Kıyametin Kopma Zamanı

gülgüzeli

Yeni Üye
Üye
Kıyametin Kopma Zamanı
rüyada kıyamet kopması kıyamet kopması zamanı kıyametin rüyada kıyametin kopacağını bilmek
KIYAMETİN KOPMA ZAMANI
Her şeyi merak eden insan, kendi akıbetini doğrudan ilgilendiren kıyametin ne zaman kopacağını da elbette merak edecektir. İnsanın, hakkında bilgi sahibi olabileceği alan ve bu alan hakkında elde edebileceği bilgi sınırlıdır. İnsan bilgisinin ulaşamayacağı, yalnızca yüce Allah’ın bilgisi dahilinde olan işler de vardır. Yalnız Allah’ın bildiği bu bilgilere “gayb bilgileri”, bunların bağlı olduğu alanlara da “gayb konuları” denir. Kıyametin kopacağı vakit de işte böyle gayb bilgilerinden birini oluşturmaktadır. Mekkeli müşrikler, Hz. Peygamber (s.a.v.) in peygamber olduğunu ispat edebilmesi için, kıyametin ne zaman kopacağını bilmesi gerektiğine inanıyor ve bu soruyu ona yöneltiyorlardı. Oysa hikmeti gereği, Allah teala kıyametin kopacağı zamanın bilgisini kendisine saklamış, yani onu gayb bilgileri arasına koymuştu. Şu ayet onların bu sorularına cevap olmak üzere inmiştir:
يسالونك عن ا لساعة ايان مرساها قل انما علمها عند ربى لايجليها لوقتها الاهو
“Sana kıyametin ne zaman kopacağını soruyorlar. De ki: ‘Onun bilgisi ancak Rabb’imin katındadır. Onu vaktinde ancak O (Allah) ortaya çıkaracaktır….” (A'râf, 7/187).
Vahiy meleği Cebrail insan suretinde Hz. Peygember’in yanına gelerek İslam dinin esasları ile ilgili bazı sorular sormuş ve cevaplarını almıştı. Bu sorular arasında,
متى الساعة؟ “Kıyamet ne zaman kopacaktır?” sorusu da vardı. Hz. Peygamber’in verdiği cevap şöyle olmuştur:
ماالمسؤل عنهاباعلم من السائل
“Bu konuda kendisine soru sorulan kimse, soruyu sorandan daha çok bilgiye sahip değlidir.” [1]

KIYAMETİN KOPMASI “YAKIN”DIR

İnsanların çoğunun inancının aksine kıyametin kopması hiç de uzak değildir. "Gelecek olan her şeyin yakın olduğu" gerçeğini göz önünde bulundurmak gerekir. Dünyaya ait her şeyin son bulacağı, bütün hırsların yok olacağı, düşmanlıkların, geleceğe ait planların anlamını tamamen yitireceği o günün gelmesi yakındır. Müşriklerin kıyametin kopacağına ihtimal vermeyerek onu uzak görmelerini Kur'an şöyle tasvir ediyor:
انهم يرونه بعيدا و نريه قريبا
"Şüphesiz onlar (kâfirler), o azabı(n gerçekleşeceği kıyameti) uzak görüyorlar, biz ise onu yakın görüyoruz." (Meâric,70/ 6-7)
Allah teala, kıyametin vaktini bildirmemekle beraber, onun yakın olduğunu haber vermektedir.
اقتربت ا لساعة وانشق القمر
"Kıyamet yaklaştı ve ay yarıldı.” (Kamer, 54/1). Ayette, Hz. Peygamber’in bir mucizesine (ayın yarılması) işaret edilirken, kıyametin yaklaştığı da haber verilmektedir. Bir başka ayette de şöyle buyurulmaktadır:
يسالك الناس عن الساعة قل انما علمها عند الله ومايدريك لعل الساعة تكون قريبا
“İnsanlar sana kıyametin vaktini soruyorlar. De ki: ‘Onun bilgisi ancak Allah katındadır.’ Ne bilirsin, belki de kıyamet yakında gerçekleşir” (Ahzâb, 33 / 63).
Şu hadis-i şerif de bu konuyu vurgulamaktadır:
بعثت انا والساعة كهاتين مشيرا باصبعيه االسبابة والوسطى
“Hz. Peygamber (a.s.) işaret parmağı ile orta parmağını birleştirip göstererek, “Kıyametin gelmesi şu ikisi (arasındaki fark) gibi (yakın) iken ben gönderildim”[2] buyurmuştur.
وان يوما عند ربك كالف سنة مما تعدون
“Şüphesiz Rabb’inin nezdinde bir gün, sizin saydığınız bin yıl gibidir.” (Hac,22/47) ayetinden hareketle söyleyebiliriz ki, kıymetin yakın oluşu bizim ölçülerimizden çok, kainatın kendi ömrü içindeki bir oranlamayı ifade ediyor. Buna göre kıyametin yakın oluşu, kainatın yaratılışından itibaren geçen zamana nispetle, kalan ömrünün çok az olduğunu ifade etmektedir, diyebiliriz.

[1] Buhârî, İman, 37; I, 18.

[2] Buhârî, Rikâk, 39, I, 190.

Moderatör tarafında düzenlendi:
Arkadaşlar merhaba ben dünen önceki gün rüyamda kıyametin 2013 yılında kopacağını gordum karanlık bir yerdeydim 2013 yazıyordu her tarafta.goremedigim birileri kıyamet 2013de kopacak diyordu. Dünde ruyamda kiyamet kopmustu herkes siradaydi ben ve akrabalarim bir odadaydik ve ben melekleri gordum kirmizi lazer işığı tutunca belli oluyorlardi ama hemen kacıyorlardi bunu bna aciklarsaniz sevinirim hmm bn 11 yasindayim....

Geri