gebe
  1. MaWiM

MaWiM ♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥ Yetkili Kişi

Beğenilen Mesajlar:
    2.224
    Ödül Puanları:
    113

kıyamette sorguya çekilecek ilk 3 kişi!

Konu, 'Dini Hikayeler ve Şiirler' kısmında MaWiM tarafından paylaşıldı.

[​IMG] [​IMG]

Ebu Hureyre radıyallahü anh'den anlatılır:

ResulüIlah aleyhisselam şöyle buyurdu:

Kıyamet gününde üç kişi ilk olarak sorguya çekilir:

Birincisi, cihad esnasında ölen kimsedir ki, Allah'ın huzuruna getirilir ve Allah , kendisine verilmiş olan nimetleri önüne serer. O da,bunlara nail olduğunu itiraf eder. Bunun üzerine Allah kendisine:

Bu mazhar olduğun nimetler içerisinde ne yaptın? diye sorar. O da:

Senin yolunda şehid oluncaya kadar savaştım, cevabını verir. Allah Teala:

Yalan söylüyorsun; sen yiğit desinler diye savaştın ve sana y iğit dediler de, der. Sonra meleklerin kendisini almalarını emreder ve yüz üstü sürüklendirilerek cehenneme atılır.

İkincisi, ilim tahsil edip başkasına da öğreten ve Kur'an okuyan kimsedir ki, bu da Allah'ın huzuruna getirilir ve Allah kendisine verilmiş olan nimetleri bir bir sayar ve önüne serer. O da bunları tasdik eder. Ve Allah kendisine:

Bu eriştiğin nimetler içerisinde ne yaptın? diye sorar. O da:

İlim tahsil ettim, ilmi başkasına öğrettim ve senin rızan için Kur'an okudum. diye karşılık verir: Allah kendisine:

Yalan söylüyorsun, sen ilmi, alim desinler diye öğrendin. Kur'an-ı da güzel Kur'an okuyan kişi desinler diye o kudun. Ve sana böyle dediler de, der. Sonra meleklere kendisini almalarını emreder ve yüz üstü sürüklendirilerek cehenneme atılır.

Üçüncüsü de, Allah'ın kendisine bolluk verdiği, malların her çeşidini ihsan ettiği kimsedir ki. Allah'ın huzuruna getirilir ve Allah kendisine verilen nimetleri karşısına çıkarır. O da bütün bunların kendisine verildiğini kabul eder ve Allah sorar:

Şu nail olduğun nimetlerle ne yaptın?der. O da:

Verilmesini istediğin ne kadar yer varsa, hep o yerlerde ve o yolda,dağıttım, diye cevap verir. Allah Teala:

Yalan söylüyorsun. Sen bütün bunları kendine " ne cömerd adam! " dedirtmek için yaptın. Ve sana böyle dediler de, der. Sonra meleklere onu almalarını emreder . Ve yüz üstü sürüklendirilerek cehenneme atılır.

2. Ayışık

Ayışık Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Cevap: kıyamette sorguya çekilecek ilk 3 kişi!
    emeğine sağlık

kıyamette sorguya çekilecek ilk 3 kişi! konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Guantanamo'dan ilk sorgu görüntüsü

Guantanamo'dan ilk sorgu görüntüsü

2002'den sonra ABD'nin yakaladığı El Kaide zanlılarının ilk adresi haline gelen Guantanamo üssünde yapılan sorgu görüntüleri ilk kez dünyaya gösterildi. Kasette, Kanada vatandaşı Ömer Kadir'in (19) ajanlar tarafından 2003'te sorgulanması görülüyor. 4 günlük sorgulamadan çekilen 7 saatlik kasette, Kanadalı ajan 15 yaşında Afganistan'da yakalanan Kadir'i sıkıştırıyor. 2002'de el bombası atarak...
  2. Kıyamette İlk Sorgu Üç Kişiye

Kıyamette İlk Sorgu Üç Kişiye

Ebû Hüreyre radıyallahü anh'den anlatılır: Resûlüllah aleyhisselâm şöyle buyurdu: Kıyamet gününde üç kişi ilk olarak sorguya çekilir: Birincisi, cihad esnasında ölen kimsedir ki, Allah'ın huzuruna getirilir ve Allah, kendisine verilmiş olan nimetleri önüne serer. O da, bunlara nail olduğunu itiraf eder. Bunun üzerine Allah kendisine: Bu mazhar olduğun nimetler...
  3. 9 günde 3 kişi öldü...

9 günde 3 kişi öldü...

anlamıyorum ne oluyo ne bitiyo ama bizim sülaleden 9 günde 3 kişi vefat etti...ilk ölen 2 kişi diğerine göre yaşlıydı.tabi böyle bi ayrım sözkonusu bile değil yani genç ölmez yaşlı ölür gibi..ama genç ölümler daha bi üzüyor insanı...16 yaşındaydı kızımız kendini balkondan atmış..1 haftadır komadaydı ama başaramamış...hepsinin mekanı cennet olsun diyeceksinizki intihar eden bir kişinin cennete...
  4. İlk Türk Vampir Filmi Çekilecek

İlk Türk Vampir Filmi Çekilecek

ilk türk vampir filmi, oyuncuları, senaryosu, ne zaman çekilecek, konusu, ile ilgili bilgiler burada melekler Sevgili melekler, Nihayet bu da oldu!Yakında ilk Türk vampir filmini sinemalarda izleyeceğiz. Teknik açıdan pek çok konuda yabancı sinemalardan geride olan ve özellikle korku filmlerinde yeterli başarıyı gösteremeyen Türk sinemasında bu ilki,Erdal Özyağcılar gerçekleştirmeyi...
  5. Aya İlk Ayak Basan Kişi

Aya İlk Ayak Basan Kişi

aya ilk ayak basan kişi kimdir aya ilk ayak basan kişi Bu yazımızda okul yıllarından mutlaka aklınızda kalmış, belki de unuttuğunuz bir bilgiyi hatırlatmak istiyoruz sizlere melekler , aya ilk ayak basan kişi :) Ay’a ilk ne zaman gidildi, Ay’a ilk ayak basan, Ay’a yolculuk nasıl gerçekleşti Ay’a giden ilk ülke,Ay’a yolculuk,Ay'a giden ilk insan, Aya ilk ayak basan insan Neil...

Sayfayı Paylaş