (Kitab-ül Burhan Fi Alamet-il Mehdiyyil Ahir Zaman, S. 38.)
Tabii ki bunlar yoruma açıktır ama bilimin de kabul ettiği bir gerçek var ki küresel ısınma birçok felaketi beraberinde getirecek?
Peki biz ne yapıyoruz? Sanki her şey çok güzelmiş gibi geleceğe dair planlar yapıyoruz. Sanki sonsuza kadar refah ve bolluk içinde yaşayacakmışız gibi hep bu dünyaya yönelik planlar kuruyoruz. Sadece kendimizi ve kendi hayatımızı düşünüyoruz. Sadece evlenip çocuk sahibi olma gibi mutluluk senaryoları türetiyoruz. İncir çekirdeğini doldurmayacak sebeplerden dolayı çatışmalara ve siyasi kavgalara giriyoruz. Yada nasıl olsa kıyamet yakın banane ben ibadet edeyim de ahir zamanda sıkıntı çekmeyeyim diye sadece diğer tarafa odaklanıyoruz….
Peki ya bu planların hakkını veriyor muyuz? Eğer dünya giderek yaşanmaz hale geliyorsa nasıl bu kadar çok mutluluk planı kurup, sadece kendimizi düşünebiliyoruz? Eğer dünyayı bekleyen gelecek böyleyse plan kurmanın, anlamsız şeyler uğruna çatışıp durmanın anlamı ne?
Yüce Allah’ın yaratığı bu muhteşem doğa ve dünya için hala iyi bir şeyler yapmaya çalışmak en güzel ibadet ve davranış değil midir?

Ben kıyameti ademoğlu koparacak demek yerine , çıkardıkları fesat sebebi ile kıyametin meydana gelmesini hak edecekler demeyi tercih ederim.İnsanlar Allah'ın yarattığı dünyanın dengelerini bozmanın sonucunu elbette göreceklerdir.

Geri