gebe
  1. TİTAN

TİTAN Forum Okuru

Kızamık Aşısı Hakkında Bilgi

Konu, 'Anne-Cocuk Sağlığı' kısmında TİTAN tarafından paylaşıldı.

kızamık aşısının ismi kızamık aşısı hakkında bilgi

Eskilerin ''Teneşirde bile çıkarılır'' dediği kızamık aşısı hakkında kısaca bilgilendirme yaptırmak istiyoruz melekler :)

Günümüzde kullanılan kızamık aşısı canlı, zayıflatılmış virüs içerir; diğer bir deyişle bu aşıdaki virüs öldürülmemiş, ancak kızamığa yol açamayacak derecede zayıflatılmıştır. Kızamık aşısı tek başına yapılabilirse de genellikle, KKK aşısı adı altında, kabakulak ve kızamıkçık aşılarıyla birlikte uygulanır.

Kızamık, Kızamıkçık, Kabakulak (KKK) Aşısı
    KKK (kızamık, kabakulak ve kızamıkçık) aşıları, çocukların çok büyük bir bölümünde beraberce, tek bir defada uygulanır. Bu aşıların üçü de söz konusu 3 hastalığa karşı hemen bütün çocuklarda, ömür boyu devam eden bağışıklık sağlar.

KKK aşısı çocuklara iki doz verilmelidir. Birinci doz çocuk 12-15 aylıkken, ikinci doz ise bundan en az 28 gün sonra olmak üzere herhangi bir zamanda verilir. İkinci doz genellikle, 4-6 yaş arasında, çocuk yuvasına veya ilkokula başlanmadan önce uygulanmaktadır.

Kızamık, kızamıkçık, kabakulak aşıları ayrı ayrı da yapılabilir ama bu yöntem, çocuğa 1 değil de 3 defa aşı yapılmasını gerektireceğinden genellikle tercih edilmez. Ülkemizde kızamık dışında diğer iki hastalığın tek olarak aşıları bulunmamaktadır. Kızamık veya KKK aşısının bazen, genellikle de bölgesel kızamık salgınları sırasında, çocuk bir yaşını doldurmadan da yapılması mümkündür ama bu, yalnızca kısa süreli koruma sağlar ve bu çocuklara, gerekli zamanlarda iki doz daha KKK aşısı yapılmalıdır.

Kızamık Aşısı Hakkında Bilgi konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Bcg Aşısı Hakkında Bilgi

Bcg Aşısı Hakkında Bilgi

Bcg Aşısı Nedir Bcg Aşısı Hakkında Bilgi Bcg aşısı nedir, bcg aşısı nasıl yapılır ve ne işe yarar diyen tüm Melek'lerimiz ve misafirlerimiz için bu sayfamızda BCG aşısı hakkında merak edilen tüm bilgileri paylaşıyor ve buyrun arkadaşlar diyoruz:) BCG tüberkülozdan korunabilmek için kullanılan aşıdır. Özellikle çocukları menenjit tüberküloz, milier tüberküloz gibi durumlardan korur....
  2. Kızamık Aşısı Nasıl Yapılır

Kızamık Aşısı Nasıl Yapılır

Kızamık Aşısı Nasıl Yapılır Merhaba anneler bende yeni bir anneyim sizden bu konuda yardım bekliyorum acaba Kızamık Aşısı Nasıl Yapılır
  3. Kızamık Aşısı Komplikasyonları

Kızamık Aşısı Komplikasyonları

Kızamık Aşısı Komplikasyonları nelerdir Kızamık Aşısı Komplikasyonları hakkında bilgi verin bana lütfen
  4. Kızamık Aşısı Yan Etkileri

Kızamık Aşısı Yan Etkileri

Kızamık Aşısı yan etkileri Kızamık Aşı etkileri kızamık komplikasyon Aşılar elbette ki çocuklarımızı bulaşıcı hastalıklardan korumak için uyguladığımız tedbirler. Yalnız bazen bu aşılar da yan etki yapabilir. Mesela kızamık aşısı.. Aşılanan çocukların yüzde 6'sında aşıdan altı gün sonra görülen ateş, 5-6 gün kadar sürebilir. Aşıya bağlı kızamık döküntülerine ise oldukça ender rastlanır.
  5. gebelik aşısı hakkında bilgi arıyorum

gebelik aşısı hakkında bilgi arıyorum

Merhaba.Biz çocuk istiyoruz ama korunmayı bıraktığımız halde birşey yok henüz. Bir arkadaşım gebelik aşısı diye birşeyden bahsetti.Acaba bu aşı ne zaman kimlere vurulabilir?

Sayfayı Paylaş