gebe
  1. Kayıtsız Üye

Kayıtsız Üye Forum Okuru

Kızılay ne zaman kuruldu bilgi verirmisiniz

Konu, 'Soru-Cevap' kısmında Kayıtsız Üye tarafından paylaşıldı.

Kızılayla ilgili araştırmalarım var sizden isteğim Kızılay ne zaman kuruldu bu konu hakkında bilgiler vermeniz. Çok teşekkür ederim şimdiden..

2. TİTAN

TİTAN *Melekler Mekanı*

Beğenilen Mesajlar:
    2.685
    Ödül Puanları:
    113
    Türk Kızılayı “insanlık, ayrım gözetmemek, tarafsızlık, bağımsızlık, hayır kurumu niteliği, birlik ve evrensellik” çerçevesinde çalışan bir yardım kuruluşudur.
    Kızılayın kuruluş tarihi biraz karışıktır. Aslında 1865 yılında Osmanlı hükümetinin I. Cenevre Konvansiyonu anlaşmasına imza atmasıyla kurulan o dönemki adıyla Kızılay derneğinin durumu 40 yıl boyunca belirsiz olarak kalmıştır.Ardından Marko Paşa başkanlığında “Mecruhin ve Mardayı Askeriyeye İmdat ve Muavenet Cemiyeti” kuruldu. Bu derneğin kurulduğu 11 Haziran 1868 tarihi Türkiye’de Kızılaycılığın resmen kuruluş tarihi kabul edilir.

Sonraki adıyla Hilaliahmer Cemiyeti yani Kızılay, 1935'te Atatürk'ün önerisiyle Türkiye Kızılay Cemiyeti, 1947'de Türkiye Kızılay Derneği adını almıştır.

Kızılay ne zaman kuruldu bilgi verirmisiniz konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. kızılay hangi amaçla kuruldu

kızılay hangi amaçla kuruldu

Kızlar kızılayın kuruluş amacı nedir hangi amaçla kurulmuştur ? Ve şu anda kuruluş amacına göre çalışıyor mu ?
  2. Kızılay neden kuruldu ne zmaan kuruldu

Kızılay neden kuruldu ne zmaan kuruldu

kızılay nedir kızılay ne zaman kuruldu kızılayın görevleri Merhaba Sevgili Melek'ler... Bu sayfamızda Kızılay'ın kuruluş tarihini ve kurulmasında ki amacı ayrıca görevlerini konu alıyor ve Kızılay hakkında merak ettiğiniz tüm bilgilere yer veriyoruz arkadaşalrım. Kızılay bir yardım kuruluşudur. Savaşta ve barışta halkın karagün dostudur. Savaşta yaralananlara, ölenlerin ailelerine...
  3. odeabank nedir bilgi verirmisiniz

odeabank nedir bilgi verirmisiniz

Hülya avşar çıkıyor odeabank falan diye, banka herhalde ama tam da anlamadım reklamdan, odeabank hakkında bilgi verirmisiniz ? :S
  4. Şehzade Bayezid ne zaman ölmüş bilgi verirmisiniz

Şehzade Bayezid ne zaman ölmüş bilgi verirmisiniz

Merhaba.Benim merak ettiğim Şehzade Mehmetin ölüm tarihi.Şehzade Mustafa ne zaman ölmüş bilgi varmı sitede?
  5. harem topkapı sarayına ilk kim tarafından ne zaman kuruldu bilgi varmı ?

harem topkapı sarayına ilk kim tarafından ne zaman kuruldu bilgi varmı ?

Selamlar arkadaşlar. Benim merak ettiğim Topkapı Sarayındaki Haremi kimin kurduğu. Acaba ilk olarak hangi padişah kurmuş bu haremi?Ne zaman kurulmuş ?

Sayfayı Paylaş